İlham veren kadınlar serisi Avusturyalı yazar, kadın hakları savunucusu, barış öncüsü ve Nobel Barış Ödülü’nü alan ilk kadın yazar Bertha Von Suttner ve yaşamı boyunca kazandığı başarılar ile devam ediyor.

Kısa Ve Detaysız Bir Hayat Hikayesi

9 Haziran 1843 yılında Prag’da dünyaya gelen Bertha Von Suttner, çocukluğundan beri ilgisi olan operaya yönelmek ve bir operacı olmak istiyordu fakat bu mümkün olmamıştı. Başından 3 talihsiz nişan geçen Bertha, mürebbiye olarak hayatını sürdürmeye karar vermişti. Bir evin kız çocuklarına mürebbiyelik yaptığı sırada evin oğlu Arthur Gundaccar’a aşık oldu fakat Arthur’un ailesi aradaki yaş farkından dolayı bu ilişkiye karşı çıkmıştı. Bu olay sonrasında Paris’e giden Bertha, orada İsveçli bir adamın yanında asistanlık yapmaya başladı. Aslında bu kişi uzun yıllar dost kalacağı Alfred Nobel’di. Kısa bir süre burada çalışan Bertha ardında bir mektup bırakarak Arthur’un yanına döndü. Ailelerinden gizli evlenen çift 10 yıl Kafkasya’da yaşadılar ve bu sırada Osmanlı-Rus savaşına da tanıklık ettiler.

Bertha Von Suttner Ve Başarıları

1886-1887 süresince Paris’te olan çift, oradaki hukukçular ve politikacılar ile bir savaşın yaklaşıp yaklaşmadığı konusunu tartıştılar ve bu tartışmalar sonucunda Bertha, “Uluslararası Uzlaşma Ve Barış Birliği” ile tanışmış oldu. Barış Birliği sayesinde bir değişim yaşadı ve bu konuyu herkesle paylaşmak istedi. Bu sürecin sonunda “Silahları Bırakın!” isimli kitabını yazdı ve bu kitap 12 dile çevirildi. Büyük beğeniler toplayan kitap aynı zamanda büyük eleştiriler de toplamıştı.

“Kitabım sayesinde edindiğim deneyler ve çevreler beni bu hareketin içine daha fazla itti. Öyle ki başlangıçta düşündüğüm gibi yalnızca kalemimle değil, tüm benliğimle kendimi bu işe adadım.”

Bertha Von Suttner

• Bertha Von Suttner, 1892’de Berlin’de” Barış Derneğini” kurdu.
• 1899 yılında Lahey Barış Konferansı’na katılan tek kadındı.
• Yazdığı eleştiriler 1917’de “Dünya Savaşının Önlenebilmesi İçin Verilen Savaş” başlığı altında iki cilt olarak toplandı.
• Kadın-Erkek eşitliğinin de savunucusu ve destekçisiydi.

“Evrensel kardeşlikten önce evrensel kız kardeşlik zorunludur.”

Bertha Von Suttner

• Bertha, Nobel Barış Ödülü’nü alan ilk kadındı çünkü Nobel’in fikir babası Alfred Nobel, Bertha’yı ödül için ilham kaynağı olarak göstermişti.

Bertha Von Suttner yakalandığı hastalık sebebiyle 1914’te hayatını kaybetti ve son sözleri yine “Silahları bırakın! Bunu herkese söyleyin, herkese!” oldu. Bertha’nın ölümünden bir hafta sonra İkinci Dünya Savaşı başladı.

Kaynaklar: 1, 2, 3