“Sigara içmek zararlıdır, alkol bağımlılık yapar, şeker kullanmak karaciğeri etkiler.” gibi sağlığımıza zararlı olan bir sürü şey var. En azından bunların zararlı olduğunu biliyoruz. Peki ya günlük yapıp zararını bilmediğimiz alışkanlıklar? Sağlığımıza yavaş yavaş zarar veren 12 küçük alışkanlığı sizler için derledik.

1 – Cüzdanı Arka Cepte Taşımak

cüzdanı-arka cepte-taşımanın-zararı

Genelde erkekler cüzdanlarını pantolonlarının arka cebinde taşırlar. Ancak bu çok sağlıklı bir alışkanlık değil. Çünkü oturduğunuzda arka cebinizde bulunan cüzdan nedeniyle omurganız kayabilir. Yalnızca 15 dakikalık kısa bir sürede bile omurganız zarar görebilir. Uzun vadede bu durum; kronik bel ağrısına, siyatiğe ve fonksiyonel skolyoza neden olabilir.

2 – Telefonla Uyuma Alışkanlığı

Telefonla-Uyumak

Yapılan araştırmalar, yatmadan önce elektronik cihazların kullanılmasının uyku kalitesini düşürdüğünü kanıtladı. Yapılan bir ankete göre ise yetişkinlerin yüzde 89’unun ve çocukların ise yüzde 75’inin yatak odalarında en az bir elektronik cihaz bulunuyor. Uyku kalitesinin bozulması, gündüz yorgunluğuna ve kilo alımına neden olabilir. Vücut yeterli uykuyu alamadığında metabolizma düzgün çalışamaz. Ayrıca bu durum gün içindeki verimlilik seviyenizi ve öğrenme becerinizi de etkiler. Yatmadan önce en az bir saat kendinizi elektronik cihazlardan izole ederek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

3 – Elleri Sıcak Su İle Yıkamak

Elleri-sıcak-su-ile-yıkamanın-zararları

Pek çok çalışma sıcak ve soğuk suyun mikropları öldürmede eşit rol oynadığını ortaya koyuyor. Bu çalışmalara göre ister 38 derece ister 16 derece de olsun, su sıcaklığı bakterilerin azalmasında herhangi bir rol oynamıyor. Su yalnızca kaynar olduğunda bakterilere karşı etkilidir. Ancak ellerimizi kaynar su ile yıkamak mümkün olmadığı için soğuk su kullanmak daha sağlıklıdır çünkü; ılık su kullanıldığında cildiniz yumuşar ve elleriniz mikroplara karşı daha savunmasız hale gelir.

4 – Plastik Şişeden Su İçmek

Plastik-şişeden-su-içmek

Aslında hepimiz plastik kullanımının doğaya olduğu kadar bünyemize de zararlı olduğunu biliyoruz. Plastik şişeler, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında yaydıkları kimyasal maddeler sağlığınız için tehdit oluşturur. Örneğin, plastik su şişenizi güneşin altında uzun süre bıraktığınızda plastiğin yüzeysel katmanları içtiğiniz suyu kirletebilecek toksik bir kimyasal açığa çıkarabilir. Bu kimyasal, endokrin sisteminizi etkileyebilir ve endometriozis ve meme kanseri riskinizi artırabilir.

5 – Hızlı Yemek Yemek

hızlı-yemek-yemek

Yiyecekleri hızlı tüketmek, tam çiğnemediğiniz için hazmı zorlaştırabilir ve bu durum sindirim sisteminizi etkiler. Uzun vadede hızlı yemek yemek; sindirim sistemi bozukluklarına, kalp rahatsızlıklarına ve diyabete neden olabilir. Ayrıca hızlı yemek yemek kilo almanıza da neden olabilir. Çünkü, beyninize doyma sinyali yemek yemeye başladıktan 20 dakika sonra gider. Ancak daha kısa bir sürede yemeğinizi bitirirseniz muhtemelen kısa bir süre sonra yeniden açlık hissedebilirsiniz.

