Psikolojide farklı metafor isimlerine sahip birçok sendrom ismi duymaktayız. Bugün bunlardan hayatta en çok farkında olmadan yaptığımız ” Bukalemun Etkisi ” nedir, farkında olmadan nasıl yapıyoruz ve etkileri nelerdir bunları ele alacağız.

Bukalemun Etkisi Nedir Ve Etkileri Nelerdir ?

Bukalemun deyince herkesin aklına gelen özellik bulundukları ortama renkleri ile adapte olabilmeleridir. Kimi zaman bunu savunma amaçlı olarak yapsalar da kimi zaman da sadece ortama uyum sağlamak ve yakınlık kurmak için yaparlar. Bukalemunlarda olan bu özellik sizce insanlarda da olabilir mi?

sendrom

Kişilerin farkında olmadan karşısındaki insanın davranışlarını uygulamasına bukalemun etkisi denir. Peki bunu neden yaparız?

Aslında bunu bazen bilerek bazen de farkında olmadan yapıyoruz. Bazen bir ortama girdiğinizde sizden farklı kişilerle tanışırsınız ve gözlemleriniz sonucunda o gruptaki kişilerin aslında birbirine ne kadar benzediğini ve bu yüzden iyi anlaştıklarını düşünürsünüz. Bu yüzden ” ben de onlar gibi olursam kabul görürüm.” düşüncesiyle onlar gibi davranmaya, onların yaptıklarını kopyalayarak onları taklit etmeye başlarsınız. Yani neden yaptığımızı dair birinci neden ”kabul görmek”.

sendrom

İkinci neden ise tamamen farkında olmadığımız durumlarda ortaya çıkar. Örneğin, karşınızda biri bacak bacak üstüne atıp oturmuşsa siz de bacak bacak üstüne atarsınız. Ya da sürekli giyimine dikkat eden kişilerle iç içe iseniz siz de bir süre sonra farkında olmadan giyiminize özenmeye başlarsınız. Karşınızdaki insanın verdiği sinyaller sizi ister istemez etkileyebilir. Siz ne olduğunu anlamadan karşınızdan gelen sinyaller size nasıl davranmanız gerektiğini söyler ve ayna nöronlarınız onları taklit etmenizi sağlar.

sendrom

Bazen bu etkiyi savunma , yıldırma amaçlı da kullanabiliriz. Örneğin, karşımızdaki kişinin bizi fark etmesini istiyorsak onun gibi hareket etmeye, konuşmaya başladığımızda bizi fark edecektir. Ya da yakın çevrenizdeki birinin davranışlarından hoşlanmıyorsanız onun size davrandığı gibi ona da öyle davranarak duruma uyanmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum düşünce mekanizmasında da doğru oranla işler . Yani çevrenizde olumsuz düşünen kişiler varsa siz de farkında olmadan olumsuz düşünmeye başlarsınız. Yani Bukalemun Etkisi aslında bizlere olumlu ve olumsuz olarak yansıyabilir. Bukalemun etkisinden kurtulmanın tek yolu farkındalığımızı arttırmak ve kendimiz gibi davranmaktır. Unutmayın, herkes gibi olursanız kendinizdeki cevheri hiçbir zaman ortaya çıkaramazsınız.