Okul, ders, iş hayatı derken hafta içi çok yorucu geçiyor ve tüm bu yorgunluğu atmak için hafta sonunu bekliyoruz. Peki ya hafta sonunu beklemeden bu yorgunluğu atabilirsek? Hafta içini nasıl eğlenceli hale getirebileceğinizi 8 maddede sıraladık. Artık hepsini yapmak için hafta sonunu beklemenize gerek yok. Tüm haftayı eğlenceli yapabileceğiniz maddeler hemen aşağıda!

1 – Film Geceleri Düzenleyin

Film Gecesi

Yoğun ve stresli geçen bir günün ardından kafamızı en çok rahatlatacak olan şeylerden biri de film izlemek. Hikayelerine ve kurgularına kaptıracağınız birkaç film seçin ve arkadaşlarınızı davet ederek bu filmlerin tadını birlikte çıkarın. Filmleri izledikten sonra da arkadaşlarınızla filmler hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaştığınız bir tartışma ortamı yaratın ve filmleri puanlayın. Sohbet etmek ve günlük işleriniz dışında başka şeyler hakkında kafa yormak zihninizi boşaltırken, bir yandan arkadaşlarınızla zaman geçirmiş olmanın verdiği güzel enerjiyle, gecenin sonunda yatağınıza mutlu bir şekilde gireceksiniz. Havalar da yavaş yavaş ısınıyorken, bahçeniz varsa resimdeki gibi bunu keyifli hale çevirebilirsiniz. Yoksa üzülmeyin, internetten bulunduğunuz yerdeki yazlık sinemaların gün ve saatlerini bularak aynı hazzı orada da yaşayabilirsiniz.

2 – Akşam Yemeğinize Emek Verin

Akşam Yemeği

Hepimiz yoğun ve stresli geçen bir iş gününün ardından keyifli bir akşam yemeğini hak ediyoruz. Ancak çoğu zaman yemek hazırlamaya yeterli özeni gösteremiyoruz, yemeyi adeta bir rutin haline getirdiğimiz yemekleri yiyoruz ve bu aşamayı “oldu bitti” ye getiriyoruz. Ancak farklı lezzetlerle hazırlanmış bir yemeği, özenle hazırlanmış bir masada yemenin ne kadar keyifli olduğunu unutuyoruz. Kendinize en azından haftanın bir günü uygulayacağınız farklı ve daha önce denemediğiniz lezzette bir yemek menüsü hazırlayın ve en yakın arkadaşlarınızı bu yemeğin tadını sizinle birlikte çıkarmaları için davet edin. “Güzel bir yemek” ve “en yakın arkadaş” ikilisi her zaman güzel sonuçlar doğurur.

3 – Evinizde Ufak Değişiklikler Yapın

Evde Değişim Yapmak

Yaşam alanımızda köklü değişimler yapmak her zaman gözümüzde büyüyor. Hafta içleri yorgun olduğumuzdan, hafta sonları da sosyalleşmeye zaman ayırmaktan, bir türlü bizi rahatsız eden şeyleri değiştirmek için adım atmıyoruz. Büyük temizliklerden bahsetmiyoruz; örneğin kütüphanenizdeki kitapları ya da çalışma masanızı organize edebilir, mutfak rafınızı düzenleyebilir ya da uzun süredir uygulamak istediğiniz bir “kendin yap” uygulamasıyla küçük dekoratif dokunuşlar yapabilirsiniz. Ufak değişiklikler yapmanın, kafanızı sandığınızdan çok daha fazla rahatlatacağını gördüğünüz zaman, bunu bir alışkanlık haline getirmek isteyeceksiniz.

4 – Yürüyüş Yapın

Yürüyüş Yapmak

Eve olabildiğince hızlı ulaşıp, en rahat kıyafetlerimizi giyip, günün yorgunluğunu üzerimizden atmak ne kadar cazip gelse de her gün kısa bir yürüyüş yapmak evde oturup televizyon seyretmekten çok daha arındırıcı ve dinlendirici. Kulaklığınızı takın, en sevdiğiniz oynatma listesini açın ve ister eve dönüş yolunda, isterseniz de evinize girdikten sonra spor kıyafetlerinizi giyip 15 dakikalık hızlı bir yürüyüş yapın. Bu, birçok anlamda bedeninizde ve zihninizde meditasyon etkisi yaratacak.

