Kitap okurken, ders çalışırken ya da sadece keyif için kahvesiz yapamayanlardan mısınız?

Kahvem hiç yanımdan eksik olmasın içmesem bile kokusu yeter diyorsanız, siz de kesinlikle kahve düşkünüsünüz. Çok eskilere gidelim, kahvesiz yapamayan bir isim var mı acaba?

Geçmişte yaşamış birçok yazar ve filozof aşırılıklarıyla anlatılır. Aşırılıklarla tanınan isimlerden birisi de Balzac. Öyle ki Balzac-Coffee markasının hikayesi Balzac’ın aşırı kahve sevdasına dayanıyor.

Peki hiç düşündünüz mü, kahve düşkünlüğünüz sonucunda sağlığınız nasıl etkileniyor?

Kahvenizi keyifle yudumlarken, vücudunuz da bu keyfe dahil olabiliyor mu?

Denildiği gibi kalp krizi riskini azaltıyor mu, yoksa kalp krizine sebep mi oluyor?

Kahvenin sağlığa etkilerine değinmeden önce Balzac’ın söylentilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Söylenti diyorum çünkü okuyunca siz de ütopik olduğunu düşüneceksiniz.

kahve

Günde 50 Fincan Kahve

Balzac, günde 50 fincan kahve içermiş. Bazı kaynaklara göre 60 bazılarına göre 40. Yine de tüm bu sayılar çok fazla.

Post-modernizimi köşeye bırakalım, Balzac bir günde 50 fincan kahve içmiyordu ya da bu iddia sıra dışı gördüğümüz yazara sıra dışı alışkanlıklar verme hevesimizden geliyor olabilir mi?

En başta bir insan günde ne kadar kahve içebilir buna bakalım, bu konudaki sınır nedir? Yetişkin bir bireyin ölümcül doza ulaşabilmesi için 4 ile 6 saat arasında 10 gram kafein tüketmesi lazım. Ortalama bir fincan kahve 60 ila 150 miligram kafein içeriyor. Hal böyleyken 66 fincana kadar içilebilir diyebiliriz. Ama bu konudaki tek araştırma bu değil, bir diğer kafein tüketim araştırmasının sınırı bize 33 fincan kahvenin ölümcül olabileceğini söylüyor.

Balzac günde 18 saat yazı yazarmış bu durumda günde 50 fincan kahve için her yarım saatte bir fincan kahve tükettiğini söyleyebiliriz.

Balzac’ın kahve sevgisi böylesine popüler olunca girişimcilerin gözünden de fırsat kaçmamış ve Almanya’da Balzac Coffee diye bir kafe açmışlar.

kahve

Kahve Vücudumuza Nasıl Etki Ediyor?

Vücudumuzda ileti taşımakla görevli olan nöronlarımız aynı zamanda adenozin üretirler. Vücudumuzdaki adenozin seviyesi belli bir düzeyin üzerine çıktığında yorgunluk hissetmeye, uyku ihtiyacı duymaya başlarız.

Kafein, adenozini algılayan reseptörlerin bir kısmına sanki adenozin gibi yaklaşıp yapışır. Adenozin reseptörleri de vermeleri beklenen yorgunluk sinyallerini verememeye başlarlar. Bu baskılamayla beraber de beklenen yorgunluk veya uykulu olma hali ortaya çıkmaz.

Kahve içtiğinizde neden iyi hissedersiniz? Kahve dopamin’in yeniden emilimini bloke eder ve böylece sebepsiz bir iyi hissetme halinin ortaya çıkar.

Kafein; Kardiyovasküler sistemde bulunan farklı reseptörlere (almaç) bağlanan, psikoaktif bir uyarıcıdır. Kafein; çay ve kahvede bol miktarda bulunur. Kahvedeki miktarı geleneksel olarak aynı miktardaki çaya göre iki kat daha fazladır. Bu yüzden de vücudumuzdaki etkisi 1 saat içinde zirveye ulaşırken, 6 saate kadar devam edebilir.

kahve

Hayatında İlk Kez Kahve İçen Birinin Vücudunda Neler Olur?

Daha önce kahve kullanmamış bir bireyde, ilk alımda, negatif olarak kalp hızında ve kan basıncında artış, çarpıntıya meyil oluştursa da bu akut etkilere hızlıca tolerans geliştiğini ve kronik kullanımda bu etkilerinden ziyade damarların gevşediğini, ritim bozukluğu olasılığının azaldığını, vücutta yangının azaldığına dair etkileri olduğu görülmüştür.

Kahvenin günde 4-5 fincan kronik kullanımının ölüm riskini erkeklerde ve kadınlarda yüzde 12 ve yüzde 16 azalttığı kanıtlanmıştır.

Yapılan pek çok çalışma hamileler, çocuklar ve ergenler dışında günde 3-4 fincan kahve içiminin beyni koruduğunu, bilişsel fonksiyonlara faydalı etkileri olduğunu ve hatta Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarda destekleyici olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

Kahve Zararlı Olabilir Mi?

4 hastalıkta kahvenin etkileri sorgulanıyor: Meniere hastalığı, larengofarengeal reflü, tinnitus ve ağız kanserleri.

Prof. Dr. Aytuğ Altundağ; Boğaz reflüsü şikayetiniz varsa, geniz akıntınız çoksa, ses çatallanmalarınız sık oluyorsa kahveyi azaltmanızda fayda var.

Her şeyin fazlası zarar demişler, kahve tüketiminde de aşırıya kaçılmadığında sağlık açısından olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Kahve hatır işidir. Kıymet bilenle içilir. 🙂

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

 Kaynaklar: 1, 2

Editör: Cansu Köse