Sabah kahvaltılarının tamamlayıcısı ve meyve yemeyen kişilerin bile vazgeçilmezi haline gelen pek çok reçel çeşidi vardır. Meyveleri mevsimleri dışında da tüketebileceğimizin kanıtı olan ve çiçekleri de soframıza taşıyan reçeller, kızarmış ekmekle birleştiğinde enfes bir lezzete dönüşüyor. Reçel denildiğinde akla gelen ise vişne reçeli, çilek reçeli, kayısı reçeli oluyor. Oysa reçeli yapılan pek çok meyve, sebze hatta çiçek var. Hiç kozalak reçeli denediniz mi? Ya da zeytin reçeline ne dersiniz? Eşsiz tatları seviyorsanız bu reçeller tam size göre olabilir. İşte, belki de ilk defa duyacağınız birbirinden ilginç 15 reçel çeşidi!

1. Kebbet (Bergamot) Reçeli

reçel

Kebbet reçeli, dışı buruşuk greyfurta benzeyen bir meyve olan kebbet meyvesinden yapılır ve Hatay mutfağının yöresel reçellerinden biridir. Bergamot reçeli veya turunç reçeli adıyla da bilinen bu reçel, misafirlere tatlı ikramı olarak da sunulabilmektedir.

2. Zeytin Reçeli

reçel çeşidi

Zeytin reçeli mayhoş bir tada sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi zeytin reçeli, Ege’de üretilmektedir. Turistlerden ve ülkenin dört bir yanından ilgi gören zeytin reçeli, Türk kahvesinin yanında ideal bir lezzet olarak görülmektedir.

3. Hünnap Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 1

Çin’de şifa kaynağı olarak kullanılan ince kabuklu hünnap meyvesi, Marmara ve Güney Anadolu’da yetişmektedir. Kalsiyum deposu hünnap reçelinin son yıllarda popüleritesi de artmıştır.

4. Karpuz Kabuğu Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 2

Karpuz kabuğu reçeli, besin atıklarını değerlendirmek için alternatif lezzetlerden biridir. Antalya’ya özgü karpuz kabuğu reçeli, karpuzun kabuklarının kuşbaşı büyüklüğünde kare veya baklava şeklinde doğranarak kireç suyunda yaklaşık 3 saat bekletilmesiyle yapılmaktadır.

5. Kozalak Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 3

Ruslar tarafından birçok derde deva olarak kullanılan kozalak reçeli, yeşil küçük karaçam kozalaklarıyla yapılmaktadır. Bolu Dağları’na mis kokusunu veren çam ormanlarından toplanan kozalaklarla yapılan reçelin faydaları kozalak reçeline olan ilgiyi artırmaktadır. Kozalak reçeli, solunum yolu hastalıkları olan astım ve bronşite iyi gelmektedir.

6. Lavanta Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 4

Çiçeklerle yapılan reçeller söz konusu olduğunda ilk akla gelen gül reçelidir. Oysa sakinleştirici etkisiyle bilinen lavantanın da reçeli yapılmaktadır. Lavanta reçeli, çiçeklerin ayıklanarak nazikçe yıkanması ve çiçeklerin şekerle karıştırılıp buzdolabında 1 gece bekletilmesiyle elde edilmektedir.

7. Patlıcan Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 5

Patlıcan reçeli, Anadolu’da özellikle de Akdeniz Bölgesi ile Iğdır’a ait olan yöresel bir reçeldir. Sadece reçel olarak değil tek başına, yemek sonlarında tatlı olarak da sunulabilmektedir.

8. Soğan Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 6

Reçelinin olmasının en şaşırtıcı olduğu besinlerden biri de soğandır. Soğan reçeli; soğanın defne yaprağı, karanfil ve taze biberiyeyle buluşmasından elde edilmektedir. Mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında sayılan soğan reçeli, İtalyan mutfağından mutfaklarımıza taşınmıştır.

9. Acı Biber Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 7

Acı biberin görüp görebileceğiniz en sıra dışı hali de şüphesiz reçelidir. Farklı bir tat arayanlara önerebileceğiniz acı biber reçeli, adeta Türk mutfağının zenginliğinin göstergesidir. Acıyla tatlının harmanlandığı bu lezzet, Ege yöresine aittir.

10. Nane Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 8

Nanenin tüm ferahlığını ve kendine has lezzetini içinde barındıran bir reçeldir. Kahvaltı sofralarında veya tatlıların üzerinde sos olarak tüketilebilmektedir.

11. Süt Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 9

Süt reçeli, yapımı zahmetli olan bir reçeldir. Kendisi sütün en tatlı halidir ve kahvaltı saatlerinin uzamasına tek başına bir sebeptir.

12. Hanımeli Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 10

Hanımeli reçelinin eşsiz bir tadı vardır ve yapımı kolaydır. Hanımeli çalılarından toplanan çiçeklerden elde edilir. Çiçekler; şeker, pektin ve limon suyu ile karıştırılıp pişirilerek reçel hazırlanır.

13. Zencefil Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 11

Bu reçeli hazırlamak birkaç dakika, pişirmek ise yaklaşık bir buçuk saat sürer. Zencefilin baskın tadı reçeli farklı kılar. Gastronomide büyük ilgi gören lezzetlerden biridir.

14. Karahindiba Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 12

Karahindiba reçelinin tadı balı andırmaktadır. Yabani otların iyi bir şekilde kullanılmasına güzel bir örnektir.

15. Muz Reçeli

Hayrete Düşüren 15 Reçel Çeşidi 13

Muzların su, şeker ve vanilyayla birlikte pişirilmesiyle elde edilir. Kahvaltılarda tüketilebileceği gibi tarçın ilavesiyle tatlı olarak da servis edilebilmektedir.

Editör: Berfincan DOĞAN