Tüm hayatımız aslında bir sonraki nesiller için bir hikaye. Bizler için de. Yaşadığımız an da aslında bir önceki günler için hikaye mahiyetinde. İşte tam da bu noktada, anlatıcılık sanatı ile yollarımız kesişiyor. Son zamanlarda storyteller unvanı ile pek çok kişiye rast geliyoruz. Aslında yeni bir oluşum olduğunu düşünsek de anlatıcılık, çok eski ve kadim bir gelenek. Eskiden beri köy köy, kasaba kasaba gezerek meydanlarda insanları toplayıp hikayeler anlatan meddahlar ve aşıklar vardı. Şimdi yalnızca karşılığı storyteller/hikaye anlatıcısı oldu.

hikayen

İnsan için en önemli varlıklardan biri, bir dile sahip olmasıdır şüphesiz. Atalarımızın her işin yapılabilmesini sağlamakta etkili olduğunu “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünden de anlayabiliyoruz. Anlatma yeteneğimiz ile karşımızdakine gördüğümüzü gördürme, hissettiğimizi hissettirme yeteneğimiz var.

Gündelik akışımızda da aslında yaşadıklarımızı başkasına anlatırken kendi hikayemizi anlatmış oluyoruz. Gündüz bir koşturmaca ile başlayan hayatımız, gün sonunda eve döndüğümüzde bize sorulan “günün nasıldı?” sorusuna verdiğimiz cevapların ve aslında üç dört konu başlığının birleşimidir. Bütün gün yaşadığımız olumsuzluklar üzerinden bir sızlanma anlatısı mı seçiyoruz kendimize yoksa sıcak, sevecen ve dostluk dolu bir hikaye mi seçiyoruz?

Bugünlerde günlerimiz birbirinin aynısı olsa bile odaklandığımız noktaları hikayeleştirmeye devam ediyoruz. Tüm bu eve kapanma döneminin sizlere yansımasını eve kapanmış, psikolojinizi alt üst etmiş bir şekilde mi anlatıyorsunuz yoksa yalnız kalmam için etkili bir an oldu, yapmam gereken, odaklanmam gereken işler için bir fırsat oluştu, ailemle daha çok vakit geçirebilmemi sağladı mı diyorsunuz? Hikayeniz sihir ve hayret dolu olursa hayatınız da öyle olur. Ancak hikayeniz içinde olumsuzluklar varsa hayatınız da onlarla dolu olacaktır.

“Hayatımızı onu yaşarken değil anlatırken yaratıyoruz.”

Judith Liberman
Hikayen Ne? 1
Judith Liberman veya Sanalyazıevi instagram sayfalarından dahil olabilirsiniz

Bugünlerde pek çok platform üzerinden online ziyaret edilecek müzeler, kurslar, webinarlar yapılıyor. Ancak anlatıcılık üzerine bir kamp yapıldığına şahit olmamıştım. Judith Liberman ve Yeşim Cimboz kapılarımızın kapalı olduğu zamanlarda “kapıları açmak” temalı bir serüvene davet ediyorlar bizleri. Bu yazı sizlere ulaştığında bir haftayı tamamlamış olsalar bile gün gün yapılan paylaşımlar instagram hesapları üzerinde var.

İçinizdeki hikayeleri, kapalı kalmış kapıları, sevgi dolu anları açmayı başarabildiğiniz, mutlu ve sağlıklı olduğunuz hikayeleri yazmaya devam ettiğimiz günlere…

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı