Yediğimiz yemekte kullandığımız baharattan, yapmaktan hoşlandığımız ev işlerine kadar hepsinin kişiliğimizi yansıttığını biliyor muydunuz? BBC’de yayınlanan araştırma, günlük yaptığımız aktivitelerin kişiliğimiz hakkında birçok ipucu verdiğini söylüyor. Sevdiğimiz yemekten,oturma şeklimize kadar yaptığımız birçok şeyle karakterimizi yansıtıyoruz.

Bu deney için 400 aktivite ve 800 kişi incelendi

Araştırmacılar, ABD’nin Oregon bölgesinden yaş ortalaması 51 olan 800 kişiyle görüştü. Yapılan kişilik testinde, kişilik özellikleri ile ilgili 100 farklı sıfatın (çekingen, nazik, düzenli, rahat, zeki, sanatçı ruhlu vb.) kendilerini ne ölçüde doğru tanımladığı soruluyordu. Daha sonra bu testin sonuçları, aynı kişilerle dört yıl önce yapılan ve son bir yılda 400 farklı aktiviteyi (kitap okumaktan banyoda şarkı söylemeye kadar) ne kadar yaptıklarına ilişkin yanıtlarıyla karşılaştırıldı.

Dışa dönük İnsanlar İçin Sıcak Bir Küvet Vazgeçilmez

sıcak küvet

Teste göre dışa dönük insanlar daha çok partilere giderken, sorumluluk özelliği ağır basan insanlarda işlerini geciktirme ihtimali çok daha az. “Bunları biliyoruz zaten, teste ne gerek var?” diyorsanız; bir de şu sonuçlara bakın : Dışa dönük kişilikler sıcak su dolu küvette keyif yapmayı seviyor, sorumlu insanlar ise daha az kitap okuyor. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre dışa dönük karakterler organizasyonlar düzenlemekten, para kazanma yollarına dair tartışmalar yürütmekten, araba kullanırken telefonda konuşmaktan diğer insanlara göre çok daha fazla hoşlanıyorlar. Yumuşak başlı ve uyumlu insanlar ise ütü yapma, çocuklarla oynama, bulaşık yıkama gibi işlerle çok daha fazla zaman harcıyorlar. Bunun altında ise başka insanları mutlu etme arzusu yatıyor. Bu insanlar aynı zamanda araba kullanırken ve banyo yaparken çok daha fazla şarkı söylüyorlar.

Yeniliklere Açık İnsanlar Daha Fazla Baharat Tüketiyor

Açık fikirli ve yeniliklere açık insanlar ise  şiir okuma, operaya gitme, sanat eserleri üretme, kahvaltıda baharatlı yiyecekler yeme gibi etkinliklerde çok daha sık bulunuyorlar. Bu insanlarla ilgili şaşırtıcı olan bir durum ise takım tutma eğilimi göstermemeleri. Elbette bu çalışmanın daha fazla kişiyle, çok daha farklı coğrafyalarda yürütülmesi oldukça önemli. Aynı zamanda incelenmesi gereken binlerce günlük davranış olduğunu da belirtmek gerekiyor.

kırmızı biber

Sonuç Olarak

İnsanlar, yaptıkları aktivitelerde kişiliklerinden izler bırakır. Biraz dikkatli gözlemlediğimizde o izlere rastlayabiliriz. Birçok şeyi başkasından saklayabiliriz, fakat kişiliğimizi asla saklayamayız. O ne yapar eder, kendini ele verir.