Daha önce girişimcilik ile ilgili yazılar yazmıştım. Girişimcilik hakkında Instagram ve LinkedIn üzerinden bana da çok fazla sorular gelmekte olduğundan bu konudan sizlere detaylıca bahsetmek istiyorum. Bir sosyal girişimci olarak bu hafta ”Benden girişimci olur mu?”,”Fikrim var ama nasıl başlayacağımı bilmiyorum” diyen siz girişimci ruhlu olanlar için bu konudan bahsetmek istiyorum.

Start up ve Girişimci Kimlere Denir?

Sorularınızda önemli bulduğum noktalardan burada bahsetmek istiyorum; Start-up, sıfır noktasından işe başlayan bir şirket için kullanılan terime denir. Başlangıç olarak tanımlanmaktadır. Yeni girişim, girişim ve yeni tekno girişim olarak da adlandırılır. Girişimci ise; iş fırsatları yaratmaya hazır olan, yeni iş sistemleri yaratan ve elde ettiği tüm fırsatları sadece finansal kazanç için kullanan kişiye denir. Girişimciliğin de kendi içerisinde iç girişimci ve sosyal girişimci gibi çeşitleri vardır. İç girişimcinin aksine sosyal girişimci, finansal çıkarı öncelik olarak düşünmeyen girişimcidir. Bu konudaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Fikrin Var. Peki Bu Fikri Girişime Nasıl Dönüştürebilirsin?

Hayatta bazen ”Bu benim aklıma daha önce gelmişti! ” diye söylendiğimiz anlar mutlaka olmuştur ya da olacaktır. Arkadaş sohbetinde ortaya atılan bir fikir, işten eve giderken farkına vardığınız bir ihtiyaç, finallere hazırlanırken ya da bitirme projenizi hazırladığınız sırada yaptığınız araştırmalar esnasında çakan bir şimşek. Bir fikir, bir proje… Keşke şöyle bir şey olsaydı dediğimiz ya da ben olsam böyle yapardım diye düşündüğümüzde gelişen anlık fikirler hepimize gelmiştir. İşte ben bu durumlar için size bir fikir defteri öneriyorum. Aklınıza ilginç, saçma, mantıklı ne tür fikir gelirse gelsin not alın. Ve start up, girişimcilik yarışma başvurularının mutlaka peşine düşün. Tübitak, üniversiteler, devlet kurumları, bankalar, firmalar gibi birçok kurum ve kuruluş her yıl belli bütçelerde ödüllü başvurular açmakta.

girişimcilik

Neden sizden bir Mark Zuckerberg, Nevzat Aydın, Steve Jobs, Jeff Bezos, Howard Schultz olmasın ki?.. Onlar da bir fikirle başlamadı mı? Evet. Tek yaptıkları fark, fikirlerini gerçekleştirmek için oldukları yerde kalmayıp başlamaları oldu. ”Acaba benim fikrim tutacak mı?, yaptığım iş ya batarsa?” diye düşünmüş olsalar bile girişimlerinin üzerine gittiler, pes etmediler! Şimdi hepimizin kullandığı ürün ve hizmetlerin CEO’ları olarak Dünya’nın en iyi girişimcileri listesindeler.

Girişimciliğin yolu uzun fakat keyifli, her adımda risk almak ve oldukça meraklı olmak gerekiyor. Girişimcilikte merak duygusunun neden önemli olduğuna detaylı yer verdiğim yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Son olarak bir yazıyı okumanızı tavsiye etmek istiyorum. KreatifBiri kurucusu sevgili Odin Enes Özlen’in ”Girişimci Olmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Önemli Şey” başlıklı mükemmel bir yazısı var. Buradan ulaşabilirsiniz.

Hayallere bir adım atmak bile mutluluk verici, hayalleriniz gerçek olsun.

İlginiz için teşekkürler…

Editör: Sena Bakı