Mandala, Sanskritçe kökenli bir sözcük olup ”Büyülü Çember” anlamına gelmekle birlikte; dünyayı ve yaşamı, varoluşu sembollerle, geometrik desenlerle anlatan bir bütündür. Metafizik ile de ilgisi olan bir meditasyon aracıdır. Şekilleri belirli bir düzene göre boyamayı hedefler. Kökleri Hindistan ve Tibet’ten büyüyen, çizime bağlı bir sanat dalı olma özelliği yansıtır.

kırmızı

Türkiye’deki ilk eğitimcilerinden olan Aslıhan Aksun’un ifadesi ile;

”Mandala kelimesi, Doğu dillerinde “enerjiyi saklayan kap” anlamına geliyor. Yani mandalayı yaparkenki hisleriniz, dileklerinizin bu mandala tarafından tutulduğuna inanılıyor. Güzel enerjiler yüklediğiniz bir mandalayı tılsım gibi üzerinizde taşımayı ya da duvarınıza asmayı tercih edebileceğiniz gibi, olumsuz enerjileri aktardığınız mandalaları da yakıp küllerini savurarak sembolik bir şifalanma süreci yaratabilirsiniz.”

insanlarMandalalar her zaman daire şeklindedirler, kare şeklindeki motifleri dahi yuvarlak formdadırlar. Ve merkezden başlayarak birbirinden farklı sembollerin bir araya gelmesiyle bütünü oluşturan, bütünü simgeleyen bir desene sahiptir.

Kırk bin yıl öncesine dayandığı bilinen mandalanın mağara duvarlarına çizilen resimlerde izine rastlanmıştır. Günümüzde ismi çoğu kişi tarafından bilinmese de gündelik hayatımızda yerini mutlaka almıştır. Örneğin, kadınlarımızın ördüğü dantel motiflerinde de mandala mevcuttur. Aslında birçok kültür ve dinde değişik isimler altında yerini almaktadır. Tezhip sanatı, çini, kalem işi, dantel motifleri gibi. Mandalanın ne olduğunu anladığınızda, özellikle kutsal olarak bilinen mekanlarda mandala desenlerinin var olduğunu ilk bakışta dahi mutlaka göreceksinizdir.

Bu aynı zamanda şunu da göstermektedir: Eski zamanlardan beri aslında bizler mandalanın enerjisini sezgisel olarak biliyor ve bunu da yaşam alanlarımızda farkında olarak veya olmayarak kullanıyoruz.

Mandala, ruhsal dinginliği, içsel huzuru ve sükuneti sağlamak açısından büyük öneme sahiptir. Çizimini ve boyamasını yapmasanız bile herhangi bir mandalaya baktığınızda dahi rahatlatıcı etkisini hissedeceksinizdir.

Mandala Nasıl Yapılır?

Mandala, merkezi noktası olan “bindu”dan dışarıya doğru büyütülerek yapılır.  Boş bir kağıda çemberler ya da kareler çizerek ve boyayarak yapıldığı gibi, mandala taslakları kullanılarak da yapılabilmektedir. Çocuklarda yaratıcılığı, özgüveni, odaklanma becerisini artıran mandala, çocukların psikolojik durumlarının da analiz edilebilmesini sağlamaktadır.

siyah beyaz

Mandala oluşturulması faaliyeti sırasında aşağıdaki gibi bir yol takip edilebilir:

• Boş bir sayfa, çizim ve renkli boya kalemlerimizi hazırlıyoruz ve dinlendirici bir müzik ayarlıyoruz.
• Çalışmaya başlamadan önce niyetimizi belirliyoruz. Amacınız üzerinde düşünerek o hedefe ulaştığınızda yaşayacağınız duyguları hissetmeye çalışın.
• Akıl ve vücut dengenizin hazır olduğunu hissettiğinizde, şekil içinde kullanacağınız renkleri belirleyin.
• Çizmeye ya da boyamaya başlarken, tekrar amacınıza odaklanın ve niyetinizi tekrarlayarak etkinliğin içinde akmaya çalışın ve bırakın çizim sizi başta belirlediğiniz niyetinize doğru yönlendirsin. Eğer çizim sırasında dikkatiniz dağılırsa çizime ara verin. Kendinize zaman tanıyın, derin nefes alın ve baştaki enerjinizin yeniden sizi yakalamasını bekleyin.
• Mandalalar güç kullanmadan, neşe ve yaratıcılık ile yapılması gereken meditatif aktivitelerdir. Dolayısıyla mandalanızı geliştirmeye yönelik her türlü ön yargıyı bir kenara bırakın ve sadece “o an” içinde kalmaya ve hedefinize odaklanmaya çalışın.
• Mandalanızı bitirdikten sonra, mandalayı yaparken belirlediğiniz amacınızı ve hissettiğiniz enerjiyi de düşünerek eserinizi görebileceğiniz bir yere koyun. Örneğin buzdolabı üzerine, bilgisayar ya da cep telefonu ekranlarındaki masaüstünüze koyun. Bu şekilde amacınıza odaklanarak hazırlamış olduğunuz eserinizin, hayatınıza ışık katmaya çalışmasına izin vermiş olacaksınız.

Mandalanın Faydaları

Mandala bir çeşit meditasyondur.

Mandala çizimi ile o anki duygularımızı dışarıya yansıtırız.

  • Kendimizi ifade ederiz.
  • Kendini ifade ile kendimizle olan ilişkimiz de güçlenmiş olur.
  • Zihnin sakinleşmesini sağlar.
  • İçimizde bizi rahatsız eden sesleri, karmaşayı susturmayı sağlar. Bu rahatlama ile içimizdeki var olanı dinlemeye ve anlamaya yöneliriz. Böylelikle de ruhsal dinginliği elde ederiz.
  • Bütünlüğü görmemizi sağlar.
  • Farkındalığın artmasını sağlar.
  • Bilinçaltımızda saklı olanların açığa çıkmasını sağlar.
  • Konsantrasyonun artmasını sağlar.Sabırlı olmayı öğretir.