Gözlerin etkisi üzerine ne çok şarkılar dinledik. Şiirler okuduk. Tek bakışta aşka inandık. Gözlere aşık olduk. İçimizi kıpır kıpır eden bakışlar gördük. Evet gözler yalan söylemiyor… Gözlerimiz sözel olmayan iletişimde bize çok fazla şey anlatır. Bedenimiz aslında boylu boyunca bize ne anlattığımızı ya da ne anlatmak istediğimizi söyler. Oturuş şeklimiz, ellerimizi kullanma şeklimiz, bacaklarımızın duruşu, ağız hareketlerimiz bir çok şey anlatır. Bir çok ajanın, sorgu esnasında suçluların beden dillerine odaklanarak ipuçlarının çoğunu bulduğu bilinen bir gerçektir. İnsanlarla olan iletişimde bedenler sözlerden daha güvenilirdir…

gözler


Gözler

Gözler için kalbin aynası derler. Bir çok durumu gözlerimizle ifade ederiz. Gözlerimiz üzerinde pek bir kontrol gücüne sahip değilizdir. Fakat bu kontrolsüzlük, bize bir çok şey anlatır. Karşı tarafın niyetini anlamamız kolaylaşabilir.
Bu yazımda hepimizin az çok tahmin ettiği göz hareketlerinden (şaşırma ve heyecanlı olduğumuzda göz bebeklerinin büyümesi, gözlerin kısık olduğu zamanlarda olumsuz düşüncelerde olduğumuzu gibi) ziyade benim de okuduktan sonra “vay be” dediğim göz hareketlerine yoğunlaşacağım.

Kaş Çatılması

Kaş çatmasının birkaç farklı anlamı olabilir diyor eski FBI ajanı Joe Navarro. Bunlardan biri saldırgan bir ruh haline girdiğimizde diğeri ise güvensizlik ve içe kapanıklık halimizde. Bu iki hali anlamının en büyük farkı ise kaşların ne kadar aşağıda olduğuyla anlaşılıyor. Eğer kaşlar çok fazla aşağıya düşüyorsa bu güvensizlikle alakadır.

Ellerin Gözlere Gitmesi

Duyduğunuz kötü bir haber sonucu ya da hoşlanmadığınız bir şey duyduğunuzda ellerinizle gözlerinizi kapatırsınız ya da konuşma esnasında, gözlerinize ani ve kısa dokunuşlar konuşulan konudan rahatsız olunduğu anlamına gelebilir. Araştırmalar bu davranışı görme engelli bireylerinde kötü haber aldıklarında sergilediklerini gösterdi. Belki de ellerimizle, beynimizdeki düşünceleri engellemek istiyoruz…

Gözlerin Dik Bakması

Bu davranış aslında iki yola çıkabilir diyor Joe, aşk ve nefreti bu bakıştan anlayabiliriz. Bu nedenle sadece gözlere bakarak kişinin size aşık olduğunu veya ilgilendiğini ya da sizden nefret ettiğini anlamanız zor. Bunun için kişinin diğer beden hareketleri de yorumlanmalıdır. Mesela seri katiller, kurbanlarının gözlerine dik dik bakarlar. Bunu birçok belgesel ya da filmde izlemişizdir. Gergin bir çene yapısı bunun nefret olduğunu bize gösterir. Fakat rahat bir gülümseme, içinizi sımsıcak yapacak o uzun dik bakışlar ise aşkın çok yakınınızda olduğunu size gösterebilir.

Yan Gözle Bakmak

Yan gözle bakmak sanırım hepimiz için itici bir davranış. Kendinizi incinmiş ya da sinirli bir halde bulabilirsiniz. Çoğumuz da doğru düşünüyoruz. Yan gözle bakılması kişinin sözlerine karşı kuşku ve şüphe hissettiğini söyler. Bu bakış bazen çok kısa sürerse “seni anlıyorum fakat seninle aynı düşünmüyorum” anlamına gelebilir.

gözler


Eğer sizin de beden dili ve davranış bilimine merakınız varsa, Mindhunter ve Lie to Me dizileri tam sizlik!
Kendinize dikkat edin!
Sevgiyle kalın!

Kaynak: 1

Editör: Minem Sena Kesen