Yaşam kaynaklarımız ağaçlar… Ağaçlar robot değildir, cansız hiç değildir! Hepsi birer canlıdır. Bizler gibi onlar da hisseder, strese girer birbirleriyle iletişim kurarlar. Bugün ilginç ağaçlar serisine gökkuşağı okaliptüs ağacıyla devam ediyor, konuşamayan canlıların sesi olmayı bırakmıyorum.

Gökkuşağı

Kimlerdenmiş Bu Ağaç?

Bugün anlatacağım ağaç aslında okaliptüs ağaçlarının sadece bir türü. Yani bu ağaçların tüm türleri isminden de anlaşılabileceği gibi gökkuşağı özelliği göstermiyor. Okaliptüs ağaçları mersingiller (Myrtaceae) familyasının  Eucalyptus sp. isimli çocuklarıdır. Yaklaşık olarak 600 kardeşi(türü) bulunmaktadır.

Türleri Avustralya’nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya’ya özgü olan, 700’den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya’da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avstralya’daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Ülkemizde de özellikle Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir.

Ağaç

Neye Benzer?

Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Gri ve az engebeli bir gövdeye sahiptir. Gövdesi büyük ve düzgün tabaklar hallinde kuruyarak dökülür. Yaprakları ise koyu yeşil ve sarkıt biçiminde olup sarmaşık bir yapıya sahiptir. Okaliptüs bitkisinin tadı oldukça acıdır. Yaprakları gövdeye yapışık büyür ve çiçekleri, kırmızı renkte olup tek tek veya kümeleşmiş biçimde açmaktadır. Okaliptüs ağacı birçok ağaç türünden farklı olarak kış aylarında yaprağını dökmez.  Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayı da bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir.

Bizim türümüze gökkuşağı okaliptüsüne geldiğimizde ise ağaçta dökülen kabukların yerine yenileri oluşurken güzel kabuk desenleri ortaya çıkmaktadır.
Ağaç kabuklarını ilk kez döktüğünde, altındaki parlak yeşil bir tabaka ortaya çıkar. Dönüşüm her yıl farklı gerçekleşir. Zaman geçtikçe soluk yeşil, soluk mavi, parlak turuncu, koyu pembe renklerin esrarengiz görüntüleri ortaya çıkmaktadır.

Gökkuşağı Ağacı

Gökkuşağı Okaliptüsü Nerelerdedir?

Gökkuşağı okaliptüs ağacının adı Eucalyptus Deglupta’dır. Filipinler Mindanao kökenlidir. Kuzey yarım küreye özgü tek okaliptüs ağacı iken şu anda Hawaii, Californiya, Teksas ve Florida’da yetiştirilmektedir. Bununla birlikte güney yarımkürede Britanya, Yeni Gine, Seram ve Sulawesi’de yer almaktadır.

Kaynak

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvT2thbGlwdMO8cw

http://www.viraliste.com/gokkusagi-okaliptus-agaci-1971

https://bilgihanem.com/okaliptus-agaci-nedir/