1947 yazında Amerika’dan rapor edilen UFO gözlemlerinde yaşanan artış sonucunda, ABD Hava Kuvvetleri Başkomutanı, Amerika semalarında dolaşan bu cisimlerle ilgili bir çalışma yapılmasını istemiştir. Mavi Kitap Projesi (Blue Book Project), bu cisimlerle ilgili olan ilk proje değildi elbet. Bundan önce Sign ve Grudge adlı iki farklı proje daha olmuştu. Ancak Mavi Kitap’ın oynayacağı rol diğerlerinden tamamen farklıydı. Bu çok gizli yürütülecek olan projenin üç ana amacı şunlardı:

1- UFO gözlemi tanıklarının hepsi için bir açıklama getirmek,

2- ABD’nin güvenliği konusunda UFO’ların bir tehdit oluşturup oluşturmadığını saptamak,

3- UFO’ların ABD’den daha ileri, yararlanabilecek bir teknolojiye sahip olup olmadığını saptamak,

ve daha sonra eklenecek olan siyasi yorumlara cevap vermek üzere Mavi Kitap Projesi soruşturmacılarını konunun bilimsel yanından vazgeçirmek için birçok kez zorlayacak hükumet sözcüsü görevi vardı.

Görünmeyen ve asıl olan rolü ise; ABD’ye bir hava saldırısı yapılması durumunda, UFO raporları bildirimi nedeniyle tıkanan iletişim hatları, ulusal savunma için büyük önem taşıyacaktı. Bu kaygıdan dolayı, halkın iyiliği için UFO olaylarının yalanlanmasına karar verildi. Mavi Kitap Projesi ise bu yalanın kılıfı olacaktı.

mavi

Örtbas Hikayeleri

Deniz Kuvvetleri amirallerinden sivil pilotlara kadar güvenilir kaynaklar UFO gördüklerini iddia etmelerine rağmen Mavi Kitap Projesi kapsamında araştırılan vakaların çoğu hava balonları, doğal gazların oluşturduğu şekiller, meteorolojik olaylar ve ısı değişimleri olarak adlandırıldı. Bu basit ve basmakalıp açıklamalar halkın, Mavi Kitap Projesi araştırmacılarına karşı dürüstlüğüne ve zekasına olan inancına büyük ölçüde zarar veriyordu.

Bu proje 10.147 olayı inceledi ve bunlardan 9.501’inin açıklandığını duyurdu. Mavi Kitap Proje arşivleri, 10.147 gözlem raporunun yanı sıra, 8630 fotoğraf, altı buçuk saatlik film ve tanıkların ifadelerine ilişkin 23 ses kaydı içeriyordu.

mavi

Condon Raporu

1969’da ABD’nin bütçeden ayrılan fonla, Colorado Üniversitesi’nden Dr. Edward Condon’dan UFO fenomeninin gerçek olup olmadığı konusunda uzman bir rapor hazırlanması istendi. Condon Raporu olarak bilinen ve yüz kadar olayı içeren bu rapor 1969’da kamuya sunuldu ve raporda “Dünya-dışı canlılar hipotezi” ni destekleyecek yeterince sağlam kanıtlar olmadığı ve UFO’ların bilimsel bilgiye hiçbir katkıda bulunmadığı için UFO fenomeni üzerindeki incelemelerin terk edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Bu gelişmelerle Mavi Kitap Projesi resmi olarak Aralık 1969’da dağıldı ve proje, etkinliğini Ocak 1970’te tamamen durdurdu.1976’dan itibaren ABD Hava Kuvvetleri arşivinden Amerikan Milli arşivlerine devredilen Mavi Proje arşivleri halen erişilebilir durumdadır.

mavi

Astronom Prof. J.Allen Hynek Mavi Kitap Projesini Açıklıyor

İlk önce projeye dahil olup daha sonra ayrılan, istifa eden birçok isim vardı. Bunlardan biri de Astronom Prof. J.Allen Hynek’ti. Mavi Kitap Projesi´ne bilim danışmanı olarak atanmıştı. Birkaç yıl sonra görevinden ayrıldı, resmen Hava Kuvvetleri´ne tavır almıştı; sonra bir açıklama yaptı:

“..hiçbir diyaloga önem verilmeden, bilim dünyası dışlanarak çalışıldı.. çok önemli açıklamalar örtbas edildi.”

Önceleri UFO´lara karşı tavrıyla bilenen ve bu yüzden projede görevlendirilen Prof. Hynek, sonraki yıllarda uzman bir ufolog olarak dünyada bir numara oldu ve 1977 yılında Steven Spielberg tarafından sinemaya çekilen “Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türle Buluşma)” adlı filmin danışmanlığını yaptı.

mavi

Mavi Kitap Projesi Dizi Oldu

İlgilenenler için, History Channel’de 8 Ocak 2019’da Mavi Kitap Projesi’ni temel alan “Project Blue Book” adıyla 10 bölümlük bir dizi yayımlandı ve 2. sezonu 2020’de devam edeceği bildirildi. Bilim-kurgu dünyasının içine dalmak ve Mavi Kitap’ı derinlemesine incelemek isteyenler için iyi bir alternatif olacaktır.

UFO’lara, uzaylılara insansak da inanmasak aklımıza gelen tek soru uzaylılar varsa nerede ve neden hâlâ onları göremedikten öteye gidemiyor ne yazık ki!

Kaynakça: