Gün boyunca kaç tane seçim yapmak zorunda kaldığınızı düşündünüz mü hiç? Önemsiz bir seçim yapmak önemli bir karar almamızı nasıl etkiler? Seçimlerimizi nasıl en aza indirgeriz? Çok soru sordum galiba o zaman gelin bunlara beraber cevap arayalım.

İlk sorumuz olan günlük yaşamda seçim yapmak zorunda kaldığımız durumları kısaca şöyle listeleyebiliriz.

  1. Bugün ne giysem?
  2. Hangi yemeği yesem?
  3. Şu yoldan gidersem trafik daha mı az olur?

Bu kararlar basit gibi görünse de sizi ve enerjinizi doğrudan etkiliyor. En azından başarılı insanlar da böyle düşünüyorlar ve bunlar için çözüm üretmişler.

Her Gün Aynı Kıyafeti Giymek/ Kapsül Gardrop

Hangimizin dikkatini çekmedi ki Steve Jobs’un tarzı veya Mark Zuckerberg’in her gün aynı tişörtü giymesi… Acaba başarılı olmanın yolu her gün aynı kıyafeti giymekten mi geçiyor? Hayır tabi ki ama bunun bir sebebi var elbette.

Mark Zuckerberg ve Obama neden aynı şeyleri giydiği sorularına günlük kıyafet ve yemek seçimlerinin yorucu olduğunu gereksiz şeylere enerji harcarlarsa işlerini iyi yapamayacaklarını belirten bir cevap vermişlerdir. Her gün aynı şeyi giyme akımı başarılı insanların gözümüzde canlanan imajı oluşturma konusunda da etkili olmuştur.

Kapsül Gardrop Nedir?

Kadınlar başta olmak üzere bugün ne giysem sorusu hepimizin zaman zaman başını ağrıtmıştır. O kadar çok kıyafet seçeneğimiz var ki seçmek bazen çok kolay olmuyor. HHele bir de seçim yapmak konusunda kararsızsanız her şeyi diğer insanlardan daha çok düşünürsünüz. Birileri bu sorunu düşünmüş ve kapsül gardrop fikrini bulmuş. Kapsül gardropda her şey birbiriyle uyuyor.

Kapsül gardrop minimum parça ile maksimum kombin yapma imkanı sunar. Her biri birbiriyle uyumlu parçalar sizi ne giysem derdinden kurtarır. Gereksiz kıyafetler dolabınızda yer almaz. Hem vaktinizi boşa harcamayarak hem de alışverişe çok para harcamayarak tasarruf etmiş olursunuz. Herkesin tercih edeceği bir şey değil ama iş ve okul için çok mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Peki ya ne yiyeceğiz?

Her gün aynı şeyi giymek mantıklı olsa da her gün aynı yemeği yemek çok da iyi bir çözüm gibi gözükmüyor. Şöyle bir düşündüğümüz zaman günümüzün çoğunu dışarda geçiriyoruz ve yemek yemek bazen problem haline geliyor. İlk önce ne tür bir yemek yiyeceğimizi belirlememiz ve ardından mekanda karar kılmamız gerek. Menüye baktıktan sonra ise 5 çeşit hamburger, 4 çeşit lahmacun görebiliyoruz. Lahmacunu bile seçmemiz gerekiyor.

İkea’nın kurucusu Ingvar Kamprad çok zengin ama her gün İkea’da yemek yiyor diye eleştiriliyordu. Bunun cimrilik değil de bir çözüm yolu olacağını da bir düşünün derim. Yemek için benim fikrim haftalık yemek menüsü yani nerede ne yiyeceğinizi yazmanız olabilir.

Şu yoldan gidersem trafik daha mı az olur?
Günlük Yaşamın Gizli Yorgunluğu: Seçim Yapmak 1

Bu düşüncenin en basit çözümü navigasyonlar, gelişen teknoloji ve dinamik yaşam kaynakları bize bir noktadan bir noktaya gidilebilecek en kısa mesafeyi veyahut en kısa zamanı uydudan aldığı bilgilerle aktaran cihazlardır. Bu cihazlarla seçim yapmak oldukça kolay. Günümüzde akıllı telefon ve internet kullanımın yaygınlığı düşünüldüğünde hatta ve hatta artık navigasyonların çevrimdışı özellikleriyle elinizde internet dahi olmadan navigasyonlardan yararlanabildiğimize göre seçim yapmak gayet kolaylaştı. Akıllı telefon kullanmayanlar içinse arabalara özel yapılan navigasyonları öneririm. Ama bana kalırsa trafik derdinin en basit çözümü toplu taşıma araçları. Toplu taşıma esnasında da farklı alternatifleriniz oluyor. Ben bazen metro güzergahını kullanırken bazen de metrobüs tercih edebiliyorum. Farklı alternatifler secimi arttırsa da bazen değişiklik iyi oluyor. En hızlı yolu belirlemek gerekiyor. Seçimini iyi yap derim😉

Her gün yaptığımız seçimlere bu gibi çözümler üreterek beynimizin daha az yorulmasını sağlayabiliriz. Enerjimizi basit şeylere harcamak yerine önemli işlerimize konsantre olmamız kolaylaşır. Ayrıca bu yöntemler sayesinde kendimizi daha iyi hissederiz. Siz de günlük hayatınızdaki seçimler için kapsül gardrop ya da her gün aynı şeyi giymek gibi kendi çözümlerinizi üretebilirsiniz.

Seçimlerini azalt, kafanı rahatlat!