Uluslararası bir araştırma ekibi, süper materyalleri yapay retinalar üretebilmek için kullanmanın bir yolunu buldu. Araştırmacıların grafeni “süper materyal” olarak adlandırmasının nedeni sadece karbon atomu tabakasının kalın olmasına rağmen, grafenin süper güçlü, süper esnek ve süper hafif olmasıdır. Aynı zamanda elektrik üretir ve biyolojik olarak parçalanabilir. 

Biyoteknoloji

Yapay Retinalar

Retina, görüntüleri beynin algılayabileceği impulslara dönüştürmekten sorumlu olan, gözün arkasındaki ışığa duyarlı hücreler tabakasıdır. Fonksiyonel bir retinaya sahip olmayan birey göremez.

Şu anda milyonlarca insan, onları görme yeteneğinden alıkoyan retina kaynaklı hastalıklardan muzdarip durumda. Araştırmacılar bu insanların tekrar görmelerine yardımcı olmak için yapay retina geliştirdiler. Ancak, şu anda sahip olunan retina tam olarak ideal değil – çünkü implantlar sert ve düz, ürettikleri görüntüler genellikle bulanık veya çarpık. Bu nedenle implantlar yakındaki göz dokularına zarar verebilirler.

Grafen, tüm benzersiz özellikleriyle, daha iyi bir yapay retina üretmenin anahtar rolü olabilir.

Kurtarıcı Grafen

Molekül

Texas Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar grafen, molibden disülfid (bir 2D malzeme), altın, alümina ve silikon nitratın bir kombinasyonunu kullanarak, mevcut modellerden daha iyi bir yapay retina oluşturdular.

Laboratuvarda ve hayvanlarda yapılan çalışmalara dayanarak, araştırmacılar yapay retinalarının hem biyo-uyumlu hem de insan gözü özelliklerini taklit edebildiğini belirlediler. Ayrıca, yeni yapay retina koruyucu tabaka için doğal bir retina boyutuna daha iyi uyuyor.

Bir basın açıklamasında araştırmacı Nanshu Lu, “Bu, yapay bir retinayı başarılı bir şekilde üretmek için az tabakalı grafen ve molibden disülfür kullanabileceğimizi gösteren ilk kanıt” diyor. “Bu araştırma hâlâ başlangıç aşamasında olsa da bu malzemelerin insanlara görme yeteneğini geri kazandırmak için kullanılması çok heyecan verici.”

Grafen içeren yapay retina ile ilgili çalışmalar araştırmacıların umut ettiği gibi devam ederse, süper materyalin öz geçmişine başka bir süper güç daha ekleyebiliriz: Görme engellilere görme yeteneğini geri kazandırmak.

Kaynak: 1