Bazen hayatımıza devam edemez gibi hissederiz. Sanki bizi hayallerimizi gerçekleştirmekten alıkoyan bir şey vardır.Sonuç olarak, sınırlı hissediyor ve sadece ne yapacağımızı bilmiyoruzdur. Bize uygulanan sınırlamalardan nasıl kurtulacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yoktur. Daha da kötüsü, bize bu sınırlamaları getiren şeyin ne olduğunu bile bilmiyor olabiliriz. Durum umutsuz görünse de, elbette yapabileceğimiz çok şey var. Bundan kurtulmayı ne kadar zorlaştırırsanız, o kadar sıkışırsınız.

hapis ile ilgili görsel sonucu

1.Korkularınızla yüzleşin

İnsanlar korktuğu için ileriye doğru hareket edemiyorlar. Korktuğumuz her şey bizi sınırlar. Pek çok durumda, korku yaşamda daha fazla ilerleme kaydetmemizi engeldir. Bilinmeyenden korkuyoruz, bu yüzden kendi gelişmemizi sabote ediyoruz.  Riskleri olmayan bir hayat sürmek mantıklı bir şey gibi görünebilir; ama hepimiz biliyoruz ki hayat çiçek bahçelerinde yürüyormuşuz gibi geçmiyor.Hayatın bir noktasında, daha da ileri gitmekten korkmamalıyız. Hayattaki ilerlememizi durdurmak için korkuya izin vermemeliyiz. Hayatınızda gerçekten olumlu bir değişim başlatmak istiyorsanız, çaresiz olduğunuz duygusunu bırakın. Güçsüzlüğünüzün yaşamınızda bir değişiklik yapmasını engellemesine izin vermeyin.

2.Rutini kırın

Hayatta sıkışmış hissetmek sağlıksız ve kısıtlayıcı rutinlerin sonucu olabilir. Bir rutin geliştirmek oldukça faydalı olabilir. Ama rutinin yararlı olduğu doğru olsa da, yaşamdaki ilerlemenizi de sınırlayabilir. Kırılması zor şeyler, kısıtlayıcı kurallara dönüşebilir. Yine de, bu kurallara gönülden uyuyoruz. Çünkü bize bir güvenlik ve kontrol duygusu sağlıyor. Ancak yaşamda ilerlemek, mevcut yapıları zaman zaman kırmamızı gerektirir. Kuralların kırılması bize sıradan bir şeyleri keşfetme fırsatı verir. Yeni, şaşırtıcı ve heyecan verici bir şey keşfetmemize yardımcı olur.

3. Olumsuzluğu olumlamayın

Düşündüğünüz her çözümün başarılması imkansız görünüyorsa, daha da sıkışmış hissedeceksiniz. Bu katlanılmaz bir durum. Bir yandan, değişimi etkileyecek bir şey yapmak istersiniz. Öte yandan, akla gelen her şey gerçekçi ya da imkansız görünür. Zaman zaman umutsuz görünse de, her zaman yapabileceğiniz bir şey vardır. Gerçek imkansızlıklar çok nadirdir. İmkansızlıkları düşünürsek, ilerleme kaydedemeyiz. Bu bizi sıkışıp tutan şeylerin gizliliğidir. Bu düşünme kalıpları tarafından tuzağa düşmek yerine, seçeneklerinizi keşfetmeye çalışın. Sonuç için çok fazla yol tarifi zaten biliyorsunuz.

4.Kendinize dürüst olun

Hayatta çok fazla “Daraldım, Her şey üzerime geliyor ” gibi cümlelere yer veririz.İlginçtir ki, neden böyle olduğunu bilmiyoruzdur. Takılıp kalmaktan kurtulmak istiyorsak, kendimize karşı dürüst olmamız gerekir ve cevapları çevremizde değil içimizde arayıp bulmalıyız. Sonucu sağlıklı, gerçekçi ve güven verici olur bizim için.

worry ile ilgili görsel sonucu

5.Bakış açınızı değiştirin

Yaşamda sıkıştığımızı hissettiğimizde, kesinlikle durum hakkında iyi bir genel bakışımız yoktur. Ne yazık ki, rutine takılma hissi yaşam algımızı büyük ölçüde etkileyebilir. Daha geniş bir perspektifi görmek yerine, zihnimiz küçük bir kutuda kalır.Çoğu zaman bir şekilde hayata tutunuruz çünkü kendimizin olmasını istediğimiz kişi haline getirmemize izin vermeyiz. Bunun yerine, çeşitli insanların bizden beklediği role adapte oluruz. Biz onu sevmiyoruz, ama derinlerde bu hayalleri gerçekleştirmenin imkansız olduğuna inanırız. Gerçek hedeflerimizin ne olduğunu kendimize sormalıyız. Gerçekten harekete geçiren şeyin ne olduğunu keşfetmeliyiz. Hayattaki gerçek amacınızı bulmalıyız. Hayatınız için bir vizyona sahip olmak için kendinize sorun. “Beni ben yapan ne ?” Vizyonunuzun ve tutkularınızın peşinde koşmak, güçlü bir süreci oluşturabilir. Kendinizi sıkışmış olmanın kısır döngüsünden kurtarmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi kendiniz özgürleştirebilirsiniz.

6.Duygu ve gerçeği ayırt edin

Bazen, duygularımız doğruyu söylemiyor olabilir. Bu nedenle, hislerin gerçek olmadığını hatırlatmak önemlidir. Durumunuza daha nesnel olarak bakmaya çalışın. Duygusal tepkiler, gerçeklik algınızı bozabilir. Hayatta sıkışmış hissetmek abartılı beklentilere cevap olabilir. Belki de durum o kadar da kötü değildir.

7.Başkalarını suçlamaktan kaçının

Sıkıştığımızda başkalarını suçlamak nispeten kolaydır. Bu, vicdanı rahatlatmak için harika bir strateji olsa da, sorunun çözümüne hiçbir şey katmayacaktır. Hayatın hemen hemen her durumda,  suçlayacak birini bulacaksınız. Bu kişi size problemi çözmüş gibi hissettirir. Ama kısa sürelidir bu gerçekte hiçbir şey çözülmedi. Durumunuz için bir dış neden bulmak istiyorsanız bile, öncelikle bu sebebi kendi başınıza araştırmaya çalışın.

8.Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

Hayatta geri kalmış hissediyorsanız ve ya ilerlemenizi fark edemiyorsanız; hayatınızın değerini diğer insanların başarılarına dayanarak ölçmemeye çalışın. Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak doğal bir eğilim olsa da, yapılacak en iyi şey değil. Kendimizi objektif bir şekilde karşılaştırdığımızı düşünürken, tam tersi de yapıyor olabiliriz. Çoğu durumda, en zayıf noktalarımızı alır ve bunları bu alandaki ortalamanın üzerinde olan insanlarla karşılaştırırız. Bu karşılaştırmalar olumlu hiçbir şey katmaz kişiliğimize. Hayatımızı kendi standartlarınıza göre ölçebiliriz. Sadece toplumun başarı tanımını zihninde düşünmeyin, kendinize ait olanı bulun.

9.Bahaneleri bırakın

-Eğer gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsan, bir yolunu bulacaksın. Eğer yapmazsan, bir bahane bulacaksın.-
Jim Rohn

Mazeretlerin sizin bulunduğunuz yerde bırakmasına izin vermeyin. Sizi sıkıştıran farklı nedenlere odaklanmayın. Olumlu değişim için ne yapılması gerektiği üzerine yoğunlaşın. Tüm dikkatinizi bahanelerle tüketmeyin.