2. Dünya Savaşı’nın en koyu yaşandığı dönemlerde Almanya’da başlayan atom bombası çalışmaları, daha sonra Amerika’da hızla ilerledi. Ve gazeteler 7 Ağustos 1945 sabahında koskoca manşeti bastı:

Başkan Truman 200 TNT gücünde Atom bombasının Japonya’nın Hiroşima kentini vurduğu nakletti. Savaş bitti.

Belirtilen rakamlara göre 140.000 kişinin hayatını kaybettiği yazıyordu. Bundan 3 gün sonra 10 Ağustos 1945 tarihinde Amerika medyası Nagazaki’nin de atom bombası ile vurulduğunu duyurdu. Belirtilen rakamlara göre 74.000 ölmüştü. Gazete manşetlerinde Japonların “Daha fazla vurmayın!” şeklinde yalvardıkları yazıldı. Bu olaylardan sonra Amerika, Japonya ile ateşkes imzalayarak 2. Dünya Savaşı’nın bittiğini duyurdu. Peki ya olay sandığımızdan daha farklıysa?

Bir Soğuk Savaş Propogandası Olabilir

21 Haziran 2005 tarihli New Scientist dergisinin “Hiroşima Bombasının Gizli Bir Ajandası Olabilir” başlıklı makalesinde iki nükleer tarihçi bir tespitte bulunuyor: Hiroşima’ya atılan atom bombası İkinci Dünya Savaşı’nı bitirmedi, savaşı soğuk savaşa çevirdi. 

Bu tespit için Japonya’da olanlara biraz daha yakından bakalım. Saldırının sonunda Hiroşima’nın görüntüsü 10 Mart 1945’te Amerika’nın Tokyo şehrine yaptığı Napalm Bombardımanı’nı andırmakta. Napalm bombardımanı, aynı anda yüzlerce uçağın napalm bombası atması olayına verilen isimdir.

4a83hs - Farklı Bir Bakış Açısı: Japonya'ya Atom Bombası Atılmamış Olabilir mi?

Napalm bombaları İkinci Dünya Savaşında, Harvard Üniversitesi’nde Louis Fieser’in başkanlık ettiği bir kimya grubu tarafından geliştirildi. Bu bombalar düştüğü yerde etrafına çok büyük bir ısı yayacak şekilde patlayan bir bomba. Patlamasının ardından 800–1200 derece arası bir sıcaklık üretir ve çevresindeki her şeyi yakar. Hiroşima’daki görüntülere bakıldığında insanların ya yanarak öldüğü ya da yanık izlerine sahip olduğu görülür. Napalm bombardımanı, yapılan bölgeyi tamamen yok edici güce sahip olsa da uçakların gözden kaçırıp bombalamadığı yerler olabilir. Tıpkı Hiroşima’da sıfır noktasında olduğu söylenen bazı binaların yıkılmamış olması gibi.

BBC 2007 yılında Hiroşima hakkında yaptığı belgeselde, atom bombasının yaratacağı etkileri biraz abartılı olsa da göstermekte. Fakat işin ilginç tarafı olayın ardından yayınlanan haber videosundaki muhabirin sözleri akılda bir çok soru işareti bırakıyor.

14 Ağustos’da Japonya hükumeti teslimiyeti kabul etti. Ne olduğunu tam anlamadık. Savaşın bittiğine sevindik ama herkes bu atom bombası meselesine inanmıyor. Bence bir propaganda malzemesi olabilir, aynı zamanda da Japonlar için bir savaştan çekilme bahanesi oldu. Bu sayede (yenildik demek yerine) ‘Atom bombası yedik, bu sebepten savaştan çekiliyoruz’ dediler.

Peki Ya Radrasyon Etkileri?

Olaylardan yaklaşık 6 ay sonra hazırlanan bir videoda günlük yaşamına devam eden, yıkık evlerin arasında yaşayan insanlar görünüyor. Ayrıca Japonya’nın ilköğretim çağındaki çocuklara ders niteliğinde bu bölgeye gezi düzenlemesi bu bölgenin o kadar da tehlikeli olmadığını gösteriyor.
Bölgede radyasyondan etkilenenlerin çocuklarının mutasyonlarla doğduğu iddiasına da bir kanıt yok. 2015 Ağustos’unda yayınlanan Hiroşima’dan kurtulanlar ve çocuklarını içeren haberde ise çocukların son derece sağlıklı olduğu gözüküyor.İnsanların radyasyondan bir şekilde kurtulduğunu düşünsek, bölgede deformasyona uğrayan hiç hayvan da yok.
Bu olayların hepsini kuvvetlendiren bir olay ise 1952 yılına kadar Amerikan mandası altında kalan Japonya’nın tüm haberleşme servislerinin sansürlenmiş olması da iddiasıdır. Bu sansürleme ile olayların Amerika’nın isteğine göre şekillenmesini sağlamış olabilir.
sz0hk8 - Farklı Bir Bakış Açısı: Japonya'ya Atom Bombası Atılmamış Olabilir mi?

Japonya Neden Böyle Bir Yalan Söylesin

Bu tezi savunanlara göre, Japonya savaştan yenildiği için çekilmek istemiyordu. Çekilmesinin güçlü bir nedeni olmalıydı, yıkıcı bir saldırı gibi. Amerika’da elindeki teknoloji ile ne kadar güçlü olduğunu ve neler yapabileceğini göstermek istiyordu. Bu sebeplerden ötürü ABD ile gizli bir anlaşma yapıldığı ileri sürülüyor. Böylelikle Japonya “Amerika tek bir düğmeyle tüm şehri yok edebiliyor, atom bombası yedik ve savaşı bitiriyoruz.” derken; Amerika’da atom bombası olduğu algısı yaratarak tüm dünyaya kendisiyle savaşmayı bırakması mesajını verdi.

Bunlar sadece birer iddidan ibaret, fakat bu iddialar bile olaylara farklı açıdan bakmamızı sağlayabilir. Çünkü işin içine siyasi çıkarlar girdiği sürece yapılmayacak şey yok.