İlham Veren Kadınlar serimize Türk tarihinin en önemli kadınlarından biri olan Afet İnan ile devam ediyoruz. Afet İnan, her Türk kadınının yakından tanıdığı ve tanıması gereken bir Cumhuriyet kadınıdır. Başarılarını saymakla bitiremeyeceğimiz Afet İnan ve hayatı hakkında kısa bir bilgilendirmeyi ve neden ilham veren bir kadın olduğunu bu yazıda sizler için derledik.

afet inan

Afet İnan Kimdir?

1908 yılında doğan Afet İnan, lise eğitimini İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde tamamladıktan sonra Cenevre Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladı. Babasının memur olması sebebiyle sürekli yer değiştirmek durumunda kalan Afet İnan, mesleğinden dolayı da sürekli yer değiştirmek durumunda kalıyordu. İzmir’de bir okulda öğretmenlik yaptığı sırada Atatürk ile tanıştı ve Atatürk, kendisinin iyi bir eğitim almasını sağladı. Afet İnan artık Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıydı. Afet İnan; cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden birisi, başarılı bir sosyolog ve öğretmendir. Afet İnan sadece eğitimi ve başarılarıyla değil, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinde ilk Türk devrim tarihi kürsüsünün kurucusu olarak da tarihe adını yazdırmıştır. Kendisinin Türk medeniyeti ve devrim tarihi alanında 50 adetten fazla kitabı bulunmaktadır.

İlham Veren Kadın: Afet İnan

Afet İnan, İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde eğitim aldığı sırada ders kitaplarında Türk milletine karşı kırıcı ifadelerin bulunması onun “Türklerin dünya tarihindeki gerçek yeri ve hizmetleri ne olmuştur?’’ sorusunu yanıtlamak için çalışmaya başlamasının sebebi olmuştur. Tüm bunların yanı sıra Cumhuriyet döneminde kadının toplumdaki yerinin kurgulanmasında büyük bir rol oynamıştır ve kadının seçme seçilme hakkı olması gerektiğini savunmuştur. Atatürk’ün isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda ilk konferansını veren Afet İnan, bu konferansta Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile ilgili konuşmuştur.

Afet İnan başarıları, tarihe olan ilgisi ve hayat görüşü ile yaşadığı dönemde birçok kadına ilham olduğu gibi hala Türk kadınlarının ilham kaynağı. Ayrıca 2000’li yılların gözde dizilerinden biri olan ‘’Hayat Bilgisi’’ dizisinde idealist öğretmen karakterinin adı olarak Afet adının seçilmesi, o dönem izleyiciler tarafından akıllara Afet İnan’ı getirmişti. Afet İnan yine bir ilham kaynağı olarak karşımıza çıkmıştı.

Prof. Dr. Ayşe Afet İnan’ı 1985 yılında kaybetmiş olsak da bir Türk kadını olarak tarihte oynadığı rol ve öncülük ettiği olaylar ile adının yaşatılması ve her Türk kadınının mutlaka tanıması gereken bir isim olduğu şüphesiz bir gerçek. Saygı ve minnetle anıyoruz.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan