Sizin de gün içerisinde herhangi bir davranışından dolayı bir insana önyargılı yaklaştığınız oldu mu? Bir insanın dış görünümü o insanın iyi ya da kötü biri olduğunu kanıtlamak için yeterli mi?

Halo Etkisi Nedir?

Halo etkisi, bir insanın herhangi bir olumlu yönünü göz önünde bulundurarak onu tanımadan kişiliği hakkında çıkarımlarda bulunmaktır. Bir insanın görünümünün güzel olması onun terbiyeli, iyi niyetli veya bunun gibi ‘’iyi’’ olarak nitelendirebileceğimiz hareketlere sahip olmasını düşünmek halo etkisidir.

Halo Etkisi: Dışa Vuran İçimizin Güzelliği Mi? 1

Halo Etkisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Halo etkisi, Amerikalı psikolog Edward Thorndike tarafından fark edildi. Thorndike, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir araştırma yaptı. Bu araştırma için komutanlara askerleri hakkında bazı sorular yöneltti. Komutanların verdikleri cevaplar askerlerin dış görünüşüne bakılarak karar verilmiş düşünceleri yansıtıyordu. Dış görünüşlerine bakıldığında yakışıklı ve kuvvetli görünümlere sahip askerler; komutanlarına göre iyi nişancı, zeki, disiplinli ve daha birçok mükemmel özelliğe sahiptiler. Bu araştırmanın sonunda Thorndike, bu duruma ‘Halo Etkisi’ adını verdi. Aslında “nasıl ortaya çıkmıştır”dan ziyade zaten var olan bu etkinin farkına varılması diyebiliriz.

Halo Etkisi: Dışa Vuran İçimizin Güzelliği Mi? 2

Hayatlarımızın İçerisindeki Halo Etkisi:

Halo etkisi bir insanın nasıl göründüğünü veya başkaları tarafından nasıl göründüğümüzü etkiler. Bazen fark etmesek bile halo etkisi hayatımızın çeşitli yerlerinde etkisini gösterir.

  • Halo etkisinin en belirgin görülebileceği ortam iş görüşmeleri olabilir. Çünkü mülakatlar sırasında kişinin giyimi, tavrı, duruşu iş verenler için önemli kriterler olabiliyor.
  • Bir insanın iyi bir özelliğini bilmemiz onun kötü özelliklerini görmemizi engelleyebiliyor ve o mükemmel bir insan olarak hayatımızda yerini alıyor veya tam tersi de gerçekleşebiliyor.
  • Bir insanın yemek yeme tarzı o insandan soğumamıza veya o insanın nerede nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, temiz olmayan bir insan olduğunu düşünmemize garip bir şekilde neden olabiliyor. Aslında bir yandan da kolay gelen bu değil midir? O insanın yemek yemesinin öyle olduğunu kabullenip diğer özelliklerini tanımaya çalışmak yerine onu pis bir insan olarak tanımlayıp kestirip atmak daha kolay geliyor olabilir.
  • Otobüste yaşlı bir insana yer veren kişinin kendi aile büyükleri ile ilişkisini bilmiyoruz fakat çok saygılı ve değerlere önem veren biri olduğunu düşünebiliyoruz.

Halo etkisi ile ilgili örnekler birçok alanda birçok durumla çoğalabilir.

Psikolojik olarak ele aldığımızda halo etkisi ister istemez her insanı etkiliyor. Gerek özel yaşantımız gerekse iş yaşantımızda halo etkisiyle karşılaşıyoruz.

Kaynakça:

-https://www.temelaksoy.com/halo-etkisi-nedir/

-instagram.com/1soru.1cevap