Hep bi’ üçüncü ağızdan konuşuyoruz. Böyle yapsalar var ya, şöyle yapsalar neler olur neler, şunu da yaptılar mı… Yaptık mı? Bizim payımıza düşen ne oldu? Bizim çabamız başkalarının çabalarına ne kadar bağlı? Bağımsızlığını iddia edemeyiz, lakin büsbütün de bağlamak pek doğru olmuyor sanki. Ne dersin, adımlarımızı birleştirelim mi?

geri dönüşüm

Önümüze serilen sofrayı döke saça, ata fırlata talan ettik. Orda da ihtiyacımız kadarını tüketmeli, payımıza düşene el uzatmalıydık; ancak kanaat ilk durakta inince en büyük hatamız gönlümüzü gözümüzle doyurmaya kalkmak oldu. Oysa, gönül maneviyatı yüksek bir değerimizdir, göz ise maddeye bakar. Neticesinde ne gözümüz ne gönlümüz doydu.

yeşil

İçinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinde de insan çekilince doğanın yenilendiğine dair haberler duyduk. Belki yaşananlar geri dönüşüm sürecini canlandırmamıza vesile olur. Düşüncem odur ki; hep birlikte kuvvetlendirelim adımlarımızı.

Geri Dönüşüme Nasıl Katkı Sağlayabiliriz?

Eşyalar türlerine göre geri dönüştürme işlemine tabi tutulmaktaktadır. Bazılarınınsa geri dönüştürülmesi mümkün değildir. Dolayısıyla alternatifi olması halinde geri dönüştürülebilir olan ürünleri tercih etmemiz fayda sağlayacaktır. Geri dönüşümün önemine dair en basitinden bir örnek verecek olursak; 1 ton kağıdın geri dönüşümüyle 34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacın kesilmesi önlenmektedir. Bununla da kalmaz faydası, kullanılmış kağıdın kağıt imalat sürecine tekrar katılımıyla hava kirliliği %74-94, su kirliliği %35, su kullanımı %45 oranında azalmaktadır (1). Daha birçok örneğini kaynak kısmında vereceğim linklerden ve araştımanız halinde daha farklı kaynaklar üzerinden öğrenmeniz mümkün.

kutu

Şimdi, yapabileceklerim listelerimizi oluşturmanın zamanı:

  • Bağlı olduğum belediyenin geri dönüşüme dair çalışmalarını araştırıp faaliyetlerini takip etmeye çalışacağım. (örneğin; https://www.yildirim.bel.tr/tr/yildirimda-yasam/geri-donusum-araclari-haftalik-toplama-programi)
  • Eğer herhangi bir etkinliğe rastlayamazsam, ulaşım imkanımın olduğu en yakın belediyelerin etkinliklerini takibe alacağım ya da çevremde geri dönüşüm toplayan herhangi bir yerin var olup olmadığını araştıracağım. (Geri dönüşüm ham madde sağlamak açısından çok önemli bir kaynak.)
kapak
  • Okullarda, muhtarlıklarda, bazı marketlerde başlatılmış olan pil ve kapak toplama noktalarını tespit edip evimde ve çevremdeki atıkların bu noktalarda birikmesini sağlayacağım. (Atık pillerin çöpe atılması çevre kirliliğine yol açar ve insan sağlığına zarar verir.)
  • Aynı şekilde atık yağlarımı lavaboya dökmeden biriktireceğim ve toplama merkezlerine ulaştıracağım. (Lavabolardan dökülen her 1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor.)
lastik
  • Elektronik cihazlarımı, araç lastiği, elbise, ayakkabı gibi eşyalarımı ömrünü tüketmeleri halinde çöpe değil, eğer alınıyorsa aldığım yere, aksi durumdaysa yine toplama faaliyetlerinin gerçekleştirildiği yerlere bırakacağım. (Elektronik cihazların üretiminde kullanılan maddelerin çoğu tehlikelidir. Kurşun, civa, kadmiyum, krom, bromlu alev geciktiriciler, fosfor, baryum, berilyum gibi.)
bitki
  • Bazı ürünleri bana daha az maliyetli olacak şekilde ihtiyaçlarımı karşılamak hususunda değerlendirebilirim. Bunu biraz düşüneceğim. (İzleyebileceğim video: https://youtu.be/oeejdl0_mBU , https://youtu.be/2BQDjodSeiY )
  • Cam şişeleri, alüminyum içecek kutularını, plastik kutuları ve kavanozları da artık çöpe atmayacağım. Gerekli birimlere teslim edeceğim. Cam şişeler için yerleştirilen konteynırlar ve alternatifleri bunun için düşünülebilir. ( Kullandığımız her üç cam ambalajdan en az biri, geri kazanılan camdan yapılmıştır.)
press
  • Kağıt, karton gibi ürünleri de geri dönüştürülebilecekleri kutulara atacağım ve bir kağıdı tam anlamıyla kullanmadan atmayacağım. (Daha önce kullanılmış kağıtlarda mutlaka boşluklar kalıyor. Bu kısımlar kesilip alınarak notluklar oluşturulabilir ya da bu kağıtlar müsvedde olarak kullanılabilir. Kullanım sonrası yine geri dönüşüme…)
  • ÇEVKO, AGED, AGİD, PAGÇEV gibi bu alanda faaliyet gösteren kuruluşları ve siteleri araştırıp destek sağlamaya çalışacağım. (örneğin;https://sifiratik.co/2018/07/31/geri-donusum-101/)

Kreatifbirinden Okunabilecek Diğer Yazılar

Kaynak

http://ekolojist.net/geri-donusum-nedir-nasil-yapilir/ (1)

http://www.pagcev.org/geri-donusum

https://www.enerjiportali.com/geri-donusum-nedir-nasil-yapilir/