Çocukluğumuzun en güzel hatıralarından birini daha kaybettik. Yeşilçam sinemasının usta isimlerinden Ayşen Gruda’yı sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Ayşen Gruda Kimdir? (1944-∞)

22 Ağustos 1944 yılında Yeşilköy’de dünyaya gelen Ayşen Erman, ailesinin ortanca kızıdır. Babasının vefatından  sonra tiyatro oyunculuğuna başlamıştır. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman’da oyuncudur. 1965 yılında Yılmaz Gruda ile evlenmiş ve bu evlilikten Elvan adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Domates Güzeli olarak tanınan Yeşilçam sinemasının usta oyuncusu Ayşen Gruda, Kemal Sunal, İlyas Salman, Adile Naşit, Şener Şen, Münir Özkul gibi usta isimlerle rol almıştır. Bir süredir pankreas kanseri ile mücadele eden Ayşen Gruda, 22 Ocak 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

yeşilçam

-Hayatta idealiniz var mı?

+İdealim yok. Televizyon taksidi bitsin inşallah onu da alacağım.

                                                                               (Öyle Olsun-1976)

Ayşen Gruda Hakkında Bilmediklerimiz-Röportajlarından Derlemeler

Kendisiyle yapılan röportajlarda “Oyuncu olmasaydınız hangi mesleği yapmak isterdiniz?” sorularını avukat olmak diyerek cevaplandırmış Ayşen Gruda. Babasının erken vefatı sebebiyle tiyatro ile yoluna devam etmiş.

yeşilçam

İlk rolünü 14 yaşındayken “Kongre Eğleniyor” oyununda hizmetçi olarak oynamış ve seyirciden ilgi görmüş.

yeşilçam

Ayşen Gruda ve Adile Naşit komşularmış. Adile Naşit, Ayşen Gruda ile Ertem Eğilmez’in yollarının kesişmesine vesile olmuş. Hemen hemen okuduğum bütün röportajlarında Adile Naşit’ten bahsetmiş kendisi. Çok yakın iki dost olduklarını söylerken tek konuşmadıkları konunun para olduğunu söylemiş Ayşen Hanım. Adile Abla olarak anlattığı Adile Naşit, Ayşen Gruda’ya Ayşo diye hitap edermiş.

yeşilçam

Kaybettiği arkadaşlarını görüp üzüleceği için eski filmlerini izlemiyormuş. Oturduğu apartmanda kendisine jest olarak kapı zilini Hababam Sınıfı film müziği yapmışlar. Verdiği röportajda bu jeste teşekkür ederken, günde dört beş kere arkadaşlarını hatırladığını ve hüzünlendiğini eklemiş Ayşen Gruda.

yeşilçam

1977 yılında bir eğlence programı için çekilecek skeçte Domates Güzeli Nahide Şerbet’i canlandıran Ayşen Gruda akıllarda Domates Güzeli olarak yer edinmiş.

yeşilçam

Müjdat Gezen ve Dostluk

Okurken beni en çok meraklandıran röportaj Müjdat Gezen ve Ayşen Gruda’nın beraber verdikleri röportaj oldu. (Hakan Gence-Hürriyet) Bir zamanlar nişanlı olduklarından bahseden iki dostun bu samimi röportajını buraya bırakıyorum. 1963’te tanışan ikili, Müjdat Gezen’in asker izninde Ayşen Gruda’ya ‘’Bir yerde çay var gidelim mi?’’ teklifi ile flört etmeye başlamışlar. Müjdat Bey’in tekrar askere dönmesiyle mektuplaşarak sürdürmüşler beraberliklerini. Ta ki Müjdat Gezen tekrar izne gelene dek… İzni sırasında ‘’Yasak Sokaklar’’ filminde asistanlık yapan Müjdat Gezen’in Pervin Par’ın kıyafetlerini giyip taklit yapması Ayşen Hanım’ı sinirlendirmiş. Müjdat Gezen tekrar askere gittikten sonra Ayşen Gruda evlenmeye karar vermiş ama bu ayrılık onların dost olarak kalmalarına engel olmamış ve birçok projede beraber rol almışlar.

yeşilçam

“Biliyorum ki bu halk beni nasıl gömeceğine kendi karar verecek. Vasiyete gerek yok. Onlar bilir beni.”

                                                                                                                                                   -Ayşen Gruda

yeşilçam

Seni Unutmayacağız

Hoşça kal Bizim Aile’nin Feride’si, Süt Kardeşler’in Emine’si, Gülen Gözler’in Fikret’i, Çöpçüler Kralı’nın Haceri.

Kaynakça:

12345