ajanda

Günlük hayatın koşturmacasında yapılması gereken önemli şeyleri unuttuğumuz olmuştur. Bazen bu kadar önemli şeyleri unuttuğumuz için kendimize kızarız. Oysa beyindeki nöronlar birbiri ile o kadar çok bağlantılıdır ki, yemeği yaparken açtığınız bir diziye odaklanıp yemeği yakarsınız. İzlediğiniz şeyler ile beyniniz yoğun bir bağ kurmuştur. Gün içerisinde de karşılaştınız bazen önemli bazense önemsiz görünen şeylerin dikkatimizi bu kadar dağıtmasının sebebi, beyinin onu işlerken bir çok şey ile ilişkilendirmesidir. 

Ajanda Nedir ?

Bir yılı önce aylara , sonra haftalara , günlere ve son olarakta  saatlere ayıran  düzenleyici defterlere ajanda denir. Özellikle sekreterlerin kullandığı planlayıcılar, günün hangi vaktinde ne yapılacağını hatırlatır. 

Neden Ajanda Tutmalıyım?

Günlük işlerimizin aksamadan gerçekleşebilmesi için en önemli yardımcılarınız notlarınızdır. Gün içerisinde önemli ve yapılması gereken şeyleri  not alırsanız onları yapmadan günü tamamlamazsınız. Ayrıca ayı haftalara, haftayı günlere ve günüde saatlere parçaladığı için  vaktinizi daha verimli geçirirsiniz. İşleriniz bir düzen içinde ilerleyeceği için yetişmeme ihtimali kalmaz çünkü siz planlarken zamanı da hesaba katarsınız. Eğer işiniz o saatte bitiremiyorssanız ertesi gün içerisine yine o işi yazarsınız. 

Günlük hayatta ajandalar yerine artık telefonların not defterleri kullanılmaktadır. Telefonun kolaylığı elbetteki yadsınamaz. Fakat telefon, gün içerinde sürekli elimizde ve onu elimize her alışımızda beynimiz birçok uyaranla uyarılıyor. Bu yüzden baktığımız bir notu telefonu kapatır kapatmaz unutabiliyoruz. Oysa kalem ve defter kullanarak oluşturduğumuz notlara daha ciddi bir yaklaşım sergileriz.

ajanda

Ajanda Nasıl Kullanılır?

İlk olarak alacağınız ajandanın kullanışlılığı açısından ayı ve haftayı gösterebilmesi gereklidir. Siz bütün bir ayı açtığınız zaman üzerine notlar alabilmesiniz. Aylık planlayıcıda yapmanız gereken şeyleri fark ederek haftalık planlayıcıya gidebilmelisiniz. Son olarakta günlük planlayıcıya geçerek saat dilimlerine göre işlerinizi planlayabilirsiniz. Bu üç ana düzenlemenin olması işinizi hem daha kolay hem de daha verimli yapacaktır.

Ajanda kullanırken renkli kalemler kullanmalısınız. Her rengin bir amacı olmalı. Çok önemli notlar kırmızı, hatırlatılması gerekenler sarı , süresi olanlar mavi şeklinde siz ayarlayabilirsiniz. Kesinlikle kurşun kalem ve silgi kullanılmamalıdır. Yapılmış olan şeylerin üzerine çizgi atmalısınız. Böylece ilerde ben bunu yapmış mıydım  sorusuna karşı cevabınız evet olacaktır.

Ajandanızı sürekli yanınızda taşımalısınınız böylece her vakti daha verimli kullanabilirsiniz.

Kendi Ajandanızı Hazırlayabilirsiniz

Piyasada ajanda fiyatları bir hayli yüksek oysa siz düz bir çizgisiz defter alarak kendi ajandanızı ayarlayabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan seçenekleri yerleştirebilirsiniz. Renkleri ve düzeni tamamen size ait olan ajandaları kullanmak eminim satın alınanlardan daha keyifli olacaktır.

Düzenli ve planlı biriyseniz ajanda kullanmak sizi hem rahatlatıp hem de mutlu edecektir.

Kaynaklar: 1

Editör: Efe Şen