5 – Hobilerinize Zaman Ayırın

Hobi

Hafta içleri yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere en azından 1 saat ayırmak modunuzu yükseltirken, kendinize olan saygınızı arttıracaktır. Kitap okumak, resim çizmek, yeni bir yemek tarifi denemek, en sevdiğiniz oyunu oynamak, bulmaca çözmek, origami yapmak, yazı yazmak, zıplamak, stand up izlemek, temizlik yapmak ya da müzik dinlemek…

Hepimizin yapmaktan keyif aldığı bazı şeyler var. Ancak hafta içleri bunları yapmaya zaman ayırmak aklımıza gelmiyor ve o an yapılması en kolay şey ne ise ona yönleniyoruz ve saatler akıp gidiyor. Hafta içleri yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere en azından 1 saat ayırmak modunuzu yükseltirken, kendinize olan saygınızı arttıracaktır. Bu yüzden içinizdeki sesi dinlemekten vazgeçmeyin!

6 – Arkadaşlarınızı Eve Çağırın

Arkadaşlık

İş hayatının yoğun akışına kendimizi kaptırdığımız zamanlarda en çok özlem duyduğumuz şeylerden biri de arkadaşlarımızla sohbetli ve kahkahalı zamanlar geçirmektir. Ancak arkadaşlarınıza zaman ayırmak sandığınız kadar zor değil. Genelde hafta sonlarına ertelediğiniz arkadaş buluşmalarını, hafta içleri bir ev kuşuysanız evinizde gerçekleştirebilirsiniz. Arkadaşınızı evinize davet edin, lezzetli atıştırmalıklar hazırlayın ve uzun zamandır birbirinizle paylaşmak istediğiniz konulara dalıp zamanı unutun ve geçirdiğiniz saatlerin tadını çıkarın.

7 – Ev Partilerini Eğlenceye Çevirin : Pijama Partisi

Pijama Partisi

6. maddeyi daha eğlenceli hale çevirmeye ne dersiniz? Arkadaşlarınızla bir pijama partisi oldukça eğlenceli olurdu değil mi? Pijama partileri, yorucu hafta sonu partilerinin aksine dinlendirici bir aktivite alternatifi. Arkadaşlarınızı eve çağırın, lezzetli smoothie’ler hazırlayın, herkesin merak ettiği bir film açın ve bolca komik anlar yaşayacağınız oyunlar oynayın. Arkadaşlarla “ev oturması”, hafta içlerini hafta sonları gibi yaşamanın en eğlenceli ve rahatlatıcı yollarından birisi.

8 – Meditasyon Yapın

Meditasyon

Gelelim sakinleşmek, dinlenmek ve huzur bulmak için başvurabileceğiniz en etkin yönteme. Bazen zihnimizdeki karmaşık düşünceler kolayca uykuya dalmamıza engel olabiliyor. Dolayısıyla bu noktada zihninizi yaşadığı kaostan arındırmak için meditasyona başvurabilirsiniz. Ancak yatmadan önce yaptığınız meditasyonu yatak odanızda ya da yatağınızda uygulamanız pek doğru olmayabilir. Bu, zamanla her yaptığınız meditasyonun size uykuyu çağrıştırmasına yol açar. Kendinize evinizin rahat olan bir köşesinde meditasyon yapmak için alan açın ve ister mantralardan yardım alarak, ister sessizliğin içinde kaybolarak meditasyonun tadını çıkarın.

Peki ya bunlardan birini daha önce yapıyor muydunuz? Yapıyorsanız ya da yapmaya başladıysanız etkilerini bizimle lütfen paylaşın. Çünkü etkilerini bende merak ediyorum ve uyguladıkça sizlerle paylaşacağım. Zamanımız oldukça kıymetli ve onu en iyi şekilde geçirmemiz gerekiyor. Şimdi tüm bunları yaparak hafta içi kaybettiğiniz zamanları geri kazanma, mutlu olmanın yollarını bulma ve keyifli vakit geçirme zamanı! 💪🏼