Öğreniyor, gelişiyor, üretiyoruz! Biz insanlar 21. yüzyılda bilimde insanlık için büyük gelişmelere imza atıyoruz. Her alanda, gelişmeler iyi ellerde evreni güzelleştirebilecek iken kötü ellerde felaketlere sebep olabilir. Bugünkü yazım işte tam bu konuda bir olay. Tasarım bebekler.

İkizler

İkiz Bebekler

2018 Kasım ayında Çin’ de bir ailenin ikiz bebekleri oldu. Dünyaya gözlerini açan bu bebekler tarihe geçti. Peki bu bebekler neden bu kadar ünlü oldu? Neden önemliler? Çünkü bu kardeşler dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri. Aynı zamanda bu konuda duyurusu yapılan ilk insan denekler.

Tasarım Bebek

Tasarım Bebekler Nedir?

Bu yeni doğan kardeşlere tasarım bebekler diyoruz. Neden? Çünkü bu kardeşler daha embriyo halindeyken Çin’li bilim insanı He Jiankui tarafından genetikleri değiştirildi. Gen dizilimlerinden bir gen silindi.

Gen

Deneyin Amacı

Biz insanlar daha az gelişmiş canlıların genomunu biliyoruz. Hatta bakteriler gibi tek hücrelilerde genleri ekleyip çıkararak hastalıkları tedavi etmeye çabalıyoruz. Bilgisayarlar ve biyoinformatik bilimi sayesinde gen dizilimlerini dijital ortamda kısa sürelerde ve her gün daha ucuza çıkarabiliyoruz. 1990-2003 yılları arasında yapılan “İnsan Genom Projesi” sayesinde ise insanların genetik kodları dizilenmişti. Ancak DNA’nın karmaşık yapısı dolayısıyla tam olarak hangi genler birlikte çalışıp nereyi, nasıl etkiliyor tam olarak bilemiyoruz. Ancak atılan bu adımın geleceği güzel olacak gibi görünüyor.

Bu deneyde 7 kadının tüp bebek tedavisi sırasında embriyoların genleri değiştirilmiş ve sonuçta bu bebekler dünyaya gelmiş. Amaç ise HIV virüsü bakımından taşıyıcı olan ailelerin çocuklarının genlerinden virüsü silmek. Peki bu nasıl mümkün olabilir? He Jiankui CRISPR teknolojisini kullanarak HIV virüsünün hücre içine girmesine izin veren proteini sentezleyen CCR5 genini işlevsiz hale getirerek bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş.

DNA

Etik

Birçok grup, insan genleri tamamen çözülemediği için ya da insanların tanrı rolüne soyunmaması gerektiği için genlerde yapılan bu oynamaların tehlikeli sonuçlar doğurabileceği görüşündeler. Bence ise etrafımızdaki her şey hareket ediyor, değişim geçiriyor. Doğanın saati işliyor, doğal seçilimin çarkları da şuan insanlar istilacı tür, dünyaya hükmetmeye çalışıyor, diye durmadı. Doğa her zaman yolunu bulur, dünya insanlar olmadan da devam edebilir. Bizler de evrenle birlikte uzun yıllar geçirmek istiyorsak, doğanın yasalarında cezalandırılmak istemiyorsak, devam etmeli ve bu gelişmelere sıkıca bağlanmalıyız. Ancak geleceğin üstün insanlarını yaratırken daha iyi bir dünya için kişisel olarak bencil olmamalı, gerçekten güçlü genleri seçmeliyiz. İyi insanlar vasıtasıyla her şey güzel olacak!

Kaynak

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46341694