Milyonlarca insan, çeşitli nedenlerle her gün Google’da arama yapıyor. Öğrenciler ödevleri için, iş adamları çeşitli araştırmalar için ve milyonlarca kişi eğlence amaçlı bu platformu kullanıyor. Google’da bulmak istediğimiz şey, bazen saatlerimizi alıyor. Kısa sürede en etkili arama yapma için bildiğim bir kaç ipucunu paylaşacağım.

1)Aynı anda birden çok sözcük arayın

İlk ipucum, Google’da aramayı esnek tutmak olacaktır. Google sadece tek bir kelime veya kelime öbeği arayarak ne istediğinizi bulamayacağınızı bilir.  Bu hileyi kullanarak, ikinci bir kelime veya kelime öbeği ile birlikte bir kelime veya deyim arayabilirsiniz.
“İş görüşmesi için hazırlanmanın yolları” veya “İş görüşmesine nasıl hazırlanılır?”
Bunu arayarak, her iki ifadeyi de arayacaksınız.

2)Web sitelerinin kullanacağı kelimeleri kullanın

Bu çok önemli bir şey. Kullanıcılar web sitesi aramak için Google’ı kullandıklarında, genellikle konuştukları dili kullanarak ararlar. Ne yazık ki, web siteleri insanların kullandıkları gibi kullanmaz pek. Bunun yerine, profesyonel kelimeler kullanmaya çalışırlar. Bazı örneklere bakalım:
“Başım ağrıyor”, “baş ağrısı rahatlaması” ile değiştirilebilir.
Liste uzayıp gidiyor. Arama yaparken profesyonel bir web sitesinde bulacağınız terminolojiyi kullanmayı deneyin. Bu daha güvenilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

3)Sitenin önbelleğine alınmış sürümünü görüntüleme

Bazen paylaşılan bilgiler siteden hemen kaldırılabilir ya da site sonsuza dek kalmayabilir. Geri dönüp okumak istediğiniz siteyi bulamazsanız, Google’ın önbelleğe alıp almamış olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ancak, Google arama çubuğunda değil, adres çubuğunda kullanmanız gereklidir.Bir adres girmeden önce cache: yazıp enter tuşuna basın. Şanslıysanız, Google’ın sayfayı ön belleğe alınmış bir sürümü olacak, böylece sayfa kaybolmuş olsa bile sayfayı görüntüleyebilirsiniz. Ama sayfanın önbelleğe alınmış hali sonsuza kadar bizimle değil. 🙂

4)Para ve birim dönüşümleri

Google arama, hem ölçüm birimlerini hem de para birimini hızlı ve doğru bir şekilde dönüştürebilir.Yurt dışındayken oldukça hızlı ve pratik bir yol oluyor. İngiliz Sterlini – ABD doları İngiliz sterline çevirecek. Biz öğrenciler için de metreye veya litreye çevirmek için de kullanılabilir. İşte nasıl yapılacağı:
miles -km – Bu kilometre mil çevirir.10 mil-km” gibi, 10 mil içinde kaç kilometre olduğunu gösterecek.
Yukarıdaki ölçümlerde olduğu gibi, belirli bir miktar para için tam dönüşümleri bulmak için numaralar ekleyebilirsiniz.

5)Sadece bir sitede arama yapmak

Daha önceden hatırladığınız veya özellikle kullanmak istediğiniz site olabilir. Bunun için Site: web sitenin adı olacak şekilde Google’da arama yaptığınızda sadece o siteye ait Google verileri arasında arama yapabilirsiniz.

6)Benzer özelliklere sahip başka bir site arıyorsanız

Kullandığınız site tarzında aynı tarzda bilgiler ararken Related:sitenin adı şeklinde arama yapmanız sizi benzer içeriklere sahip sitelere götürecektir. Çoğu zaman aramalara benzer içeriklerden devam etmek arama sonuçlarını daralttığı için, yapacağınız araştırmayı oldukça hızlandıracaktır.

7)Yazım hatalarınızı düzeltin

Google arama, yıllar içinde çok daha akıllı bir hale geldi. Bugünlerde arama yaparken kelimeleri doğru bir şekilde hecelemenize gerek yok. Oldukça yakın olduğu sürece, Google genellikle ne anlama geldiğini bulabilir. İşte bazı örnekler.
“Nver Gna Gve Yo Up” ı ararsanız, Google otomatik olarak “Never Gonna Give Up” ı aramak istediğiniz anlamına gelir. Özellikle ödev yaparken kurduğum cümlelerden emin olmak için tercih ediyorum.

8)PDF dosyası türünde arama yapma

Google’da arama yapmanın genellikle unutulmuş bir özelliği, belirli bir dosya veya dosya türünü arama yeteneğidir. Bu, daha önce görüntülediğiniz veya başka bir proje için kullanmanız gereken belirli bir PDF veya PowerPoint dosyasına ihtiyacınız varsa, son derece yararlı olabilir. Söz dizimi oldukça basit:

* Arama terimi burada * dosya türü: pdf

Bir gün içinde onlarca kez girdiğimiz, hayatımızı kolaylaştıran site Google hakkında çeşitli sayfalardan okuduğum ve kullandığım bazı ipuçlarını paylaştım. Umarım sizin için de yararlı olur.