İlham Veren Kadınlar serimize Perihan Abla, Gırgıriye, Görgüsüzler, Şehnaz Tango ve Hayat Bilgisi gibi unutulmaz eserlerle hayatımıza girmiş ve yer edinmiş bir sanatçı, Perran Kutman ile devam ediyoruz.

Perran Kutman Kimdir?

1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Perran Kutman, konservatuvar seçmelerine girmiş ve tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Perran Kutman, sahneye çıktığı ilk günden itibaren Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olarak oynadığı her bir karakterde iz bırakmıştır.

Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü

Her kesim tarafından bu kadar tanınmak ve sevilmek her sanatçının hayalidir, öyle değil mi? Perran Kutman, gerek sanatçı kimliği gerekse hayat verdiği karakterler ile 2011 yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sahibi olmuştu. Herkese hitap eden karakterleri canlandırmış olmakla birlikte insanlar tarafından sevilen biri olması, kendisini birçok oyuncu ve oyuncu adayının ilham kaynağı yapıyor.

Perihan Abla Sokağı

Günümüzdeki ünlülük kavramı ile geçmişteki ünlülük kavramı gerek sosyal medya gerekse zamanımızın trendlerinden dolayı tam olarak aynı değil. Perran Kutman, hayat verdiği her karakterde iz bırakmış ve rol aldığı bir eserin üzerinden yıllar geçse de hatırlanan bir oyuncu olmuştur. Ne yazık ki biz gençler bu durumu ancak seyrettiklerimiz ve duyduklarımız sayesinde farkına varabiliyoruz. Perran Kutman’ın hayat verdiği karakterlerin hepsi bir efsane olmuştu ve bu karakterlerden birinin adı da Perihan Abla’ydı. 1986 ve 1988 yılları arasında yayınlanan Perihan Abla, Türk halkı tarafından sevilen bir dizi haline gelmişti. Öyle ki, Perihan Abla dizisinin çekildiği dönemde canlandırdığı karakter, izleyiciler tarafından çok sevilmiş ve dizinin çekilmiş olduğu Kuzguncuk’ta bir sokağa bu karakterin ismi verilmiş.

Y ve Z Kuşağının En Sevdiği Dizi: Hayat Bilgisi

Y ve Z jenerasyonu için Perran Kutman, her bir karakteri ile zihnimize kazınmış olan Hayat Bilgisi’nin Afet öğretmeniydi. Bu dizi özellikle Z kuşağının tanık olduğu en unutulmaz dizilerden biriydi. Birçoğumuz lise hayatını ilk bu dizi sayesinde tanımıştık. İdealist bir öğretmenin ülkenin dört bir yanını gezdikten sonra İstanbul’da bir okula tayini çıkması ile birlikte başından geçenleri 137 bölüm boyunca hiç sıkılmadan izlemiştik. Perran Kutman, bizler için Hayat Bilgisi’nin Afet öğretmeni olsa da her kuşak tarafından farklı bir karakteri ifade ediyor. Hayat Bilgisi izleyen jenerasyonun birçoğu Perihan Abla’yı bilmeyebilir fakat onlara Hayat Bilgisi denildi mi herkes diziden bir replik söyleyecek kadar diziyi aklına kazımıştır. Elbette aynı durum Şehnaz Tango, Gırgıriye film serisi gibi pek çok önemli eseri izlemiş olan insanlar için de geçerlidir.

Hayat Bilgisi dizisinin çekilmiş olduğu okulun adı dizide Rıdvan Kanat Lisesi olarak geçmektedir. Perran Kutman’ın babasının isminin de Rıdvan Kanat olduğunu biliyor muydunuz?

Kaynakça: 1 2 3