Doğduğumuz andan itibaren evde, okulda, iş hayatında ve sosyal çevrede sürekli bir iletişim hâlinde oluruz. Fakat her insanın farklı özelliği olduğu gibi iletişim kurma sürecinde de yeteneklerimiz birbirinden farklıdır. Bazılarımız içe dönük bir karakterken bazılarımızda dışa dönük karakterlerdir. İçe dönük karakterler enerjilerini sakinlikten ve sessizlikten alırlar. Dışa dönük karakterler ise enerjilerini insanlarla beraber olmaktan alırlar.

topluluk-iletişim

İnsanların bu özelliği kariyer seçimlerinde de oldukça etkilidir. İçe dönük karakterli insanlar, yazılım mühendisliği, yazar, bilim insanı gibi meslekleri seçerken dışa dönük karakterli insanlar reklamcılık, politikacı gibi mesleklere yönelirler.

Fakat John Lennon’un da dediği gibi: “Hayat, sen başka planlar yaparken başına gelendir.” sözü burada devreye girer. Sen kendine içe dönük karakterini yansıtan bir meslek seçersin ve işini mükemmel yaptığın için bu işi sunmak ve pazarlamak zorunda kalabilirsin. Peki, o zaman ne yapacaksın? İşte Gözde Atilla’dan içe dönükler karakterlere iletişim yeteneklerini geliştirecek 3 altın kural!

Hiç Kimse Kalabalıklarda Sağlam Bir İletişim Kuramaz

Kalabalık ortamlarda fark ettiyseniz genelde sesi kimin yüksek çıkıyorsa o kişinin başarılı iletişim kurduğunu düşünürsünüz. Fakat olay tam olarak böyle değil. Kalabalık ortamda sesi yüksek çıkan kişiler başarılı bir iletişim yürütüyor gibi gözükse de günün sonunda aslında hiç kimse gerçek bir iletişim kurmamış olur.

Bu gibi durumlarda eğer içe dönük bir karaktere sahipseniz doğru iletişim kurmak için iletişiminizi birebirde tutun. Birebir iletişimde içe dönük karakterli kişiler oldukça başarılıdır. Bu yeteneğinizi burada kullanarak doğru bir iletişim kurabilirsiniz. Örneğin: bir doğum günü partisine gittiniz, iletişim kuracağınız kişileri seçin, onların yanına oturun ve derin sohbetin tadını çıkarın. Kişilerle birebirde kurulan iletişim, topluluklarla kurulan iletişimden çok daha kuvvetli ve gerçek bir iletişimdir.

topluluk-karşısında-konuşmak

Aslında Kimse Havadan Sudan Konuşmayı Sevmez

Genelde sosyalleşmek için konuşma başlatma aşamasında havadan sudan konuşma cümleleri kurulması önerilir. Aslında hiç kimse bu konular hakkında gerçekten içten soru sormaz ve karşı tarafta gerçekten içten cevabını vermez. Bu tür sorular hazır kalıp cümlelerle cevaplanır ve asla kimse gerçek duygusunu ifade etmez. Bu tip sohbetlerden sıkıyorsanız şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz: İnsanlarla ilk tanıştığınız anda derin sorular sorun. Örneğin “Ne yapıyorsun?” sorusu yerine “Neden yapıyorsun?”, “Buradaki işin nedir?” yerine “Hayalin nedir?” gibi sorular sorabilirsiniz. Tabii bu derin soru sorma sürecinde çizgiyi geçmemek oldukça önemlidir. Fakat şu da bir gerçektir ki, insanlar karşısındaki kişilerin kendi duygu ve düşünceleri ile ilgilenmesini severler.

birebir-iletişim

Dışa Dönük Karakterine Dönüşmene Gerek Yok

Kendi karakterinizi değiştirmek zorunda değilsiniz ya da kalıplaşmış karakterlere de dönüşmüş zorunda değilsiniz. İçe dönük bir karakter olmaya devam edebilir fakat dışa dönük karakterliliği davranış yelpazenize eklemeniz gerekir. Bu şu demek: gerektiğinde cebinizden dışa dönük karakter özelliğini çıkarıp ona bürünebilmek, gerekmediği halde kendi doğal hâlinizle devam edebilmektir.

Kısaca özetlemek gerekirse: kişiliğiniz nasıl olursa olsun, bir kariyer seçiminde yol ayrımına geldiğiniz zaman A veya B yolunu seçmek yerine kendinizin oluşturduğu ve inşa ettiği C yolunu tercih edin. Böylelikle toplumuz sizden beklediği kişi olmak yerine, kendiniz olursunuz.

İletişim becerileri konusunda bana ilham veren Gözde Atilla’dan içe dönük bir karakter olarak iletişim yeteneklerini nasıl geliştirdiğini anlatan Tedx videosunu sizlere de ilham olması için buraya bırakıyorum. Toplumun değiştirmediği, kendiniz olmaktan vazgeçmediğiniz güzel günler dileğiyle…

KAYNAK: 1