Kendi cinayetlerini ihbar ettiği, gazetelere şifreli mesajlar gönderdiği hatta direk iletişime geçtiği halde 40 yıldır yakalanamayan ve yakalanamayan seri katiller listesinde, “Karındeşen Jack” ten sonra ikinci sırada sırada yer alan bir seri katil hikayesiyle, “Zodiac” ile karşınızdayım.. 

Zodiac Kimdir?

Kendisine Zodiac ismini koyan bu katil, 1960’lı yılların sonu ve 1970’li yılların başında Kuzey Kaliforniya’da ortaya çıkan bir seri katildir. İsmi bilinmiyor, yaşı bilinmiyor, akıbeti bilinmiyor; elinden kaçan kurbanlarının tarifiyle çizilen robot resminden başka, hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Belki iş yeri arkadaşınız, belki sokakta yanınızdan geçen herhangi biri, belki de yan komşunuz… Ortalıkta kim olduğunu bilmediğiniz bir seri katilin dolaşması ne kadar korkunç bir düşünce değil mi?

İlk Cinayetler

1968 yılının Christmas’ında Herman Gölü yolunda iki lise öğrencisi olan, Betty Lou Jensen ve David Faraday ilişkilerinin ilk buluşmalarındaydı. Lisede düzenlenen Christmas konserine gideceklerdi. Fakat işler yolunda gitmedi. 17 yaşındaki David Faraday başından vurulmuştu ve cesedi kanlar içerisindeydi. 16 yaşındaki Betty ise arabanın birkaç metre yakınında bulundu. Başı gri renkli bir battaniye ile kaplanmıştı ve yüzü kanlar içerisindeydi. Maalesef hiçbir delil bulunamadı.

Zodiac

1969 yılının sıcak bir temmuz akşamında katilimiz Zodiac yine hedefine bir çifti almıştı. Darlene Ferrin ve Michael Mageau, ilk cinayetin işlendiği yerden 6 km uzaktaki Blue Rock Springs Park adındaki golf kulübünün yakınına arabalarını park etmişlerdi. Tam bu sırada arkalarında gizemli bir araba durdu. Arabanın içerisi karanlıktı ve sürücüsü gözükmüyordu. Çift bu gizemli şahıstan rahatsız olmuştu. Fazla geçmeden yabancı şahıs arabadan dışarı çıkarak, Darlene ve Michael çiftinin arabasına yaklaşmaya başladı. Gizemli adamın elinde bir fener ve tabanca vardı. Katil hızla arabanın yanına geldi, feneri Darlene ve Michael’ın gözlerine tuttu ve üzerlerine beş el ateş etti. Katil tam arabasına döneceği sırada Michael’in iniltisini duydu. Geri dönerek ona iki el daha ateş etti.

Daha sonra Vallejo polis merkezine bir telefon geldi. Arayan Zodiac katiliydi. Jensen ve Faraday cinayetlerini üstlenerek yeni işlediği bu cinayeti de ihbar ediyordu. Polis bu telefonun cinayet mahalline çok yakın Springs Road’da bir benzinlikten geldiğini tespit etti. Michael yüzünden, boynundan ve göğsünden vurulmasına rağmen hayatta kaldı. Darlene Ferrin ise hastahanede hayatını kaybetti.

Oyun Zamanı…

Şimdiye kadar normal bir seri katilden farkı olmayan Zodiac burada farkını ortaya koymaya başladı. Kendini ihbar edip, şifreli mesajlar göndererek resmen bir oyun başlatmıştı.

Zodiac

1 Ağustos 1969’da, San Francisco’nun ünlü yerel medya organları, iade adresi olmayan bir zarf içinde el yazısı bir mektup aldı. Mektubun başında “Sevgili Editör: Ben Herman’da geçen Noel’de öldürülen 2 gencin katiliyim” diye yazıyordu. Zodiac katilinin mektupları sadece katilin bildiği cinayetlerin ayrıntılarını içeriyordu. Bu mektubun dışında da şifreli bir mesaj göndermişti ve eğer bu mesaj gazetelerin ön sayfasında yayınlanmazsa daha da saldırganlaşacağını söylüyordu. Mesajın en sonundaki sembol de bir nevi onun imzasını taşıyordu.

