Rüyalarınızda neler görüyorsunuz? Rüya görmek hakkında birçok teori vardır. Psikolojik açıdan bakacak olursak: Sigmund Freud‘a göre rüyalar insanların uyanıkken yapamadığı şeyleri yapabilmesine yardımcı olur. Yani Freud rüyalarımızın içimizde saklı tuttuğumuz tutkularımızı ortaya çıkarabilmemize yardımcı olduğunu söyler. Carl Jung ise, rüyalarımızın uyanıkken sahip olduğumuz düşüncelerle aynı olduğuna inanır.

“Rüyalar bilinçaltımızın bir sonucu mu ortaya çıkar yoksa gerçeklerden mi oluşur” başka bir yazı konumuz olsun. Peki hiç düşündünüz mü, eğer rüyalar günlük yaşamdan esinleniyor ise görme engelliler nasıl rüya görüyor?

Görme Engelli Rüyası

Karanlık Bir Dünyada Rüya Görmek (Görme Engelliler Rüya Görür Mü?) 1

Doğuştan ya da sonradan görme engeli olan kişiler rüyalarında ne görür? Bilinç dışı denilen kavram onların zihinlerine hangi olguları pompalar, kendisini nasıl dışa vurur?

Öncelikle tabi ki bütün insanlar rüya görür ama görme engellilerde özellikle doğuştan görme engellilerde bu durum biraz daha farklıdır.

Görme yeteneğini kaybeden bir insanın zaman içinde diğer duyuları oldukça gelişir, hatta kimi uzmanlar tarafından “süper duyu” olarak adlandırılırlar. Görme engelli insanlar günlük yaşamda bu duyularla algıladıkları şeyler sayesinde rüyalarında koku, ses, dokunma gibi hislerin ağırlıkta olduğu deneyimler yaşarlar. Ama maalesef bu rüyalar, görsel öğeler içermez.
Görme yetisini sonradan kaybeden insanlar ise rüyalarında imajlar görürler, zihinlerinin derinlerine gömülmüş şeyleri görselize ederler.

Örneğin görme engelli biri sizi hiç görmemişse ve size rüyasında sizi gördüğünü söylüyorsa aslında sizin sesinizi duyduğunu veya size dokunduğunu söylüyordur.

Rüyamızda daha önce hayatımızda hiç görmediğimiz bir insanı, objeyi ya da davranışı görmemiz mümkün değildir.
Yani bir insan günlük hayatında insanların yüzlerini görebiliyorsa rüyasında da yüz görebilir, bir insan kısmi görme engelli, sadece çok yakınındaki bazı objeleri görebiliyor ve çoğu insanı göremiyorsa yine rüyasında da sadece bu gördüklerini görebilir.

REM Uykusu

Karanlık Bir Dünyada Rüya Görmek (Görme Engelliler Rüya Görür Mü?) 2

Uyuyan kişinin göz kapakları kapalı durumdayken gözleri hızlı bir şekilde hareket halinde ise kişi REM uykusu evresindedir. Eğer kişi tam bu evrede uyandırılırsa gördüğü rüyaların tamamına yakınını hatırlıyor olabilir.

Görme engelli doğanlar veya beş yaşından önce gözlerini kaybedenlerde ise hızlı göz hareketi gözlemlenmeyebiliniyor. Gözlemlendiği zaman da normalden daha yavaş olduğu görülür. Gözlerini yedi yaşından sonra kaybedenlerde ise hızlı göz hareketi rüya esnasında devam eder.

Beş yaşından önce gözlerini kaybedenler ile yedi yaşından sonra gözlerini kaybedenler arasındaki fark yedi yaşından sonra gözlerini kaybedenlerin gördüklerini hatırlıyor olmalarıdır.

5 yaşından daha küçükken görsel yetisini kaybetmiş olan ve doğuştan kör insanların rüyalarında görüntü oluşmuyor. Bu gruptaki insanların rüyaları, görme haricindeki duyuların canlandırılmasıyla oluşuyor. Sesler, kokular, tatlar ve hisler içeren rüyalar görebiliyorlar. 5-7 yaş arasında kör olan insanların rüyalarının içerikleri ise kişiden kişiye değişiyor.

6 yaşında kör olmuş iki farklı bireyden biri görsel rüyalar görürken, diğeri görsel olmayan rüyalar görebiliyor. Dolayısıyla bireysel ve gelişimsel farklılıklar ile engelin türü gibi özellikler, rüyaların ortaya çıkış biçimini etkileyebiliyor. Fakat 7 ve daha sonraki yaşlarında kör olmuş insanlar, rüyalarını halen bizim anladığımız anlamıyla fiziksel görüntüler şeklinde görebiliyor. Renkler, görüntüler gerçeğe en yakın halleriyle rüyalarında boy gösteriyor.

1928 yılında Hollanda’da yayınlanan bir raporda, görme duyusunu 5 yaşından önce kaybetmiş 6 ilkokul öğrencisinin rüyalarında çok az da olsa görsel öğeler bulunduğu belirtilmiş.

Hayatın her noktasında istisnalar olabileceği gibi, bu durumda da var tabi. Umarım merakınızı az da olsa giderebilmişizdir. Aklınıza takılan ya da eklemek istediğiniz şeyleri yorumlara yazmayı unutmayın. 🙂