İsveç kökenli, uluslararası bir mobilya mağazası olan IKEA, tüm mutfak ürünlerinin kiralanabileceği yeni bir pazarlama modeli denemeye hazırlanıyor. Şubat ayı içerisinde başlayacak olan bu girişim ile daha az malzeme kullanılarak doğaya katkı sağlanması hedefleniyor.

Süreç Nasıl İşleyecek?

ikea

Financial Times tarafından yayımlanan bir rapora göre IKEA İsviçre’de sandalye, masa hatta bütün mutfak ürünlerini kiralamayı deneyecek. Şubat ayında ilk olarak İsveç’te denenecek olan modelde, insanlar mobilyaları belirli bir süre boyunca kullanma hakkı için kira ödeyecek. Kiralama süresi sona erdiğinde mobilyayı iade edecekler. IKEA kiralamadan gelen ürünleri yeniden düzenleyerek satışa sunacak. Eğer girişim, İsveç’te başarıyla sonuçlanırsa İKEA bu sistemi tüm dünyada uygulamaya geçirmeyi planlıyor.

Ikea’nın CEO’su Torbjorn Loof bu proje için düşüncelerini şöyle ifade ediyor:

Ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Onlara mobilya kiralama imkanı da sunacağız. Kira süresi bitince mobilyayı geri alacağız. Geri aldığımız mobilyaları çöpe atmaktansa onarımlarını yapıp satışa dahi çıkarabiliriz. Böylece ürünün de ömrü uzamış olur. Müşteriler ileride mutfaklarını daha kolay ve ucuza yenileyebilecekleri için bu modeli tercih edebilirler.

Amaç Çevreci Bir Şirket Olmak

Çevre

Kiralama sistemi, bir çok sektörde kullanılan bir sistem. Bu sistemin amacı, şirkete düzenli bir gelir sunmak. Fakat IKEA’nın bu sistemden beklediği amaç, döngüsel ekonomiye katkıda bulunarak doğayı korumak. Döngüsel ekonomi, ürünlerin ilk kullanım sürelerinin ardından yeniden düzenlenerek ikinci hatta üçüncü kez satışa sunulabilmesini amaçlıyor.

En son ölçümlerde IKEA, tüm dünyada üretilen kerestenin yüzde 1’ini kullanıyordu. Bu, IKEA’nın kereste tüketiminin birçok ülkeden daha fazla olduğu anlamına geliyor. Şirket bu yüzden ürünlerinin kullanılıp atılmamasını, ikinci kez kullanılabilir halde müşterilere sunulmasını amaçlıyor.

Ayrıca IKEA’nın hem kiralama fikri gibi doğa dostu olan hem de ürünlere kalıcı olarak sahip olmanızı sağlayan bir başka girişimi daha bulunuyor. Bu girişim müşterilerin artık üretimden kaldırılmış IKEA ürünlerini alıp, eski IKEA ürünlerini kendi başlarına tamir etmesini öngörüyor. Buradaki amaç, yeniden kullanılabilecek mobilyaların çöp gibi atılmasını engellemek.

Peki siz mobilyalarda kiralama sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Size ait olmayacak mobilyalara kira ödemek cazip mi? Evler için bu sistem işler mi? Ya da sizin bu modele önerebileceğiniz fikirler varsa hepsini aşağıda konuşalım. 🙂