Seveni de çok; sevmeyeni de… Ara ara uğramayı alışkanlık haline getirmiş olanı da var; semtindeki şubesini ofis olarak kullananı da… Starbucks’ın 7’den 70’e bu kadar tanınır olmasının ve peşinden bir fan kitlesi sürüklemesinin nedeni şu: Marka yönetiminde ve pazarlama teknikleri kullanımında çok başarılı olması.

Ünlü kahve zincirinin genel olarak pazarlama teknikleri ve özel olarak da içerik pazarlaması için neler yaptığını, bunları nasıl kullandığını gelin hep beraber inceleyelim.

Starbucks kahve bardakları ebatları

Starbucks’ı Başarıya Taşıyan Etkenler Nelerdir?

İstikrarlı Markalama

Dünyanın neresine giderseniz gidin, bir Starbucks logosu gördüğünüzde o mağazanın içinde nasıl bir ortamla karşılanacağınızı az çok bilirsiniz. Daha da önemlisi, kendinizi yabancı hissettiğiniz bir ülkede veya otoyolda giderken bu logo ile karşılaşmak kendinizi bir şekilde daha güvende ve iyi hissettirir. Samimi ve rahat bir ortam, biraz yerel zevklere adapte edilmiş ama hemen hemen her yerde birbirine benzeyen bir iç dizayn, hedef kitleye “Starbucks alışkanlığı” kazandırmada etkili.

Ünlü kahve zinciri bütün bunları nasıl başarıyor derseniz, bu başarıyı sürdürdüğü istikrarlı markalama politikasına borçlu.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanma

Müşterilerin ürünlerinizle nasıl etkileşime girdiğini inceler, aldığınız geri bildirimleri değerlendirir ve o çerçevede yeni gelir elde etme yöntemleri uygularsanız hem kârlılığınızı artırır hem de müşterilerinizle daha kalıcı bir ilişki kurabilirsiniz. Starbucks, sosyal medyayı ve dijital pazarlamayı çok etkin kullanan hatta bu alanda öncü markalardan biri.

Örneğin; 2009 yılında, henüz daha birçok restoran sosyal medyanın gücünü keşfetmemişken, Starbucks büyük ölçekli bir sosyal medya kampanyası oluşturdu. Saat 10.30’a kadar alınan bütün içeceklerde bir pasta ücretsizdi. Yaklaşık 1 milyon kişi bu kampanyadan yararlandı.

İlham Veren Pazarlama Başarısı: Starbucks 1

Mobil Uygulamanın Etkisi

Mobil uygulama hem markalama hem kullanıcıya pratiklik sunma açısından hem de gelir artırımını sağlaması bakımından son derece değerli.

Starbucks’ın mobil uygulaması, işletme stratejisinin temeline oturmuş durumda. QR kodlu uygulama ilk önce müşteri sadakati oluşturma amaçlı kullanılırken daha sonra sipariş ve ödeme aracı olarak da kullanılmaya başlandı. Starbucks, promosyon mesajlarını çok büyük ölçüde bu uygulama aracılığıyla gönderiyor. Bu arada, uygulama içi (in-app) mesajların sadece Starbucks özelinde değil bütün işletmelerin gelirini artırmada son derece etkili olduğunu hatırlatalım.

Geri Bildirimlerin Önemi

Starbucks’ın oluşturduğu ve herkesin firmaya ilişkin düşüncelerini bırakabildiği bir platform var: MyStarbucksIdea.com. Siteye bırakılan bütün görüşler ve fikirler özetleniyor, derecelendiriliyor ve kategorize ediliyor. Bu platformun oluşturulması ve işleyiş şekli, Starbucks’ın müşterilerinin fikirlerine değer verdiğinin en önemli göstergesi.

Hikaye Anlatımı

Hikaye anlatımı nasıl markaları başarıya taşıyorsa, Starbucks için de aynı durum geçerli. Eylül 2016’da markanın başlattığı milyonlarca dolarlık “Upstanders” kampanyası “branded content” değil; yaşadıkları toplum içinde bir şeyleri değiştirmeye çalışan bireyleri ön plana çıkaran, hikaye anlatımına dayalı bir kampanya idi. Gerek içerik oluşturma gerek promosyon harcamaları bakımından çok yüksek bütçeli bu kampanyada Starbucks podcast’ler, videolar ve kısa öyküler kullandı.

Starbucks’ın İçerik Pazarlamasında Neler Yaptığını Merak Ettiniz Mi ?

