Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini çeşitlendirerek bizlere sunan, cüzdan dostu, memleketinin kültürünü savunan aşçı ve yazar Refika Birgül’ün başarılarla dolu hikâyesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğumuz onu YouTube kanalından tanıyoruz fakat kendisinin daha birçok ilham veren girişimleri de bulunuyor. İlham Veren Kadınlar serimize Refika Birgül ile devam ediyoruz.

Refika Birgül Kimdir?

İstanbul’da dünyaya gelen ve Robert Koleji, Koç Üniversitesi gibi önemli okullarda eğitim alan Refika Birgül’ün asıl branşı psikolojidir. Koç Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra London Business School’da liderlik eğitimini tamamlayan Refika Birgül IF İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve IKSV’nin organizasyon biriminde çalıştıktan sonra özel bir hastanede üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük yapmıştır. Şu an Kuzguncuk’ta yer alan Refika’nın Mutfağı’nın kurucusu ve YouTube kanalının sahibidir.

Refika Birgül’ün hayatının bir kısmında yemek yapma tutkusu her zaman varmış. Annesinden Akdeniz yemeklerini, babasından Anadolu yemeklerini öğrenmiş. Kendisi diyor ki “Ben 30 yaşıma kadar sevdiğim insanları mutlu etmek için yaşadım.” Çok mutsuz bir anında Mahatma Gandi’nin “Dünyada görmek istediğiniz değişim siz olmalısınız.” sözü ile karşılaşınca kendisini tek mutlu eden şeyin yemek yapmak olduğunu kabul etmiş ve mutfaktaki serüvenine bu şekilde başlamış.

Refika-Birgül

Yaratıcılık ve Disleksi

Kendisi disleksi olduğu için kendi yemeklerini yaratmış. Bir konuşmasında bu sebepten dolayı reçeteye bakarak yemek yapamadığını dile getiren Birgül, bu sayede birçok yemek keşfetmiş. Örneğin künefe haricinde kadayıf ile yapabildiği birçok kreatif tarifi bulunmakta.

Serüvenine bir kitap ile başlamak isteyen Refika Birgül, “Hayal et ve iste!” diyor. Yazdığı ilk kitabı büyük bir hevesle yayınevlerine götürdüğünde hüsranla karşılaşmış fakat hayalinden vazgeçmemiş. Gittiği 7.yayınevi 15 dakika içerisinde kabul etmiş ve kitap basıldığı yıl üç baskı yapmış ve Refika Birgül Hürriyet gazetesinden yazarlık teklifi almış. Böylece yemek yapmayı hayatına tamamen dahil etmiş ve televizyon programı, ikinci kitap derken başarılarını ardı ardına sıralamaya devam etmiş. Şu an Refika Birgül’e ait Bulgurun Halleri, Refika’dan Düdüklünün Sihirleri, Narlı Tarifler, Refika’dan Hızlı Tarifler ve Refika’nın Mutfağı olmak üzere 5 kitap bulunmaktadır.

Kuzguncuk'taki-Mutfak

Kuzguncuk’ta Bir Mutfak

Kitap çıkardıktan sonra bir mutfak açmaya karar veren Birgül, Üsküdar’ın Kuzguncuk semtinde Rum mimar Simotas tarafından yapılan bir binayı hayalindeki gibi restore etmiş. Fakat bu konuya birazdan tekrardan değineceğiz.

Refika Birgül Neden İlham Kaynağı?

Buraya kadar Refika Birgül’ün başarılarının bir kısmından bahsettik. Peki, Refika Birgül neden ilham veren bir kadın?

Refika'nın-Yemek-Okulu-YouTube

Geçtiğimiz başlıkta bahsettiğim gibi kendisinin Kuzguncuk’ta bir mutfağı bulunmaktadır. Bu mutfağı tasarlarken de kendisinin dikkat ettiği bazı şeyler varmış. Bu binayı birçok meslek grubuna ve ilk işini kuran insanlara ev sahipliği yapabilmek adına tasarlamış. Şu an mutfak atölyesinin de içerisinde bulunduğu bu binada reklamcı, heykeltıraş ve fotoğrafçılar da mesleklerini devam ettirmektedir.

Türk mutfak kültürüne verdiği değer de kendisini ilham veren bir kadın olarak tanımlamamız için büyük bir etken elbette. Kendisinin en büyük hayallerinden birisi de bir Fransız erkeğin, sevgilisine lahmacun yapması. Refika Hanım, neden bir Fransız erkek İtalya’nın pesto soslu makarnasını sevgilisine yapmayı düşünebiliyor da bizim lahmacunumuzu düşünemesin diye soruyor ve buradan da Türk mutfağını dünyaya duyurmak için olan çabası fark ediliyor.

Öğrenci dostu biri olduğunu da YouTube üzerinden paylaştığı videolarında görebilirsiniz. Öğrenci evlerinde olabilecek malzemeleri düşünüp onlar için pratik tarifler paylaşırken öğrencilerin harçlıklarını da hesaba katıyor ve az maliyetli yemek tariflerini gençlere sunuyor.

Refika-Birgül-internet-sitesi

Daha önce YouTube kanalları önerilerimi yazdığım yazıyı okuduysanız ‘’Refika’dan’’ girişiminin içeriğini biliyorsunuzdur. ‘’Bu topraklardan el emeği göz nuru’’ diyerek tabak çanak vb. ürünleri üreten zanaatkarlara destek olmak ve yaptıkları el emeği ürünlerini tanıtmak için satışa sundukları internet sitesi ve şimdi de Kuzguncuk’ta bir dükkan olarak serüvenine devam eden bir oluşum. Onların tanımını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüz şartları ve teknolojisi her ne kadar bizleri süper marketlere ya da evden siparişlere yönlendiriyor olsa da hepimiz biliyoruz ki bu durum bizleri tembelleştiriyor ve küçük esnafı da zor duruma sokuyor. Oysa uzun yıllardır bizim mahalle kültürümüz ve esnafımıza verdiğimiz değer birçok toplumdan farklı olmuştur. Küçük esnafa verilen destek azalıyor fakat Refika Birgül bu konuya ayrıca önem veriyor olacak ki hâlâ etini kasaptan, sebzesini manavdan almaya devam ediyor ve bunları da paylaştığı videolarda belirtiyor.

Fast food yemeyi çoğumuz seviyoruz özellikle de biz yapmadığımız zaman. Sizler de mutlaka fark etmişsinizdir ki bazı fast food firmalarının fiyatları da biraz pahalı. Fakat Refika Hanım bu popüler yemekleri hem çok kısa zamanda hem de daha ucuza yapıyor ve bu ‘’challenge‘’ videolarını bizlerle paylaşıyor.

Bulunduğumuz yüzyılda mahalle kültürünü, emek işçilerini, esnafları bazen unutabiliyoruz. Aslında bu durum şu an normal gözüküyor fakat dünden bugüne baktığımızda bu kültürün azaldığını görmek de bizleri üzüyor. Bu hassas konuya önem veren ve çalışmalarını bu alanda ciddiyetle yapan herkese, Refika Birgül’e ve ekibine teşekkürler.

Kaynakça: 1, 2