1. Dr. David Burns- Birlikte İyi Hissetmek (Psikonet Yayınevi)

Dr. David Burns, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümünden mezundur. Sadece Birleşik Devletler’de 5 milyondan fazla satan “İyi Hissetmek” kitabından sonra “Birlikte İyi Hissetmek” adlı kitabını yayımlamıştır.

Kitap toplam altı bölümden oluşuyor. Yer yer vakalar üzerinden, yer yer sizin üzerinizden ve bir çok etkinlikle kendinizi, ilişkilerinizi anlamaya zorlatıyor. Ben bu kitabı okurken çok kez -cidden bunu böyle yapsam daha da güzel anlaşılırım- dediğim an fazladır. Sadece anlaşılmak değil, anlamak üzerine de fazla duran ve bunları yaparken teknik bilgiyle sizi yormayan bir kitap.

Kesinlikle okunması ve hayatta da uygulanması gereken bir kitap. Hep beraber iyi hissedelim!

ilişki

2. Alp Karaosmanoğlu, Miray Şaşıoğlu, Nihan Azizlerli- İlişkiler (Psikonet Yayınevi)

66 sayfadan oluşan bu mini kitap –Başlamak, Sürdürmek, Bitirmek- olarak üç bölümden oluşuyor. Neredeyse her bir sayfada kişiyi düşündüren soru başlıklarıyla ilişkilerde başlarken, sürdürürken ve bitirirken neler oluru kısa bilgilerle, kişiyi yormadan anlatıyor. Teknik bilgiden ziyade hikayeleştirilmiş anlatım tarzı, okumayı daha keyifli hale getiriyor.

Başlaması, sürdürmesi ve bitirmesi çok az zaman almasından ziyade kattıkları çok fazla.

3. Dr. Bahar Tezcan-İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere (Küsurat Yayınları)

Dr. Bahar Tezcan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesin’de psikiyatri görevine başladı. Bir yıl eğitimden sonra Bakırköy Prof. Dr . Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne uzman olarak atandı.

Benim de çok severek, anlatışına ve bakış açısına hayran kaldığım Bahar Tezcan’ın bu kitabı, çocukluğumuzdan başlayarak şu an ki “sizi” görmenizi sağlıyor. Gerçeklerle bazen tatlı bazen sert bir şekilde yüzleştiriyor. Büyütüldüğümüz, büyüdüğümüz evde öğrendiğimiz her şeyin peşine koşarken hayatın bize neler getirdiğine, nasıl düşündüğümüze, şu an ki bizim düşüncelerimizin derinlerine iniyor ve her sayfada kendi içsel yolculuğumuza devam ettiriyor. Ben kitabı okurken o kadar çok not alıp, ders çalışır gibi altını çizdim ki hala ara sıra elime alır bir göz gezdiririm.

Vaka örneklerini de barındıran kitap ilişkiniz olsa da olmasa da baş ucunuzda olması gereken bir kitap. Çünkü hayatta en güzel ilişkiniz kendinizle olmalı. Kendi kapılarınızı araladığınızda ne kadar güçlü olduğunuza şaşıracaksınız.

ilişki

4. Claude Steiner, Ph.D.- Akıllı Bir Kalple Duygusal Okuryazarlık (Nobel Yayınevi)

İletişim ve ilişkiler üzerine ilerleyen bu kitap toplam 11 bölüm 290 sayfadan oluşuyor. Ben bu kitapla Transaksiyonel Analiz (TA) dersimde hocamın önerisi ile tanıştım. Kitabın başında daha önce TA kavramlarıyla karşılaşmamış okuyucular için özet bilgiler barındırıyor. Duygusal farkındalığınızı arttıracak bu kitap, psikoloji bölümünü okuyan ya da bu bölüme merak saran okuyucular için ilaç niteliğinde. Daha iyi bir iletişimin nasıl kurulması gerektiğini, sadece partner ilişkisi üzerinde değil; aile, çift, arkadaşlıklar üzerine örnek diyolog ve anketlerle destekliyor. Teknik bilgisi diğer üç kitaba göre daha fazla olan bu kitap, sizi yine yormadan hızlı bir şekilde, hayatınızda uygulayacağınız çok fazla bilgiyi barındırıyor.

İlişkilerinizi Güçlendirecek 5 Kitap Önerisi 1

5. Ayala Malach Pines- Çiftlerde Tükenmişlik (İletişim Yayınları)

Sanırım önerdiğim kitaplardan en çok bu kitabı birkaç kez okuyup daha çok şey öğrenmeye çalıştım. Kitap tükenmişliğin nasıl başladığı, nasıl sürdüğünü, çevrenin etkisini, kadın ve erkeklerin tükenmişlikle nasıl başa çıktığından romantizmin nasıl tekrar canlanacağına kadar bir çok soruya cevap niteliği taşıyor. İlişkideki tehlike çanlarını derinlemesine inceleyen bu kitap, araştırma bulgularından, partnerinizle yapacağınız bir çok test ve anketle de ilişkinize dış bir gözden bakmanızı sağlıyor.

Her kitap, yolunuza yeni yollar çıkarsın.

Okuyun, tartışın, sorgulayın ve sorgulatın. Kendinize bir adım daha yaklaşın. Sevdiklerinize bir adım daha yaklaşın.

Sevgiyle kalın!

Editör: Minem Sena Kesen