6 – Yemek Yedikten Hemen Sonra Dişleri Fırçalamak

dişleri-fırçalamak

Bazılarımız yemek yedikten hemen sonra dişlerimizi fırçalama eğiliminde olsa da yapılan çalışmalara göre yemek yedikten sonra en az 30 dakika beklemek gerekiyor. Dişin üstünde bulunan ve dişi koruyan tabaka farklı yiyeceklerin oluşturduğu asitler nedeniyle yıpranır. Yani yemek yedikten sonra dişlerimiz en hassas durumdadır. Neyse ki vücudumuz, asit seviyesini dengeleyerek dişlerimizin korunmasını sağlar. Bu nedenle yumuşak bir diş fırçası kullanıyor olsanız bile yemek yedikten hemen sonra dişlerin en hassas olduğu anda fırçalamak dişin üzerindeki koruyucu tabakaya zarar verebilir. Bu nedenle yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak için en az 30 dakika beklemelisiniz.

7. Kulak çubuğu kullanmak

Kulak-çubuğu-kullanmak


Yapılan araştırmalara göre kulak çubuğu kulağı temizlemez, aksine kulaklarınızda bulunan kiri kulak kanalına doğru iter. Aynı zamanda bu durum; enfeksiyonlara, kulak zarının delinmesine ve kulak çınlamasına sebep olabilir. Aslında kulakları temizlemek yerine biriken kirin kulak tarafından atılmasına izin vermeniz önerilir. Kulak kanalı bir filtre gibi çalışır ve kirin birikmesini önler. Ancak yine de kulaklarınızı temizlemek istiyorsanız bir pamuk kullanabilirsiniz.

8 – El Kurutucu Kullanmak

el-kurutucu-kullanmak

El kurutucular, kağıt havlulardan daha çevre dostu bir çözüm olabilir ancak kesinlikle bizim için daha sağlıklı değiller. Yapılan bir araştırmaya göre umumi tuvaletlerde yer alan el kurutucuların çoğu mikrop taşıyor ve bu mikropları yayıyor. Yani birçok bakteri türü el kurutucular nedeniyle ellerinize bulaşabilir. En iyisi ise bu makineleri kullanmamaktır.

9 – Meyve Suyu İçmek

meyve-suyu-içmek

Portakal suyunun C vitamini, B vitamini ve çeşitli antioksidanlar açısından zengin olduğu bilinen bir gerçek ve bu nedenle meyve suyu içmek sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul ediliyor. Ancak çok fazla meyve suyu tüketmek; obeziteye, tip 2 diyabete ve diş çürümesine neden olabilir. Bunun nedeni ise meyve suyunun çok fazla fruktoz (şeker) içermesidir. Bir portakalı yediğinizde alacağınız şeker miktarı bir bardak portakal suyu içtiğinizde alacağınız şeker miktarının yarısıdır. Bu nedenle meyve suyu içmek yerine meyve yemek daha sağlıklıdır.

10. Tuz Tüketmek

Tuz-Tüketmek


Günlük olarak tükettiğimiz her besinin içinde bir miktar tuz bulunur. Ancak bazı insanlar yiyeceklerine ekstra tuz ilave ederler. Çok fazla tuz tüketmek; tansiyon, kalp ve mide hastalıklarını tetikleyebilir. Ayrıca tuz vücutta su tutarak ödem yapar. Vücutta fazla ödem olması da tansiyonumuzun yükselmesine neden olabilir.

11. Uzun Süre Uyumak

Uzun-süre-uyamanın-zararları


Uyku, vücudun kendini toparlayıp onardığı bir zamandır. Daha fazla uykunun daha fazla dinlendirdiği düşüncesi ise yanlıştır. Doğru uyku miktarı kişiden kişiye göre değişiyor. Uzmanlar 7 ile 9 saat arasındaki uykunun faydalı olacağını söylüyorlar. Araştırmalar ise çok uyumanın sağlığa negatif etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Düzenli olarak çok fazla uyku; depresyon, kalp hastalığı, obezite ve bozulmuş beyin fonksiyonlarına neden olabiliyor.

12. Uzun Süre Oturmak

İnsan-Sağlığına-Zararlı-12-Alışkanlık-Nedir


Tüm gün oturarak çalışan beyaz yakalılar olarak da tabir edilen ofis çalışanları, ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıyadır. Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak hem fiziksel hem de biyolojik olarak sağlığınızı etkileyebilir. Hareketsizlik ise obezite ve tip 2 diyabet gibi hastalıkları tetikleyebilir. Bunun yanı sıra oturuş şekliniz omurganızda da bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle eğer uzun süre oturacağınız bir iş yapıyorsanız, her 30 dakikada bir en azından ayağa kalkmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: 1