Ders esnasında ya da bir toplantıda sürekli dalıp gidiyor musunuz? Hayal kurmaya başlamak, saniyelerinizi bile almıyor mu? Odaklanmaya çalışıp, bununla başa çıkamadıkça kendinize kızıyor musunuz? Öyleyse şöyle bir oturun, arkanıza yaslanın ve sakinleşin. Çünkü yapılan yeni bir çalışma, bu durumun arkasında oldukça yüksek kapasiteli bir beynin olabileceğine işaret ediyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Eric Schumacher, etkin bir beyne sahip insanların çok yüksek beyin kapasitesine sahip oldukları için dalıp gitmekten kendilerini alamadıklarını söylüyor. Bu durum, sık sık dalıp gitmeyle hafıza testlerinde, lise sınavlarında ve okuduğunu anlamada düşük puanlara sahip olma arasında ilişki kuran eski çalışmalarda değişikliklere sebep oluyor.

Hayal Kurmak Yeteneği Arttırıyor

Schumacher ve ekip arkadaşları, MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramasını kullanarak 5 dakikalığına sabit bir noktaya odaklanmaları söylenen 100’den fazla gönüllünün beyin aktivitelerini gözlemlediler. Bu sayede, beden uyanık bir dinlenme durumundayken beynin hangi bölgelerinin beraber çalıştığını saptayabileceklerdi. Sonrasında katılımcılardan, onların entellektüel ve yaratıcı yeteneklerini ve günlük yaşamlarında hayallere dalma eğilimlerini ölçen testleri cevaplandırmaları istendi.Sonuçlar karşılaştırıldığında, yetenek testlerinden yüksek puan alanların daha az yetenekli ve entellektüel olanlara göre daha fazla hayal kurdukları ortaya çıktı. Bu sonuçlar, MRI taraması ile de desteklendi ve daha fazla dalıp giden katılımcıların daha etkin bir beyin sistemine sahip oldukları görüldü. Bunun üzerine, Schumacher:

hayal kurmak ve renkler

Bulduğumuz sonuçlar bana kendi sınıfları için çok yüksek bir entellektüellik seviyesine sahip okul çocuklarını hatırlattı. Arkadaşları bir konuyu beş dakikada öğrenirken onlar bunu bir dakika içinde çözüyorlar ve sonrasında hayal kurmaya başlıyorlar.

Eğer etkili bir beyne sahipseniz, sıradan ve rutin işleri yaparken hayallere dalma olasılığınız daha yüksek. Bunun sebebi, beyninizin size düşünecek daha fazla konu vermesi. Görünüşe göre etkili bir beyne sahip olup olmadığınızı anlamanın kolay bir yolu var. Eğer bir konuşmaya dahil olduğunuzda ya da bir görev esnasında dalıp da hiçbir önemli detayı kaçırmadan devam edebiliyorsanız, tebrikler etkili bir beyne sahipsiniz. 🙂 İnsanlar genelde dalıp gitmenin kötü birşey olduğunu düşünüyorlar. Aslında bu tam da kötü bir şey değil. Her ne kadar bu bağlantı bir kolerasyon olsa da ulaşılan sonuçlar oldukça etkili.

Siz sonuçları ne olursa olsun hayal kurmayı asla bırakmayın. 🙂