Her geçen gün artan kadın cinayetleri, şiddete uğrayan kadın sayısı ve hala geri kalmış kimselerin değişmeyen düşünceleri, kadınlar geleceğinden ümidi kesiyor gibi gözükse de öyle kadınlarımız var ki biz genç kadınlara ve hala şiddete, baskıya maruz kalan kadınlara umut oluyorlar. Serinin ilk yazısında muhtemelen çoğunuzun hikayesinden haberdar olduğu Ayşe Tükrükçü’den bahsetmek istiyorum.

Ayşe Tükrükçü

Ayşe Tükrükçü’nün Zorlu Hayatı

Ayşe Tükrükçü’nün acılı hayatı 9 yaşındayken başlıyor. İlgisiz bir aileye sahip Ayşe, küçük yaşta ailesinin Almanya’da kaldığı sırada babaannesi ile birlikte yaşadı ve öz amcası tarafından 9 yaşında tecavüze uğradı.

“Annem tecavüz uğradığımda sarılmadı, yargıladı.”

Çocuk yaşta yaşadığı bu zor durumun yanı sıra ailesinden de şiddet gördü Ayşe Tükrükçü. 11 yaşında yanlış bir otobüse binmesinin üzerine kayboldu ve bir karakolda başına gelenler ortaya çıktı. Bunun üzerine Ayşe, çocuk esirgeme yurduna verildi. Şimdilerde sorulduğunda çocukluğunu çocuk gibi yaşadığı zamanlarının çocuk esirgeme yurdunda geçtiğinden bahsediyor.

Maalesef Ayşe Tükrükçü’nün yaşadığı zorluklar burada bitmiyordu. 23 yaşında üç kez gördüğü bir erkekle evlendi. Bu evlilikte de kocasından şiddet gördü. Gördüğü şiddet Ayşe’nin çocuğunu tuvalette düşürmesine sebep oldu ve ne yazıktır ki çocuğunun cansız bedenini almasına bile müsaade edilmemişti.
Yaptığı ikinci evlilikte ise kocası tarafından genel eve satıldı. Bunları yazmak, dinlemek ve okumak o kadar zor ki onun konuşmalarını izlediğinizde boğazınızın onunla birlikte düğümlendiğini hissedebilirsiniz. Bu sebeple buraya yazdıklarımın sadece hayatının bazı bölümleri olduğunu bilmenizi isterim.

ayşe tükrükçü hayatı

Ayşe Tükrükçü’nün genel evde geçirdiği günlerin sonlanması onu gazetelere haber yapmıştı çünkü genel evden duvakla çıkmıştı. Genel evden çıktığında da zorluklar peşini bırakmamıştı. Yapmak zorunda bırakıldığı iş yüzünden ona verilen sıfat, onun kiracısı olduğu evden kovulmasına sebebiyet verdi. Bunun üzerine aylarca sokaklarda yaşamak zorunda kaldı. Çeşitli işlerde çalışıp kendi parasını kazandı. Bunların yanı sıra iki yıl boyunca evsizlere çorba dağıttı. Konuşmacı olduğu bir seminerde katılımcılardan destek istedi ve Hayata Sarıl Derneği ona istediği desteği verdi. 2017’de Ayşe Tükrükçü, Hayata Sarıl Lokantası’nı kurdu. 1.5 senede 38.000’den fazla yemek dağıtıldı. Ayrıca belirli saatlerde bu lokantada ücretli yemek yiyebilirsiniz ve lokantaya katkı sağlayabilirsiniz.

hayata sarıl lokantası

“İş, aş, yaşam!”

Hayata Sarıl Lokantası evsizlere yemek dağıtmanın yanı sıra onlara burada çalışma şansı da veriyor. Burada altı ay çalışan evsiz birey çeşitli eğitimler alıyor ve psikolojik tedavi görüyor. Eğer bu işçinin kariyerinin nerelere ulaştığını bilmek isterseniz aşağıya bırakacağım link aracılığıyla Ayşe Tükrükçü’nün Tedx konuşmasını dinleyebilirsiniz 🙂

hayata sarıl derneği

Ayşe Hanım’ın yeni hedefi ise duş alanı ve çamaşırhane açmak. En büyük hayali ise yine evsizler için bir rehabilitasyon merkezi kurmak. Daha önce buraya, buraya ve buraya bıraktığım linklerde de Ayşe Hanım gibi fark yaratmış kadınlarımızın kimisinden bahsetmiştim. Zamanla gördüm ki ilham veren kadınlarımızın sayısı gittikçe artmaya başladı ve artmaya devam ediyor. 🙂

Kaynakça:
1, 2, 3