Zodiac

Polis departmanları, FBI’ın desteğiyle katili yakalamak için yoğun bir şekilde çalıştı, ancak ardından gelen bir başka mektup daha medyaya ulaştı. “Sevgili Editör: Zodiac konuşuyor” diye başlayan mektupta, cinayetleri detaylı olarak anlattı ve polisin kodlarını aydınlatamaması ve kendini yakalayamaması nedeniyle polisle dalga geçti.

Birkaç gün sonra lise öğretmeni Donald Harden ve eşi Bettye, şifreyi çözmeyi başardılar. “İnsanları öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli. Ormandaki vahşi oyunu öldürmekten daha eğlenceli, çünkü insan en tehlikeli hayvan. ” diyordu. Ayrıca kurbanlarının öbür dünyada köleleri olacağı ve katliamlardan vazgeçmeyeceği yazılıydı. Katilin bundan başka yolladığı 18 adet mektuptan hiçbirisi çözülemedi.

Cinayetler Devam Etti

Hedefi yine bir çift olmuştu. 27 Eylül 1969 günü Bryan Hartnell ve Cecelia Shepard, Bryessa Gölü yakınlarında pikniğe çıkmışlardı. Siyah giyimli, güneş gözlüklü cellat tipli bir adam onlara doğru yaklaştı. Bu, Zodiac katiliydi, boynuna mektuplara attığı imzasına benzer bir kolye takmıştı.

Elindeki silahla çifti tehdit ederek, Cecelia’ya önce Hartnell’ı bağlattırdı. Daha sonra kendisi de Cecelia’yı bağladı. Çift bu adamın Zodiac katili olduğunu anlamamıştı, sadece onları gasp edeceğini zannediyordu. Zodiac katili bıçağını çıkartarak çifti katletti. Daha sonra Hartnell’ın arabasının kapısına 18.30’da çifti bıçakla öldürdüğünü yazdı.

19.40 sularında Napa Country Şerif Merkezi’ne telefon açarak bu cinayeti ihbar etti. Hartnell 8 yerinden bıçaklanmasına rağmen hayatta kaldı, Cecelia ise hastahanede yaşamını kaybetti.

Zodiac

11 Ekim 1969’da taksici Paul Stine, San Francisco’da Mason ve Geary caddelerinin kesiştiği noktadan, Presidio tepelerine gitmek üzere bir müşteri aldı. Paul Stine, bunun son müşterisi olduğundan habersizdi.

Zodiac katili bu defa masum bir taksi şoförünü hedef almıştı. Paul Stine’ı başından vurarak öldürdü. Taksicinin cüzdanını ve araba anahtarını çaldı. Stine’ın gömleğinden bir parça kopardı, uzaklaşmadan önce de bir bezle taksinin içini ve dışını sildi. Bütün bunları yaparken üç genç uzaktan onu izliyordu.

Olayı gören üç genç 21.55 sularında polisi arayıp durumu ihbar ettiler. Olay mahalline yakın bir polis ekibine durum bildirildi. Ancak katil siyahi birisi olarak tarif edilmişti. Bu sebeple devriye ekibi Zodiac katilini gördüyse de yanlış anons yüzünden, onu durdurmadılar.

Mektuplar

Zodiac katili, suçu kabul eden bir mektup yazıp başka bir gazeteye yolladı. Zodiac’ın önceki mektuplarıyla aynı düzensiz baskıda yazılmış olan mektup Stine cinayetinin ayrıntılarını verdi ve Stine’nin gömleğinin kanlı bir parçası da mektup zarfının içerisinde bulunmaktaydı. Mektubun sonunda, katil bir okul otobüsünün dışına ateş açacağını ve dışarı kaçan çocukları öldüreceğini söyledi.

Zodiac katili, daha fazla şifrelere yer verdiği, daha fazla cinayet işlediğini iddia ettiği ve polisin onu yakalayamadıkları için polisle alay ettiği yerel gazetelerle alaycı yazışmalarına devam etti. 1974’te, soruşturma yapılmamasına rağmen mektuplar durdu.

