Hayatta herkesin kendine göre mutsuzlukları var. Bazıları notlarını beğenmez, daha fazlasını ister; bazıları daha fazla kıyafet ya da teknolojik alet ister. Kimisi ise maddiyata düşkündür ve parasızlıktan şikayet eder. Ayrıca başarının etkenlerinin bunlardan oluştuğunu düşünenler de var; ama bilmezler ki başarı içimizdeki istektir ve hiçbir şey buna engel değildir. Bu yazımda sadece Muratcan Çiçek ile tanışmayacağız, başarının engellere tabi olmadığını içimizdeki istekle yaşadığını göreceğiz. Haydi öyleyse başlayalım! 🙂

Engel tanımaz Muratcan Çiçek kimdir?

Muratcan Çiçek 24 yaşında. Doğum sırasında geçirdiği beyin felci sonucunda hayatını tekerlekli sandalye ile idame ettirmeye başlamış. Muratcan’ın annesi Nilgün Çiçek, Muratcan’ın hastalığını 2 aylıkken fark etmiş. 1.5-2 yaşına kadar farklı doktorlar tarafından farklı tanılar konulan Muratcan’a uzman bir doktorun spastik engelli tanısı koymasıyla tedavi süreci de başlamış. Ancak bu hastalık Muratcan’ın zekasını gölgelemek için yeterli olmamış. 3 yaşında rakamları çözen, harfleri öğrenen Muratcan’ı ailesi normal öğrencilerin gittiği Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na vermek istemiş ancak okul kabul etmemiş.

Hayatı Başarılarla Dolu

O engellere hep göğüs gerdikçe hayat sınavı ona engeller çıkartmış. Engelli olduğu için onu almayan okula yüksek zeka seviyesi ile 3. sınıftan başlayan Muratcan eğitim hayatındaki başarılardan biri olacak şekilde o okulu birincilikle bitirmiş. Lise sınavlarında yüksek bir puan elde eden Muratcan yüksek puanlı bir çok liseyi kazanabiliyor olmasına rağmen evine yakın bir lisede eğitim hayatını sürdürmüş. Her zaman dediğimiz gibi başarı hiçbir şeye engel değildir. Muratcan burayı da birincilik ile bitirerek başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Hayallerinde yatan meslek bilgisayar mühendisliği olan Muratcan, Özyeğin Üniversitesi’nin düzenlediği ÖZÜ Oyun Atölyesi kapsamında gerçekleştirilen yarışmada 24 öğrenci arasından birinci olarak, başarılarına bir yenisini eklemeyi devam etmiştir. Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü %100 bursla kazanan ve birincilikle mezun olan Muratcan başarısını burada da kanıtlamış.  Bu başarıları elde etmek için hiçbir engel tanımamış Muratcan. Kullandığı program ile anlatmış kendini. Gözleri ile anlatmış, gözleri ile çizerek hem derdini anlatmış hem de derslerinde bu programı kullanmış.

muratcan çiçek,google,burs
Muratcan Çiçek

Hayalleri Gerçek Oluyor

Yeni bir şeyler üretmeyi seven Muratcan kendisi gibi engelli bireyler için bir yazılım projesi geliştiriyor. Proje, nasıl bir engeli olursa olsun bireylerin cep telefonu ve bilgisayar kullanımını kolaylaştırabilmek üzerine tasarlanmış. Bu projede annesinin ve YGA(Young Guru Academy) büyük katkıları olduğunu belirten Muratcan bunu şöyle açıklıyor.  “Annem hep yanımdaydı. YGA hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım… Buraya beni davet ettiler belki ama bu başarı, çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı”. Annesini hayatındaki yerinin çok farklı olduğunu belirten Muratcan, okula gidemediği zamanlarda eğitiminde annesinin katkısı olmuş. “Umarım diğer arkadaşlar da benim hikayemden umutlanarak daha fazlasını başaracaklar” diyen Muratcan, bize başarmak için hiçbir engelin olmadığını gösteriyor.

Google Londra Ofisi Fikirlere Destek Çıkıyor

Google Londra ofisinde birbirinden farklı projeleri olan 20 engelli bireye burs veriyor. Ayrıca bu fikirlerin gerçekleştirilmesi içinde destek veriyor. Böyle şirketlerin böyle güzel sosyal sorumluluk projelerine destek vermesi çok gurur verici bir olay. Bizim birbirimizinden bir farkımız yok. Başarmak için inancımız yeterli. Bizi biz yapan değerler hayallerimiz değil midir? Şuraya Muratcan’ın BBC ile ilgili olan röportajını bırakıyorum. Umarım küçük bir cesaret kıvılcımına ihtiyacı olanlara büyük bir ateş olması dileğiyle. 🙂