Aklımıza gelen binlerce fikir, binlerce proje, girişim… Neden çoğu hayata geçmiyor? Neden çoğu girişim çöp oluyor? İyi planlama yapmadıkları için mi? Apple ya da Facebook ilk oluşturulduğunda bir planları var mıydı? Elbette yoktu. Peki, bu girişimler nasıl başarılı oldu? Girişimlerin başarıya ulaşması için, başlamadan neler yapmalıyız?

1- Sevdiğin Alanları Bul

Biliyorum her yerde karşına çıkıyor ama sevdiğin alanları ne kadar geç keşfedersen o kadar başarısız olma ihtimalini arttırırsın. Yaptığın girişim de bu sevdiğin alanlardan biri olmalı ki hem mutlu olup hem de başarılı olasın. Bu yüzden sevdiğin alanları en kısa zamanda keşfet…

2- Kişisel Çalışma Alanını Belirle

Sevdiğimiz alanları belirledikten sonra sıra kendimizi geliştireceğimiz alana geliyor. En çok düştüğümüz hatalardan biri kendi alanımızı belirlemememiz. Özellikle hobilerle çalışma alanları birbiriyle çelişebiliyor. Bundan ötürü sevdiğimiz alanlardan birini veya en fazla ikisini çalışma alanı olarak belirleyip bu yönde ilerlememiz gerekiyor.

3- Belirlediğin Alan Üzerine Tecrübeler Edin

Sanırım en önemli madde bu. Çünkü, en çok yapılan hatalardan biri. Örneğin kendi alanım olduğu için yazarlıktan örnek vereyim. Yazarlık için çoğu kişi kendince yazılar yazdıktan sonra hemen bir kitap çıkarmak ya da dergi, internet sitesi gibi yerlerde yazarlık yapmak ister. Hatta çoğu kendi web sitesini açar. Ama sonuç hep aynı olur; yazılar paylaşılır, paylaşılır, sonra biter aniden. Çünkü yazarlığın inceliğini, okuyucuyu nasıl etkileyeceğini, yazıda ne tür detaylara girmesi gerektiğini bilmiyordur. Ama tıpkı benim de bir zamanlar yaptığım gibi stajyer olarak da olsa bir dergide veya bir internet sitesinde çalışsaydı, müthiş bir bilgi birikimi olurdu. Ha bu arada ben yaptım ama acı tecrübelerden sonra yaptım. O yüzden sana söylüyorum: hayata erken atılmak istiyorsan böyle yap.

4- Küçük de Olsa Bir Network Oluşturun

network

Eminim bunu da birçok yerde görüyorsundur. Hep bahsedilir ama ben, öyle abartıldığı kadar çok networkünün olması gerektiğine inanmıyorum bir projeye başlamak için. Çünkü, küçük de olsa çalışacağın alanla ilgili bir networkün varsa bu networktekiler sayesinde gerekli kişilere kolaylıkla ulaşabiliyorsun. Bu yüzden network olayına çok takılma ama çok da boşlama!

5- Pes Etmemeyi Öğren

Pes etmek yeri geldiğinde dünyanın en kolay işi, yeri geldiğinde de en zor işi. Kolay olan kısım bir projeye ya da işe ilk başladığında her projede olduğu gibi hemen patlama yapmaz. Bu yüzden kolaylıkla pes etmek akla gelebilir. Ama bu, en büyük yanlıştır. Çünkü bir projeye ne kadar emek sarf edersek o kadar güzel ve başarılı olur. Bu emek de öyle birden olmaz tabii. Belli bir süreç gerektirir…

6- Pes Etmeyi Öğren

Az önce kolay olan kısmı anlattım. Fakat işin bir de başka boyutu var. Bir proje oluşturursun, ekibin tamamdır, belli bir zaman emekte harcamışsındır ama girişim bir türlü istediğin yerde değildir. Bu durumda çok zor bir karar seni bekler ya pes edeceksindir ya da devam. Genelde bu kadar emeğin boşa gideceğini düşünerek pes etmek istemeyiz, doğru zaman olsa da. Ama gerektiği yerde pes edip, girişimimizi tecrübelerimiz arasına eklemeyi de bilmeliyiz.

7- Olayları Akışına Bırakmanın Önemini Bil

Bu madde çok tehlikeli gibi dursa da aslında tam olarak öyle değil. Bir projeye başladığında projenin nereler varacağını belirleyemezsin. Örneğin Facebook ilk kurulduğunda tek amacı Harvard’daki kişilerin daha iyi tanınıp arkadaşlıkların kurulmasıydı. Ama kimsenin beklemediği şekilde şu an Dünya’da 1 milyar aktif kullanıcıyı aşmış durumda. Biraz da projeye giriştikten sonra nerelere, nasıl gidebileceğini anlarız. O yüzden işleri akışına bırakmayı bil. 😊

Bu günlük de bu kadardı paylaşmayı unutma lütfen…