Bu sıralar hayatın seni fazlasıyla yorduğunu mu düşünüyorsun? Yapmak istediğin birçok şey var ve sen hiçbirine vakit ayıramıyor musun? O zaman son zamanlarda giderek yaygınlaşan minimalist yaşamı biraz incelemeliyiz.

Minimalizm Nedir?

Sade yaşam olarak anlatılan minimalizmin öncüsü Marie Kondo’dur. Marie Kondo hayatı boyunca evini düzenli tutmak için uğraşmıştır. Depolama teknikleri, çekmece düzenlemesi, gardırop düzenlemesi ve evin diğer bölümlerini düzenlemek için sürekli farklı fikirler üretmiştir. Şimdilerin çok popüler olan organizerlerini de çocukken kullanmaya başlamıştır. Fakat Marie bir gün çok önemli bir şey fark eder: Sadece düzenlemek yetmiyor.

Bir insan sürekli dağılan çekmeceyi, karışan dolabı toparlayamaz. Öyle değil mi? Hepimizin başına aynı şey nerdeyse her gün gelmektedir. Öğrenci, ev hanımı ya da çalışan kişiler sürekli işlerimi yetiştiremiyorum diyor. Eskiler tarlaya gidip, hayvan bakıp, ev temizleyip bir de üstüne çocuk bakıyorlardı. Peki ne değişti? Sanayi devrimi ile yaşam şeklimiz değişti. Çekirdek aile sayısı artarken, evlerin boyutları da arttı. Hal böyle olunca, artan metrekare başına düşen eşya sayımız da arttı. Böylece sürekli düzenli ve temiz olmak da zorlaştı. Tam tersinden bakarsak, eğer temiz ve düzenli olmazsak? Yapılmamış her iş insan beyninde yapılması gereken olarak kodlanır. Sürekli ertelenen alarm gibi düşünebilirsiniz. Bitene kadar sizi sürekli meşgul edecek ve fark etmediğiniz bir ruh yorgunluğuna sebep olacak. Büyüklerimiz ne demiş? Bugünün işini yarına bırakma. Bırakılan her iş insana bitirilene kadar yük olmaktadır. Bu sebeple sadeleşmek en çok ruhumuza iyi gelmektedir.

Marie Kondo da bu konular üzerinde düşünmeye başlıyor ve bizim içinde çok fayda sağlayan Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla kitabında da bahsettiği gibi sadeleşmeye başlıyor.

Hayat Seni Çok Mu Yoruyor? 1

Minimalist Ne Yapmalıdır?

Hayatından en çok vakit çalan şeyleri listelemelidir.

Giyinirken mi çok vakit kaybediyorum? Kıyafetlerimi yıkarken, ütülerken, asarken mi? Dolabımı düzenlerken mi? Evimi temizlerken mi? Mutfak temizliğinde mi? Odaları temizlerken mi? Çocukların derslerinde mi? İş için dosyalarla uğraşırken mi? Yemek yaparken mi?

Liste hazırlandıktan sonra en önemlilerinden başlanarak liste düzenlenmelidir. Artık elimizde yapılması  gerekenleri hangi sıra ile yapmamız gerektiğinin listesi var. Bir sonraki aşama, sırası ile maddelerde sadeleşmeye gitmektir. Bu kısım çok zor gelebilir fakat unutmayın ki sonrasında kendinize ve ailenize sağlıklı bir hayat hediye etmiş olacaksınız.

hayat

Birçok kişi minimalist yaşamın hayatındaki birçok şeyi götüreceğinden korkar. Çok sevdiği eşyaları kaybetmekten korkar ya da çok para verdiği için parasının çöpe gideceğini düşünür. Oysa günümüzde ikinci el eşya satışı çok yaygındır. Ayrıca ihtiyaç sahibi de çok fazla kişi vardır. 

“Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu vardır.”

Bir Göktürk Atasözü

Önemli olan daha çoğa sahip olmak değil,  daha değerli olana sahip olmaktır.

Kaynakça:

1- https://medium.com/t%C3%BCrkiye/minimalist-ya%C5%9Fam-tarz%C4%B1-aa00dda905fd

2- https://tr.wikipedia.org/wiki/Marie_Kondo

3- https://www.umityildirim.com/minimalizm-ve-minimalist-yasam-felsefesi/

4- Marie Kondo “ Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla”