Bu dünyada sadece insanlar mı yaşar? Yaşaması önemli başka canlılar da var mıdır? Konuşamıyor hareket edemiyor diye duyguları olan bitkileri yok mu saymalıyız? Yoksa sadece kendi çıkarlarımız için onları da mı harcamalıyız? Bu hafta konuşamayan canlıların sesi oluyorum. Dünyadaki ilginç ağaçlardan bahsedeceğim bir seriye başlıyorum. İlk ağacımız Baobab ağacı.

Baobab ağacı

Kimlerdenmiş Bu Ağaç?

Bu ağacımız Malvaceae (Ebegümecigiller) ailesinin Adansonia sp. isimli çocuklarıdır. Baobab ağacının 8 kardeşi (Türü) vardır: Afrika baobabı, Büyük baobab, Avustralya baobabı, Madagaskar baobabı, Perrier baobabı, Fony baobabı, Suarez baobabı, Za baobabı.

Bu aileyi genelde Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde görüp özçekim yapabilirsiniz.

Ayrıca bu ağaçlar binlerce yıl yaşayabilirler. Bu dünyada bizden daha eskiler. Yani işleriniz bitince bir gün onları görmeye gidebilirsiniz. Sonuçta bir yere gittikleri yok.

İlginç Ağaçlar: Baobab Ağacı 1

Neye Benzer?

18 m’ye kadar uzayabilen bu ağaçların beli 30 m’yi bulur ve çapı da 9 m olabilir.

Yumuşak süngerimsi kocaman bir gövdesi, aşağıya doğru sarkıp kubbeyi andıran dalları vardır. Bu süngerimsi gövde bolca su tutmak için özelleşmiştir. Yılı genelde yaprakları dökük geçirir. Yukarıdan aşağıya doğru inen filmlerdeki parlak olan yaşam kaynaklarını anımsatan portakal büyüklüğünde ekşi ve etli bir meyvesi vardır ve bu meyve maymun ekmeği olarak da bilinir. Benzetme aslında çok doğru çünkü bu ağaçlar meyvesinin içinde saklı olan tohumlarla üreyip yüzyıllar süren bir yaşam daha meydana getirirler.

Baobab meyvesi

İnsanlara Faydaları

Doğanın bize verdiklerini doğaya zarar vermeden kullanabiliriz. Doğa bizi aç, susuz bırakmaz!

Baobab ağacına geldiğimizde;

  • Taze yapraklarını sebze olarak tüketebiliriz.
  • Meyveleri üzerine şeker dökülerek yenilebilir.
  • Tüm vücudu su deposudur, susuzluğunuzu kolayca giderebilir.
  • Kabuğu ve yapraklarından elde edilen “Adasonina” maddesini de ateş düşürücü olarak kullanabiliriz.
  • Odununu kağıt yapımında, kabuğundaki lifleri ise güçlü halat yapımında kullanabiliriz.

Ancak bu yüzyıllık, hepimizden fazla şey görmüş, ulu ağaçları kesmeyi kendine yakıştırabilenlere bırakıyoruz.

Meyvesi

Ağaçlar Neden Ölüyor?

Biz insanlar halimizden çok memnunuz. Sürekli gelişiyor etrafımızı güzelleştiriyoruz(!) Ancak bunu yaparken yalnız olmadığımız unutuyor, doğanın dengesini bozuyoruz. Kendimizi üstün gördüğümüz düşüncelerimiz hareket etmeyene, sesi çıkıp kavga etmeyene empatiden yoksun. Ağaçların ölüm sebebi ise mevsim değişikliğine uyum sağlayamaması. Afrika kıtasındaki en eski 13 baobab ağacının 9’u ya tamamen öldü ya da gövdesi çöktü. Araştırmacılar bu ağaçların ölmesinin zor olduğunu söylüyordu ancak iklim değişikliği 3000 yaşına kadar yaşayabilen bu ağaçları öldürüyor. Umarım gelişmelerimiz sadece teknolojide değil insanlığımız da da olur.

İlginç Ağaç

Kaynakça

https://www.webtekno.com/bilim-insanlarini-sasirtan-olay-binlerce-yillik-baobab-agaclari-aniden-oldu-h47815.html

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQmFvYmFi

http://www.bitkicenter.com/baobab-agacinin-ozellikleri/