Çocuk işçiliği birçok ülkenin sosyolojik sorunu olmakla beraber bizim ülkemizde de görülen ciddi bir problem. Bugün toplam 152 milyon çocuk işçi bulunmakta. Ülkemizde ise çocuk işçi sayısı 2 milyona yakın. Çocuklara kilolarından ağır işler yaptıran insanlar ve o insanlar karşısında susan birçok insan var. Bu durum karşısında susmayı seçen insanların sayısı bu duruma karşı çıkan insanların sayısından fazla.

Çocuk İşçiliği Nedir?

Çocukların yaşlarına, bünyelerine uygun olmayan ve ruhsal olarak onları zedeleyecek işlerde çalışmalarıdır. Bu durum çocukların fiziksel gelişimlerini engellediği gibi kültürel gelişimlerini de okula gidemedikleri için engeller. Çocukların sosyal hayatlarından mahrum kaldıkları yetmezmiş gibi çalıştıkları işlerin ağırlığı sebebiyle ciddi sakatlıklar geçiriyorlar, hayatlarını kaybediyorlar.

Çocuk İşçiliğinin Sebepleri Nelerdir?

Yoksulluk çocuk işçiliğini etkileyen önemli bir unsur ve bu durum bir diğer probleme yani işsizliğe bağlanıyor. Bazı aileler devlet okullarında bile masraf olmasını sebep göstererek çocuklarını okula göndermiyor veya gönderemiyorlar.
Çocukların yaşadıkları yerlerde eğitim yetersizliği de onları çalışmaya iten bir diğer sebep. Kırsal bölgelerde okul bulunmaması veya bulunan okulun uzak bir yerde olması çoğu ailenin çocuklarını okula yollamaması için yeterli geliyor, bu yüzden çocuklar çalışma hayatına erkenden atılıyorlar.
Bir diğer sebep ise kız çocuklarının okula gitmelerinin gereksiz görülmesi, evlenene kadar çalışmalarının aileler tarafından daha uygun (!) görülmesi.
Maalesef zorla çalıştırılan, dilenmek zorunda bırakılan çocuklar da var. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama para istemeye gelen çocuklardan bazen aç olduklarını, para değil yemek verilmesini istediklerini duyarsınız. Bu da çocuk istismarına girer.

Çocuk işciliği

Uluslar Arası Çalışma Örgütü(ILO) Verileri

-Dünya genelinde 5-17 yaşları arasında 218 milyon çalışan çocuk vardır. Bunların 152 milyonu çocuk işçiliği kurbanıdır ve neredeyse yarısı tehlikeli işlerde çalışmaktadır.

-Çocuk işçilerin neredeyse yarısı (72,1 milyon) Afrika’dadır; 62,1 milyonu Asya ve Pasifikte, 10,7 milyonu Amerika’da, 1,2 milyonu Arap ülkelerinde ve 5,5 milyonu Avrupa ve Merkez Asya’da bulunmaktadır.

-Sayısı 152 milyon olan Çocuk İşçilik Kurbanlarının neredeyse yarısı 5-11 yaş arasındadır. 42 milyonu (%28) 12-14 yaş arasında ve 37 milyonu ( % 24) 15-17 yaş arasındadır.

-152 milyon çocuk işçilik mağdurlarının 88 milyonunu erkek çocuklar, 64 milyonunu kız çocuklar oluşturmaktadır.

Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi

– Çocuk işçiliğinin sebeplerinden bahsederken yoksulluktan bahsetmiştim. Devlet okullarında kayıt, önlük, kırtasiyelik ve buna benzer gerekler ebeveynler tarafından karşılanmak zorunda ve bu gerekler kimimize az gelirken kimimiz için büyük bir masraf olabiliyor. Okullara ayrılan bütçelerde bu etkenin de göz önünde bulundurulması çocuk işçiliğinin ortadan kalkması için verilen mücadeleye büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Ayrıca evdeki yetişkin bireylerin çalışma olanağı bulması yani devletin işsizlik problemine çözüm getirmesiyle çocuk işçi oranı azalabilir.

– Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik kanunlar ve düzenlemeler de mevcut. Ayrıca çocuk işçi çalıştırmanın bir cezası var.

– Kırsal alandaki eğitim kurumlarının arttırılması durumunda her çocuğun evine yakın okul bulunacak ve bu sayede çocuklar bulundukları konumdan dolayı eğitimsiz kalmayacaklar.

– Kız çocuklarının okutulmaması hepimize saçma geliyor eminim. Bu yobaz düşünce günümüzde hala varlığını sürdürüyor. Bunun için insanların verdiği çaba kesin bir sonuç vermese de bu düşünce geçtiğimiz yıllardaki kadar etkinliğini giderek kaybediyor.

– Kız doğduğu için çocuğunu okutmayan, sokakta çocuk dilendiren (veya dilenen bir çocuk), tezgahlarda, dükkanlarda kayıtsız çalışan veya yaşının kaldıramayacağı işlerde çalıştırılan çocuklar gördüğünüzde arayabileceğiniz bir hat var: ALO 183
O an elinizden bir şey gelmezse bile bu hattı arayarak çocuk işçiliğinin önlenmesi için verilen mücadeleye katkıda bulunabilirsiniz.
Çocuk işçiliği ile mücadeleye duyarlılığın artması amacıyla 2018 yılı ”Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan edilmiştir.

Çocuk İşçiliği

Çocuk işçiliğinden kasıt okul tatil olduğunda ailesine yardım etmek isteyen çocukların çalışması değil, yaşlarının uygun olmadığı halde zorlanarak ağır işlerde çalışmaları hatta dilendirilmeleridir. Kimsenin hiçbir gerekçeyle bunu yapmaya ve yaptırmaya hakkı yoktur. Evet çocukları çalışmak zorunda bırakmak bir suç, başlı başına bir sorun. Fakat asıl suç bir çocuğun, çocukluğunu elinden almaktır. Çocuklar ülkenin ve dünyanın geleceğidir.

Kaynakça:
www.ilo.org
-www.kentyasam.com
-www.egitisim.org
-www.ntv.com