Biz insanlar büyük ve yaşlı canlılardan korkarız, çünkü büyük canlılara hükmedemeyiz ve altında eziliriz. Yaşlı canlılardan da korkarız, çünkü yaşlı canlının da bilgisi ve deneyimi çoktur. O yüzdendir büyük ve yaşlı ağaçlara ulu ağaç dememiz, bu sebeptendir her şeyi yok eden bencilliğimizin yaşlı ağaçları yok edememesi. Bugün de büyük ve yaşlı ağaçlardan ve minik, tatlı ağaçlardan bahsedeceğiz. Sekoya Ağaçları ve Japon Akçaağaçları.

Kimdir Bunlar?

Sekoyalar Pinales(İğne yapraklılar) takımında  Cupressaceae(Servigiller) ailesinin Sequoia isimli bireyleridir. Bu ağaçların memleketi Kuzey Amerika’dır. Çapları yaklaşık 7 metre, boyları 120 metre olabilir. Her dem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça kalın kabukları vardır. Genç sürgünleri önce kırmızı, sonra kahverengidir. 2 tip yaprakları vardır:

-Pul yaprak: Sürgünün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklar.

-İğne yaprak: Sürgünün üzerindeki balık kılçığı şeklindeki ana yapraklar.

Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur. Dünyanın en büyük ağaçları olan bu dev ağaçlar 3000 yıl yaşayabilirler.

Japon Akçaağacı

Japon akçaağacı (Acer palmatum), akçaağaçgiller (Aceraceae) familyasının doğal olarak Japonya, Kore ve Çin’de yaşayan akçaağaç türüdür. 15 metreye kadar boylanabilen yaprak döken ağaçlardır. Kabuk yeşilimsi boz veya açık kahverengi ve pürüzsüzdür. Dalları sarı-mor, kış tomurcukları morumsu sarı, konik, büyük ve pulludur. Yapraklar ilk açtığında sarımsı kahverengi ve tüylüdür. Çanak yapraklar, morumsu kırmızı, dikdörtgen biçiminde ve kenarları tüylüdür. Taç yapraklar soluk sarı ya da pembemsi beyaz, geniş ve küçüktür.

Ekolojik Özellikleri

Nisan ve mayıs aylarında çiçek açar, tohumlar eylül ayında olgunlaşır. Ilıman iklimli yerleri sever. Işık-yarı gölge ağacıdır. Besin isteği yüksek bir türdür. Kuru, humuslu, hafif ıslak ve asidik, iyi drenajlı ve organik maddece zengin topraklarda iyi yetişir. Tuzlu topraklardan kaçınır. Şiddetli donlarda zarar görür.

Yaşam koşullarından da anlaşılacağı gibi Japon Akçaağaçları Sekoyaların yanında minicik kalırlar ve daha narindirler. Biz insanlar sekoyaların ululuğundan şaşkına dönüp imrenirken minik Japon Akçaağaçlarımızı evimizin ışık alan bir noktasına koyup renkli yapraklarına hayran kalıyoruz. Bitkiler ister büyük ister küçük olsun hepsini sevip korumalıyız!