Değişim. Kelime anlamı olarak ” bir zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü.” Hayatımızın her bir evresinde değişimi yaşıyoruz. Ancak değiştirdiğimiz şeyleri ne yapıyoruz? Geri dönüştürüyor muyuz veya yerine başka bir nesne ile mi ikame ediyoruz? Milyarlarca insan açken biz evimizde veya dışarıda yediğimiz yemeği çöpe mi atıyoruz? Kırılan eşyamızı tamir etmek, sökülen giysimizi kendi moda anlayışımıza göre yeniden yapılandırmak zor değil. Yalnızca ihtiyacımız olan bilgi ve ilham.

Her Anlamda "Küçük Güzeldir" 1
Wabi – Sabi, Türkçe ‘sade şıklık’ ve ‘kusurlardan keyif alma’ anlamına gelmektedir

Ne Yapabiliriz?

Bugün, kalkınma hedefleri arasında sürdürülebilir dünya teması, son zamanlarda duyduğumuz ve duymaya devam edeceğimiz bir konu. Sürdürülebilirlik, hayatımızın her alanında olabilir. Arta kalan yiyeceğimizi çöp kutusu yerine biriktirip çürüterek doğal gübre olarak kullanabilir, kompost yapabiliriz. Bir Japon öğretisi olan Wabi-Sabi’yi hayatımıza dahil edip eşyalarımız eskiyince bile onların yaşanmışlıklarından ilham alıp onları kucaklayabiliriz. Evdeki malzemeler ile tatlı yapabilir, olmayanı almak yerine olanı değerlendirebiliriz. Aslında çok basit ama uygulaması zor alışkanlıklar edinerek hayatımızı, dünyamızı ve hatta gelecek nesilleri bile “değiştirebiliriz.”

küçükleşme
2019 İstanbul Bienalinin konusu da plastiklerin oluşturduğu Yedinci Kıta‘ idi

Küçülmeye Karşı Kara Çukur: Yeni, Yeni Ve Daha Yeni


Çok yakın bir zamanda ‘Kara Cuma’ çılgınlığından çıkıldı. Bu akımı pek çok marka teşvik etse de azımsanamayacak kadar insan da protesto etti. Çünkü mutfakta kullanacağımız önlüğü eski çarşaftan, vazoyu kullanmadığımız bir şişeden yapmak varken neden satın alma ihtiyacı duyuyoruz? Ve tüm alımlarımızın sonucunda çok azını geri verebildiğimiz için küresel ısınma, doğal afetler, yüzen plastik kıta ve daha pek çok olumsuzluğa sahibiz. Dünya’da ise bir alarm söz konusu ve neredeyse tüm ülkeler yapabilecekleri hedefleri belirleyip hayata geçirmeye çalışırken bireysel anlamda birtakım değişikliklere gidip hayatımıza “küçük güzeldir” anlayışını eklemeliyiz. Önceliği insana veren yaşama anlayışı ile insanın yaşam alanına zarar vermeden, doğa ile uyumlu küçük ve güzel bir hayat diliyorum.