Netflix dizi platformunda geçenlerde bir solukta, keyifle izlediğim bir dizi oldu. Outlander.. Bu diziyi İskoçya tabiatını ve tarih sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

2. Dünya Savaşı’nda hemşirelik yapan Claire, eşi ile savaş sonrasında İskoçya’da bir tatile çıkar. Kısa sürmesi planlanan bu tatilde eşi, atalarının izini sürmek ister. Tarih tutkunu bir İngiliz olan Frank, büyük dedelerinden birinin zamanında İskoçya’da askeri bir görev üstlendiğini öğrenir.

clairerandall

İskoç halkını ve kültürünü tanımak isteyen çift, bir gece yarısı ayin benzeri bir ritüele denk gelir. Ritüel halka oluşturacak şekilde dizilmiş taşların arasında yapılmaktadır. Büyüleyici bir deneyimden sonra Claire, tıbbi bitki toplamak için aynı yere döner ve bir uğultu duyar. Sanki taşlar onu çağırıyordur. Taşa dokunduğu an 200 yıl geriye gitmiş olur…

200 yıl geriye gittiğinizi düşünün. O zamanın İskoçya’sı ve İngilizler çok katı. Pusular kuruluyor, isyanlar, savaşlar, idamlar oluyor. Dönemin sosyal ilişkileri bile bambaşka. Kadınlara verilen değer çok az, güven çok az ve tecavüz çok fazla… Ama halkı tanıdıkça bağlanıyorsunuz, belki hayatınızın aşkını buluyorsunuz ve dönmek istemiyorsunuz.

outlander

Dizi, dönem kıyafetleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Doğanın mahvedilmediği zamanları izlerken büyük keyif alıyorsunuz. Asfalt yol, araba yok. Yani gereksiz gürültü yok. Olay akışları bizi başka ülkelere götürüyor ve zamanda yolculuk daha da keyifli bir hal alıyor.

Tüm güzel şeylerin yanında, dönemin kötü şartlarına da aşkınız için katlanır mıydınız? Kendi zamanınızda gerçek aşkı bulduğunuzu sandınız ama belki de yanıldınız. Taşların çağırmasının bir nedeni olmalı. Belki de siz hep o döneme, o aşkınıza aittiniz. Peki yine de asıl modern hayatınıza dönmek ister miydiniz? İstemeseniz de dönmeye mecbur olsaydınız? Döndüğünüz zaman her şey eskisi gibi olur muydu acaba? İki zamanda da bir yabancısınız artık. Claire’ın hikayesini merak ediyorsanız Outlander’ı mutlaka izlemelisiniz.

clairefrank