Harika fikirler hayaller gibi başlar. Kendine hayal kurmak için izin ver, kendine hayattaki tüm olasılıkları açık hale getir. Yenilikçi fikirlerini geliştirmek istiyorsan, ilk adım hayal kurmayı pratik hale getirmektir:

  • Günlük planına hayal kurmayı da ekle. Günde hayal kurmak için kendine birkaç dakika ayır ve hayal gücünü sınırsızca kullan. Bunu yeşil bir alanda dolaşırken veya çay molası verdiğin zamanlarda deneyebilirsin.
  • Hayal kurmak, çocuklar veya olgun olmayan yetişkinler için değildir; insanoğlunun birçok yönden hayatta kalmasını ve gelişmesini sağlayan hayati bir durumdur.
  • Aklının ve kalbinin hayal kurarken sana hissettirdiklerinin tadını çıkart. Hayal kurmanın büyüsünden faydalan ve seni uzaklara götürmesine izin ver.

1- Özgürlük Yeniliğe Teşvik Eder

Zihninde dolaşırken kısıtlama yoktur, zihninde dolaşmak, bilinmeyen yolları keşfetmek ücretsizdir. Hayal kurmak, yeni bir şeyler denememiz için bize ilham veren ve ulaşılamayan arzuların peşinden gitmemiz için güçlü bir araçtır.

2- Hayal Kurmak Gerçeği Açığa Çıkarır

Doğal yeteneklerimiz unutulmuş hayallerimizin arkasına saklanmaktadır. Yeteneklerimizi ortaya çıkartmanın en iyi yolu içimizdeki çocuğu hatırlamaktır. İçimizdeki çocuk oynamayı, denemeyi ve keşfetmeyi sever. Gerçekleri konuşur, özgünlüğü ve masumiyeti temsil eder. Aslında, kim olduğumuz ve ne yapmak istediğimiz gerçeği, her birimizin içinde saklanıyor. Hayal kurmak asıl amacımızı ortaya çıkartacaktır.

hayal

3- Hayal Gücü Gerçeği Genişletir

Hayal kurmak bizi şu anda bildiğimiz gerçekliğin ötesine taşır. Var olduğumuz gerçekliğe güveniyor gibi görünmemize rağmen, aslında çok fazla sınırlamamız var. Potansiyelimizi veya etrafımızdaki dünyayı tam olarak anlamadan “Bunu yapamam!” veya “Bu imkansız!” gibi şeyler söylüyoruz. Hayal kurmak, geleceğe dair farkındalık yaratır ve bunu yaparken, hayalleri gerçeğe dönüştürmek için olasılıkların bolluğunu düşünebiliriz.

4- Hayal Kurmak Bizi Birbirimize Bağlar

Her zaman daha iyi bir gelecek hayal ettik, böylece teknoloji, bilim, tıp, sanat ve beşeri bilimlerde gelişmeler kaydedildi. Zamanın başlangıcından beri vizyon sahibi olduk. Sadece kendimiz için değil, başkaları ve çevremizdeki dünya için her zaman daha parlak bir gelecek diliyoruz. Hayal kurmak, bizim bugün kim olduğumuz ve kim olmak istediğimiz arasındaki bağlantıyı destekler. Değişime tanık olduğumuzda, ne kadar yol geldiğimizin ve keşfedilmemiş tüm olasılıkların ne olduğunun farkına varırız.

hayal

5- Rahatlık Kararlarımızı Kolaylaştırır

Sakin bir zihin ve vücut hayalleri genişletir çünkü hayallerin katili olan hayatın stresidir. Rahat bir durumda olduğumuzda, sağlığımız ve genel durumumuz hakkında daha akıllıca kararlar alma ihtimalimiz yüksektir. Sağlıklı yaşamın büyük bir yönü, ruhumuzun en derinlerindeki hayalleri ortaya çıkarmak ve hayal etmektir. Yaşamlarımıza rahatlama getirerek hayallerimize daha çok yer açabiliriz.

Kaynak:

https://www.success.com/5-creative-benefits-of-daydreaming/