Paul Avery

1969 yılında işlenen Paul Stine cinayetinin ardından kaçan bir adamın açıklamalarıyla, polis katilin bir robot resmini oluşturup dolaşabildi. Ancak, kanıtlara ve birçok şüphelinin soruşturmasına rağmen, Zodiac katili yakalanamadı.

Zodiac

Bu sıralarda gazeteci Paul Avery bu olaylarla ilgilenmeye başladı. Zodiac katili hakkında önemli haberler yaptı. 1969 yılının ekim ayında Zodiac katili, Avery’e bir kart yolladı (yukarıda görseli yer alıyor).

Son Cinayet Teşebbüsü

22 yaşındaki Kathleen Johns 22 Mart 1970 tarihinde, San Bernardino’dan  Petaluma’ya annesini ziyarete gidiyordu. 10 aylık bebeğiyle birlikte seyahat ediyordu. Aynı zamanda kendisi de ikinci çocuğuna 8 aylık hamileydi. Modesto anayolunda arkasından yaklaşan yabancı bir araba sürekli selektör yapıyordu. Kathleen arabayı sağa çekti, gizemli yabancı Katleen’in arka lastiğinin yalpaladığını söyledi. Yabancı adam yardım için arabasını kenara çekti. Kathleen’in lastiğini tamir etti fakat yola devam ettikten bir süre sonra lastik tamamen patladı. Aynı yabancı adam geri dönerek Kathleen ve kızını en yakın benzin istasyonuna götürmeyi teklif etti. Kathleen bu yabancı adamdan korktuysa da teklifi kabul etmek zorunda kaldı. Yabancı adam benzin istasyonunda durmadı. Kathleen neden durmadığını sorunca konuyu değiştiriyordu. Kathleen kendisi ve çocukları için iyice endişelenmişti.

En sonunda araba bir kavşakta yavaşladığı sırada Kathleen kızını kucaklayarak arabadan atladı ve çalıların arasına saklandı. Gizemli adam el feneriyle inip Kathleen’i aradıysa da onu bulamadı. En sonunda arabasına binerek yoluna devam etti. Kathleen ise Patterson’daki polis merkezine ulaşmayı başardı.

Kathleen Johns’u kaçırmaya çalışan bu gizemli adam Zodiac katili olarak nitelendirilse de bu olay bir kesinlik kazanmamıştır.

Zodiac’ın Akıbeti Ne Oldu ?

Zodiac katili kesinleşmiş 7 kurbana saldırı düzenledi. Bunlardan ikisi hayatta kaldı. Fakat gazetelerin iddiasına göre 37 kişinin ölümünden sorumluydu.

Zodiac

Saldırılardan kurtulan, Michael Megeanu olaydan 22 yıl sonra 1991’de, olağan şüpheliler arasından Arthur Allen’i teşhis ederek, 4 Temmuz 1969’da kendilerine ateş eden kişinin Arthur olduğunu söyledi. Polisler bu ifade ile Arthur Allen’i tutuklayacaklardı fakat Allen kalp krizinden yaşamını kaybetti.

2002 yılında, Zodiac katilinden gelen mektuplardan birinin üzerindeki DNA profilinin Arthur Allen ile uyuşmadığı ortaya çıktı. Böylece Arthur Allen’in Zodiac katili olması ihtimali kuşkuya düştü.

San Francisco Polis Departmanı 2004 yılında Zodiac davasını askıya aldı. Fakat Napa ve Solano Country’de dava halen devam etmektedir. California Polis Departmanında ise Zodiac dosyası 1969’dan beri halen açık vaziyettedir.

Ayrıca Zodiac katili hakkında 2007 yılında David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlanmış şeklini mutlaka izlemenizi öneririm. 🙂

Kaynak ve İleri Okuma:

  1. https://onedio.com/haber/onlarca-insani-olduren-ve-bu-cinayetleri-sifrelerle-anlatan-bir-psikopat-zodyak-katili-710838
  2. https://www.filmmodu.com/zodiac-altyazili-izle
  3. http://bilmiyorsan.com/tarihin-en-unlu-yakalanamayan-katili-zodiac/