Günlük 5 dakikanızı ayırarak sizi mutlu edecek bir şey var. Ne mi?

Günlük yazmak evet bildiğiniz günde 5 dakikanızı ayırıp o gününüze dair bir şeyler yazmaktan bahsediyorum. Son yıllarda popüler olan 5 dakikalık günlük yöntemi herkesin ilgisini çekiyor. Bu yöntem, zamanınız olmadığına dair o eski bahaneyi kullanmanıza izin vermez. Birçok insan bu günlüğü satın alıyor veya kendi versiyonlarını yaratıyor. 5 Dakikalık Günlük büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü isminin de belirttiği gibi her gün sadece beş dakika alır. Bu anlar gün içinde kendinizle baş başa kalmanız için ayırmanız gereken anlardır.

Kendimizi dinlememiz neler hissettiğimiz ve neler istediğimizi,amaçladığımızı düşünmemiz için mükemmel bir fırsat olan bu yöntem nasılmış bir bakalım.

gunluk5 Dakikalık Günlük nedir?

Sevdiğiniz bir defter veya üstüne yazabileceğiniz herhangi bir şey alın. Ya da bu yöntem için özel olarak üretilmiş 5 dakikalık günlüklerdende edinebilirsiniz.Teknoloji çağındayım ne kalemi ne defteri diyorsanız 5 dakikalık günlük yöntemi için app’ler de mevcut.

Hatırlamak istediğiniz sözler veya notları işaretlemek için çıkartmalar, yapışkanlı notlar veya fosforlu kalemler kullanabilirsiniz. Günlüğünüze kesinlikle bir kişilik vermelisiniz çünkü bu sizi yazmanı için teşvik edecektir.

Yazdığınız günlük siz olmalı, içine yazdığınız her cümleyle sizleşmeli.

 

yazı

Ne yazmalı?

Sabah uyandığınızda yapacağınız ilk şey minnettralık duyduğunuz üç şeyi not etmek olmalı. Bu şeyler uyuyacak bir yatağa sahip olmanız, yakın arkadaşlarınızla planlarınız olması olabilir. Minnettarlık duyacağınız şeylerin büyüklüğü değil, minnettarlık duyabilceğiniz bir şeylerin varolduğunu hatırlamaktır bu.

“Takdir bir gün geçirebilir, hatta bir hayatı değiştirebilir. Bunu sözlü ifade etme isteğinizin hepsi bu kadar zorunludur ama takdir etmek ve edilmek önemlidir.”– Margaret Cousins

Sonra bugünü harika bir gün yapacak üç şey yazın. Mesela, sağlıklı yemek, spor salonuna gitmek. Sonrasında ise “kabiliyetliyim”, “yapabilirim” veya “kendimi harika hissediyorum” gibi üç doğrulama yazın. Bu cümleler günü enerji ve istek ile karşılamanıza ayrıca hangi amaç doğrultusunda çaba sarf ettiğinizi  kafanızda tazelemekte yardım edecektir.

Geceleyin gün içinde olan her şeyi düşünmek için beş dakikanızı ayırın. Sonra gününüzle ilgili harika olan üç şeyi yazın, gün batımı gibi, yeni birisiyle tanışmak gibi veya bir sınavdan geçmek gibi.

Sonra ise, gelişmeniz gereken yerlerle ilgili üç şey yazın. Bunlar, dugularınızı daha iyi yönetmek, çekingenliğinizle yüzleşmek veya daha özgüvenli olmak gibi şeyler olabilir.

Bunları yazarken önemli olan nokta kendinize karşı dürüst olmanız. Her şeyi açıklıkla yazmanız. Belki de içinizde bile kabullenemediğiniz gerçekleri cümlelere dökmeniz… Başta da söylediğim gibi o defter sizleşmeli.

Bu yöntemle;

Küçük şeylerin kıymetini bilmeye başlayacaksınız. Genellikle gündelik yaşantılarımızda bu ufak detayları fark etmeyiz, fakat 5 Dakikalık Günlük sayesinde bu detayları her yerde görmeye başlayacaksınız. Sonuç olarak, uyuyacak bir yatağınız olduğu için minnet duymuş muydunuz hiç? Bu tip tefekkürler size kendinizi iyi hisseden her şeye dikkat etmenizi sağlar. Bu şekilde sadece size zarar veren veya size acı çektiren şeylere odaklanmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Sadece bununla kalmayacak, size boyun eğdiren ve geride tutan bazı duygusal yaralarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak. Yazdığınız her cümle içinizdeki tozlu şeylerin tozunu bir bir uçuracak ve en derininizde kalan duygularınız, sizi siz yapan kendi hakikatiniz gün yüzüne gelecek.

Dostoyevski: “İnsan yalnızca dertlerini saymaktan hoşlanır, mutluluklarını ise saymaz.”

İşte bu yöntemle saymayı unuttuğumuz mutluluklar sayılacak. Tefekkür eden ve düşünen insan mutludur.

 

 

kaynak:https://aklinizikesfedin.com/5-dakikalik-gunluk-ile-mutlulugu-bulun/

https://miriamballesteros.com/career-development/the-five-minute-journal-review