Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber, çocuklarımız daha fazla insanın hayatına tanık olabiliyor. Televizyonda, internette, sosyal medyada ve birçok farklı mecrada gördükleri kişilerin hayatlarına gıpta ederek birçok şeyi keşfediyor, öğreniyor ve sorguluyorlar. Öğrendikleri ve gıpta ettikleri şeylerden biri de karşı cinsle olan ilişkiler ve sevgililik kavramı.

Günümüzde daha erken yaşlarda başlayan bu ilişki merakı ve maalesef arayışı bizi nereye götürebilir? İlişkinizden beklentiniz neler ve beklentinizi karşılayabilecek misiniz bir göz atalım. O zaman bu yazı tüm sevenlere gelsin.

ilişki

Evliliğe Giden Yol

Okuduğum makaleye göre yaklaşık 9 aylık bir süreç içerisinde rastgele seçilmiş, heteroseksüel çiftler ile yapılan röportajlar sonucu; ilişkilerin evlilik ile sonuçlanması baz alınarak, dört farklı bağlılık türü belirleniyor.

  • Dramatik (Dramatic)
  • Çatışma temelli (Conflict ridden)
  • Arkadaşlık odaklı (Socially involved)
  • Partner odaklı (Partner focused)

Öncelikle bu dört farklı ilişki türünün tam olarak Türkçede karşılığı olmadığından ötürü kendimce çevirmeye çalıştım. Lakin detaylarına indiğimiz zaman daha iyi anlayacaksınız. Öncelikle isimlerden de anlayacağınız üzere, dramatik ve baskın çatışmanın olduğu ilişkiler, evlilik yolunda pek de ideal değil. Arkadaşlık ve partner odaklı ilişkiler ise nikah masasına eski bir tanıdık olarak değil de gelin/damat olarak gideceğiniz türden ilişkiler.

evlilik

Arkadaşlık Temelli İlişkiler ve Ortak Çevre

Sosyal açıdan birbirine bağlı bir çiftin, nikah masası yolunda şansının daha büyük olduğu yapılan röportajlar sonucunda ortaya koyulmuş. Peki ya bu sosyal açıdan birbirine bağlı, arkadaşlık temelli ilişkilerin sırrı neymiş bir bakalım.

Bu çiftler arasında sosyal çevrelerindeki olumlu ilişkilerden ötürü, diğer çiftlere göre daha çabuk bağlılık gelişiyor ve ilişkilerini bir adım öteye kolaylıkla taşıyabiliyorlar. Aslında daha sağlıklı bir ilişki için gereken şeylerden biri de, ortak bir çevrenin ve arkadaş grubunun olması. İzlediyseniz Friends dizisindeki arkadaş grubu ve Central Perk kafesi veya How I Met Your Mother dizisindeki sık sık gidilen bar ve arkadaş grubu buna örnek diyebiliriz. İki dizide de oldukça güzel ilişkilere şahit olduk. Bu kısmı toparlayacak olursak partnerinizle ortak bir çevre oluşturmak adına, arkadaşlarınızla tanıştırmak ya da onun arkadaşlarıyla tanışmak ilişkinizde daha hızlı ve sağlam ilerlemenizi sağlayacak.

friends

Partnerinize Odaklanmak

Sağlıklı bir ilişkinin temelinde yatan düşünce, partnerinizi kendinizden bir adım öteye koymaktır. Evet birini kendinizden daha önemli bir sıraya yerleştirmek, söylemekten daha zor olsa da iki taraf için de bir çok yararı olduğu göz ardı edilmemelidir.

Kişilerin, partnerlerine ve ilişkilerine olan pozitif bakışları, partner odaklı bağlılıkta oldukça önemlidir. Doğal olarak bu şekilde ilerleyen ilişkilerde bağlılık sorunları pek sık görülmez. Bu da aslında ilişkinin ilerlemesi için oldukça gerekli bir detay. Sürekli ayrılma korkusu ve endişesinin olmadığı bu sıkı bağlılık, sizi ilişkinizde çok daha ileriye götürebilir.

Çiftlerin partner odaklı ilişkilerde, arkadaşlık temelli ve ortak çevreye bağlı ilişkilerin aksine, baş başa geçirdikleri kaliteli zamanlar ile ilişkilerini bir adım öteye taşıdıkları görülmüş. Ayrıca bu kategoride yer alan çiftlerin ayrılma olasılığının da en az olduğu gözlemlenmiştir.

Hangi İlişkiler Gelecek Vadeder? 1

Kısacası destekleyici, sağlıklı ve sosyal bir grupla çevrelenmiş, birbirine değer veren, yeri geldiğinde kendini geri plana koyan ve partnerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden çiftlerin daha gelecek vadeden ilişkiler içinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak