İngilizce mülakatlar, mutlaka bir noktada karşı karşıya geldiğimiz bir koşul. Bazı kurumlarda yurt dışı program mülakatları, lisansüstü eğitim mülakatları veya iş mülakatları İngilizce olabiliyor. Eğer mülakat için biraz desteğe ihtiyacınız varsa ama özel ders almak için bütçeniz yeterli değilse bu yazı size yardımcı olacaktır.

Mülakatlara Nasıl Hazırlanacağız?

Öncelikle mülakatınız ne için yapılacaksa ona yönelik sorulara ihtiyacınız olacak. Tam bu noktada biraz Google kullanma becerilerine ihtiyacınız var. Örneğin; bir iş mülakatına gireceksiniz. O zaman “popular job interview questions” diye en popüler iş mülakatı sorularına erişebilirsiniz. Alternatif olarak “academic interview questions”, “thesis defense questions”, “internship interview questions”, “project interview questions” gibi aramalar da yapabilirsiniz.

Soruları bulduktan sonra alt alta sıralayın ve hatta ilgili popüler cevapları da okuyup çalışın. Bu kadarı zaten kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey.

ingilizce mülakatlar

Şimdi 2 Seçeneğe İhtiyacınız Var:

1. İngilizce bilen birisinden yardım almak

Eğer İngilizce bilen birisi varsa şanslısınız. Her gün bu kişi ile hedef soruları ve cevaplarını aynı mülakattaymış gibi çalışabilirsiniz. Bunun tek dezavantajı, sizi çalıştıran kişi eğer bir İngilizce öğretmeni değilse geri bildirim alma şansınız olmaz ama pratik pratiktir ve mülakat becerileriniz bir-iki aylık bir süreçte bile hedefe yönelik çalıştığınız için rahatlıkla gelişir.

2. Online İngilizce dersi uygulaması kullanmak

Özel ders dediğimizin saati oldukça pahalı ama eğer bütçeniz kısıtlıysa artık teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle, Cambly’nin indirim kodlarını takip ederseniz sadece 1-2 özel ders fiyatına 1-2 ay boyunca haftada 3 gün pratik yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ise Cambly kullanmak.

Zaten her yerde gördüğünüz için aşinasınızdır ama bu alanda bilgisi olan biri olarak biraz uygulamayı kurcaladım. Sistem olarak kullanıcı için çok mantıklı çünkü Cambly zaten sürekli ücretsiz ders hediye eden ve kampanya yapan bir uygulama. Sorularınız belliyse hemen bir hoca seçip mülakat pratiği denemesi bile yapabilirsiniz. Hoca zaten sizi bu noktada yönlendirecektir. Alanlarında deneyimli olan istediğiniz hocayla ders yapabilirsiniz. İşin güzel yanı ise, uygulama kayıt yaptığı için video kayıtlarınızı izleyerek ilerlemenizi takip edebilme imkanınız var ki bu dil eğitiminde oldukça tavsiye edilen bir metottur. Böyle bir uygulama ile kısıtlı bütçe ile hedefe yönelik çalışma işini hızlıca halledebilirsiniz.

İngilizce Mülakatlarda Nasıl Başarılı Olunur? 1

Ücretsiz ya da İndirimli Ders Nasıl Olacak?

İşin bu kısmı içinse hemen paket satın almayın. Öncelikle şuraya tıklayarak daha önce Cambly’e üyelik yapmadığınız bir mail adresiyle yeni bir üyelik başlatın. Sonrasında 15 dakikalık ücretsiz deneme dersini sonuna kadar deneyin. Daha sonra ise biraz bekleyin. Birkaç gün içerisinde Cambly size %50 civarı bir kampanya fırsatı sunacak. Böylelikle aylık 100 TL gibi bir ücrete paket satın alabileceksiniz. Güne böldüğünüzde neredeyse bir kahve parasına denk geliyor zaten. Oldukça mantıklı, değil mi?

Not : İçeriklerini beğenerek takip ettiğim Toptalent.co harika bir paylaşım yapmış. En iyi 40 İngilizce mülakat sorusu ‘na da mutlaka bakın derim.

Hadi bakalım şimdi siz mülakatlardan değil mülakatlar sizden korksun.

Kaynakça: 1 , 2

Editör: Sena Bakı