Manipülasyon yazımıza devam edelim daha önceki yazımda hükümetlerin bizi nasıl manipüle ettiğini yazmıştım. Bu günkü yazımda ise ilişkide insanların birbirlerini nasıl manipüle ettiğini paylaşmak istiyorum.

Manipülatif insanlar, düşüncelerinizi, eylemlerinizi, isteklerinizi ve arzularınızı kendi isteklerine göre daha uygun bir şeye çevirir ve sizi kendi amaçlarına hizmet eden birine dönüştürürler. Öyle bir şey olamaz ya da kimse beni manipüle edemez diyorsanız yazının devamını okuyun ve hayatınızın bir bölümünde veya şu an bunlara maruz kaldığınıza şahitlik edin.

1. Her Şey İçin Sizi Suçlu Hissettir

Manipülasyon daima suçluluk duygusu ile başlar. Sizi eylemleriniz için suçlu hissettirmeye ikna edebilirlerse (yanlış bir şey yapmamış olsanız dahi) söylediklerini yapmaya daha istekli olacağınızı bilirler. “Kesinlikle, sanırım akşam yemeği güzeldi. Umduğum şey bu değildi. Farklı bir şey yapmayı tercih ederdim ama sanırım mutlu olduğun sürece, önemli olan bu. Seni seviyorum ve bu benim istediğimi bir kenara bırakmak anlamına gelse bile senin mutlu olman benim için önemli. ”

Gördün mü? Yüzeyde, sevgi dolu bir ortak gibi görünüyor ancak unutmamak gerekir ki “suçluluk aşk değildir”.

Manipülatör, “seni sevdiğini göstermek” için daha iyi bir iş çıkardığına inandırmaya çalışır, böylece “onu ne kadar sevdiğini” hissetmek için ne istediğini bir kenara bırakmaya daha istekli olacağını bilir. Bu hastalıklı bir kişiliğin zihin oyunudur.

ilişkiler-ve-manipülasyon-sorgulamalar

2. Size Güvenemeyeceklerini Söylerler

Manipülatör, ona karşı nasıl tepki verdiğinizi kontrol etmek için genellikle kendi güvensizliklerini size zorlarlar. “Daha önce aldatıldım ve bu yüzden karşı cinsten arkadaşların (ya da cinsel yönelime bağlı olarak aynı cinsiyetin) olmasını istemiyorum. Bunu anlayabilirsin, değil mi?” Evet, elbette bunu anlayabilirsiniz (ve onların güvensizliklerinin farkında olmalısınız) ancak mücadeleleri ilişkinizin işlevselliğini tanımlamamalıdır.

“Bu şekilde davrandığım için özür dilerim ama beni bırakacağından çok korkuyorum!” cümlesi, eylemlerindeki kusurları belirttiğinizde manipülatörler tarafından sıklıkla kullanılan bir bahanedir. Bu bahanenin asıl amacı, kendi endişelerine sizi de odaklayıp sonrasında sizi onların içine çekmektir. Duygularını dikkate almakla hissetmenizi istediklerini hissetmek için manipüle edilmek arasında ince bir çizgi vardır. Manipülasyon suçluluk tarafından yönetilirken sevgi ile gösterilir.

3. Kendinizden Şüphe Duymanıza Neden Olurlar

Onlar için manipüle etmenin neden bu kadar kolay olduğunu bilmek ister misiniz? Çünkü artık kendinize olan güveninizi yıktılar ve güveninizin olmadığına size inandırdılar. Manipülatörler güvensizliklerinizi alıp size karşı kullanırlar. Sürekli olarak “yanlış” yaptığınızı ve bunu nasıl daha iyi yapabileceğinizi işaret ediyorlar.

Zayıflıklarınızı işaret ediyorlar, sonra size yardımlarıyla daha iyisini yapabileceğinizi daha iyi olabileceğinizi gösteriyorlar. Yavaşça sizi en iyi çıkarlarınızı göz önünde bulundurduklarına ikna ediyorlar. Akıllarında sadece kendileri için en iyi olan çıkarları vardır ve istek ve ihtiyaçlarını ilişkinizin ön saflarında tutmak için her şey hakkında rehberlik ediyormuşçasına düşüncelerinizi hafifçe bükerler. Bu gerçekleştiğinde manipülatörün isteklerini yapmaya başlamış olabilirsiniz çünkü şimdi ona, kendinize güvendiğinizden daha fazla güveniyorsunuz.

kalp-kırıklığı-ikili-ilişki

4. Duygularından Sizi Sorumlu Tutarlar

Manipülatörler, kendiniz tek başınıza düşünemiyormuş gibi hissettirdikten sonra sizi tüm duygularından sorumlu tutarlar. Eğer üzülüyorlarsa muhtemelen onları böyle hissettirdiğiniz içindir. Eğer kızgınlarsa tahmin edin acaba kimin yüzünden!

Kendi yaşamınızı kontrol edemediğinize inandıkları kadar hissettiklerinden de sorumlu olmanızı beklerler.

5. İstediklerini, İstediğinize İnandırırlar

Hepimiz karşılıklı anlaşma ile ilişkiye başlıyoruz ancak iki yaşamı karıştırmaya başladığınızda tavizlerin verilmesi doğaldır. Doğal olmayan şey ise: eşinizi yatıştırmak için ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu ayırmanız gerektiğinde ortaya çıkar. Eşinizin ihtiyaçlarının sizinkinden çok daha sık karşılandığını fark etmeye başlarsanız büyük bir ihtimalle bir manipülatörle evli olabilirsiniz.

  • Suçluluk duygusundan dolayı istediklerini veriyor musunuz?
  • Sizi hissettikleri duygudan dolayı sorumlu mu hissettiriyor?
  • Kendi isteklerinden vazgeçip başka bir şey istediğine inandın mı?

Bu sorulardan herhangi birine “evet” yanıtı verdiyseniz ilişkiyi yeniden düşünmek sizin için faydalı olabilir.

Kaynakça: 1