Hedef Kitleyi Eğitmek

Etiyopya kahve çekirdeklerinin hasadının nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Ya da bazı hasatlar niye diğerlerine göre daha lezzetli oluyor? Starbucks müşterilerine sadece kahve satmıyor. Aynı zamanda onları eğitiyor. Kahve çekirdekleri konusunda içtiği kahvenin nereden geldiği ve nasıl yetiştirildiği hakkında hedef kitlesini bilgi sahibi yapıyor.

Markanın müşterisini eğitmek, bilgilendirmek için kullandığı bütün kanallar birbiri ile eşgüdüm içerisinde. Bunun yanı sıra, e-posta içerikleri veya sosyal medya kanalları aracılığıyla Starbucks ürünlerine ilişkin sunulan bütün bilgi ve teklifler ilgi uyandırıcı nitelikte. Hepsinden önemlisi de içerikler promosyona değil bilgilendirme ve eğitme amacına yönelik.

İlham Verici İçerik Sunmak

Starbucks dünyadaki gelişmeleri, trendleri, mevsimsel ve dönemsel koşulları yakından takip ediyor. Buna paralel olarak da zamanlı ve hızlı içerik oluşturuyor. Hem de ona uygun ürün sunuyor. Etkileşim yaratan bu içerikler marka tanınırlığının daha fazla olmasını ve müşteri sadakatinin artmasını sağlıyor. Dönemsel koşullara uygun olarak sunulan, örneğin; okulların açılışına özel ürün, yaza özel ürün veya bal kabağı aromalı kahve gibi ürünler de talep ve duyarlılık yaratıyor.

Yerel İçerik Oluşturma

“HowWeMet” hashtag’i ile Twitter ve Instagram’da başlatılan Starbucks fotoğraf kampanyası, yerel içeriğe örnek olarak gösterilebilir. 2014 yılındaki bu kampanyada arkadaşlar, aileler, iş arkadaşları veya yabancılarla olan buluşma hikayelerinin “HowWeMet” hashtag’i ile anlatılması istendi. Bu kampanya ile Starbucks geniş kitlelere ulaştı.

Ödüllendirme

Müşterilerin marka adına içerik üretimine Starbucks ödülle karşılık veriyor. Örneğin; 2011 yılında “Make Someone Smile” (Birini gülümset) adlı Facebook uygulaması ile yeni bir kahve tanıtıldı. İçeriğe katkıda bulunan herkes ücretsiz kahve kazandı. Starbucks yeni ürünlerini hem çarpıcı içerik kampanyaları ile sunuyor hem de müşterilerinin yeni ürünle tanışmalarını ve başkalarının tanışmasına katkıda bulunmalarını ödüllendiriyor.

Pazarlamada ”Bedava”nın Etkisini Kullanmak

Bir ürüne ücretsiz sahip olmak ya da bir hizmetten ücretsiz veya indirimle yararlanmak, sunduğunuz ürünü/hizmeti olduğundan daha cazip kılar. “Ücretsiz”, “bedava”, “yarı fiyatına”, “24 saatlik özel indirim” gibi promosyonlar müşteride motivasyon oluşturur.

Starbucks firması da hem ara ara başlattığı hem de sürekli devam eden bazı kampanyalarında müşterilerine “ücretsiz” kahve sunuyor. Örneğin; Starbucks mobil uygulamasını kullanarak aldığınız içecekler size ücretsiz içecek kazandırıyor. Bir haftada 5 ürün alanın 1 bedava içecek kazanması veya 3 yeni ürünü deneyenin bir bedava içeceğe sahip olması gibi.

Starbucks hâlihazırda 50 ülkede, 15 binden fazla mağazası ile dünyanın en büyük kahve perakendecisi. Ünlü kahve zinciri, bütün dünyada aynı perakende satış stratejisini uyguluyor. Markanın, ürün tekliflerini lokal zevklere uygun hale getirmedeki başarısı, reklamlarında standart değil de çoğunlukla yerel ve farklılaştırılmış bir strateji uygulaması, onu başarıya götüren diğer unsurlar.

İlham Veren Pazarlama Başarısı: Starbucks 2

Bir de kitap önerim olacak sizlere. Son yılların en heyecan verici iş hikayesi ve mutlaka okunmalı. Starbucks’ın sahibi Howard Schultz’ın yazmış olduğu, ”Starbucks:Gönlünü İşe Vermek”

Gelecek hafta yeniden görüşmek dileğiyle…

Kaynakça:

1- http://www.yeniisfikirleri.net/starbucksin-basari-oykusu/

2- https://www.kampustenevar.com/blog/dunden-bugune-starbucks-65