Güzellik” kavramı yıllardır değişiyor olsa da değişmeyen tek şey bazı kalıplardı. Bu kalıpları az çok biliyoruz. Güzellik algısına kadınlarda ince ve zarif beden, erkeklerde fit bir görüntü gibi küçük örnekler verilebilir. Son zamanlarda ise yıllardır devam eden bu algının yıkılması söz konusu. Bu algının yıkılmaya başlamasını sağlayan bazı kişiler ve girişimler var. Gelin bunlardan bazılarına birlikte bir göz gezdirelim.

Bu konuyu farklı bir boyutta ele alarak anlattığım “Beden Olumlama Hareketi” adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Armine Arutyunyan

Bilindiği üzere Gucci, dünyaca ünlü bir marka ve yakın zamanlarda yeni bir manken ile ürünlerini tanıttı: Armine Arutyunyan. Armine Arutyunyan, alışılmış güzellik kalıplarının dışında bir görünüme sahip ve bu durum sosyal medyada çok fazla olumsuz yorum almasına sebep oldu. Toplumsal algının sığlığının en ufak örneklerinden birine sosyal medya örneği verilebilir.

Öykü Baştaş

Milano Moda Haftası’na çıkan ilk Türk manken Öykü Baştaş ise bu başarısıyla değil de okka burnu, inci dişleri ve buna benzer “güzellik ögeleri”ni vücudunda barındırmadığı için sosyal medyanın gündemine oturmuştu. O da tıpkı Armine Arutyunyan gibi kötü yorumlara maruz kalan mankenlerden biri.

Miss Turkey 2019 Birincisi Simay Rasimoğlu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Miss Turkey güzeli seçilmişti. 2019 bu isim Simay Rasimoğlu oldu. O da kaydırak olarak nitelendirilen bir burun ile doğmadığı için “Nasıl Türkiye güzeli seçilir?” eleştirilerine maruz kalmıştı.

We Do Projesi

We Do projesini bu yazı için kaynak araştırırken keşfettim. Fikrin sahibi Zeynep Karali. Bu girişim; topluma dayatılan güzellik algısı ve sosyal medyanın bu konudaki etkileri gibi konuları ele alan, birbirini tanımayan insanları bir araya getirip sohbet etmenizi sağlayam ve size kendinizi sevmenizi öğretmeyi hedefleyen bir proje. Projenin detayları için Zeynep Karali’nin bu konu hakkındaki videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük Beden Mankenler

Birçok marka tasarladığı kıyafetin büyük bedenlerini de üretiyor ve satışa sunuyor ama biz bu ürünleri XS ya da S beden mankenlerin üzerinde görüyoruz ve bu bile ideal bedenin 36 beden olduğunu düşünmemize yetiyor. Ancak son zamanlarda büyük beden mankenler ile ürünlerin tanıtıldığını görebilmek mümkün. Özellikle online mağazalarda karşılaşabilirsiniz. Bu da büyük beden olmanın, ideal bir vücuda sahip olmamak anlamına geldiği algısını yıkan güzel bir örnek.

Winnie Harlow

Güzellik kalıplarını yıkan kadın olarak bildiğimiz Winnie Harlow, Vitiligo hastalığı sebebiyle zor bir çocukluk süreci geçirmiş. Şimdi ise çocukluğundan beri dalga geçilen lekeleri ile dünyaca ünlü bir manken ve güzellik algısını yıkan mankenlerin başında geliyor.

Çoğunlukla tanınmış kişilerden örnek versem de bu durumun sadece tanınmış olmakla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kaşını aldırmayı tercih etmeyen herhangi biri için tek kaş, boyu ortalamanın altında biri için cüce ya da uzun biri için sırık lakapları bu kadar basitçe kullanılmamalı. (Bu örnek toplum algısı adı altında, çocuk yetiştirme ve buna benzer birçok konuda şekillendirilebilir.)

Ayrıca yıllardır süregelen bu güzellik algısı birçok kişinin hayallerini elinden alabiliyor. Örneğin manken olmak isteyen birisi bazı güzellik standartlarına (?) sahip olmadığı için hayallerinden vazgeçebiliyor, vazgeçebiliyordu. Artık bu durum değişmeye başladı ve büyük markaların da girişimleriyle değişmeyi sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Kaynakça: 1