Kullanacağınız sözleri kendiniz seçebilir ve olumlu etki yaratmasını sağlayabilirsiniz. Kelimelerin gücü hayatınızı değiştirebilir. Hatta konuşurken ağzınızdan dökülen her cümle sizi ve iç dünyanızı anlatır. Bir yazar yazarken cümlelerin arasına kendisini sıkıştırır aslında ve bir insan konuşurken söylediği cümlelerin arasına sıkışır. Bu ne demek mi? Konuştuğunuzda güzel ve güçlü kelimeler sizi bir o kadar fazla aktarır karşı tarafa. Kullandığınız kelimelerin gücü ve özgünlüğü karşısındaki insanı da özüne döndürür kendisini bulmasını sağlar belki.

Bu yazımda size iki mükemmel kelimeden bahsedeceğim: Savabona ve Şikoba…

yerli
Savabona ve Şikoba

Güney Afrika’da gerçekten güzel bir geleneği olan bir kabile vardır. Birisi uygunsuz davrandığında, onu köyün meydanına götürürler ve etrafını sararlar; iki gün boyunca o kişinin yaptığı güzel şeyleri ona hatırlatırlar.

Bu kabile herkesin dünyaya iyi insanlar olarak geldiğine ve güvenlik, sevgi, barış, ve mutluluk istediğine inanırlar. Dünyadaki yerimizi ararken, hayatımız boyunca izlediğimiz yolda, hatalar yapabiliriz. Bu kusurlar, rahatlama için bizim sabırsız feryatlarımızdır.

Bu kabiledekiler, özel ve iyi varlıklar gibi hissetme isteğinin bazen insanı davranışlarında başarısızlığa götürdüğüne inanırlar. Bu olduğunda, durumu düzeltip gerçek benliklerine tekrar bağlanmak ve gerçekte kim olduklarını hatırlamak için biraraya gelirler, böylece doğru yola tekrar dönerler.

Bu gerçekleştiğinde, herkes “Sana saygı duyuyorum, değer veriyorum ve sen benim için önemlisin.” anlamına gelen “Savabona” kelimesini tekrarlar. Bunun üzerine, bu kişi de “Öyleyse… ben iyiyim ve sizin için varım.” anlamına gelen “Şikoba” ile cevap verir. Bu birbirini tanıma ve onaylama eylemi, hatalı kişinin yara almış benliğini, sevildiğini ve değer verildiğini bildirerek onarır.

Bu kabile, bu şekilde sevginin dilini kullanarak, bazen doğru bir şekilde davranmasalar da, herkesin özel olduğunu ve içlerinde iyi olduklarını hatırlarlar. Ve gerçek şu ki, bu güzel hareket ve basit selamlaşma ile olmak istediğiniz kişi olmak için asla çok geç ya da çok erken olmadığı olumlu mesajını iletirler. Bunu yapmak ya da yapamamak için belirlenmiş bir zaman yok, istediğiniz zaman başlayabilirsiniz, önemli olan sizin içinizdeki cevherin parıltılarını göz ardı etmemeniz ve benliğinizdeki mükemmel kişiyi gizde bırakmamanız.

com

Duygusal İletişim Eksikliği

 Kendimizi ve diğer insanları düşünmüyoruz. İlerleyecek ve dünya ile yüzleşecek moral, motivasyon, ve özsaygının olmadığı tehlikeli bir ortamda yaşıyoruz. Umarım bir gün bizim toplumumuz da Savabona-Şikoba ritüelinin önemini anlar ve birazda olsa uygularız. Hepimizin hissedebilme, bilebilme ve kendimizle gurur duyabilme yeteneğine sahip muhteşem varlıklar olduğumuzu hatırlamak için etrafımızdakilere ihtiyacımız var. Ve her şeyden önce, uygun davranmadığımızda farkına varmak ve yeniden başlayıp hatalarımızı onaracak güç ve dayanıklılığa sahip olduğumuzu fark etmemizi sağlamak için etrafımızdakilere ihtiyacımız var.

Belki de hepimiz bir diğerindeki takdir edilecek bir davranışı herhangi bir başarıyı ya da erdemi o kişiye söylemeliyiz. Söylemliyiz ki motivasyon hep bizimle olsun böylece özümüzdeki o başarılı, erdemli ve özel insan rafta kalmasın onunla yaşayalım.

Üstelik çağın karmaşasında buna çok ihtiyacımız var bence. Bu karmaşıklığın, stresin içerisinde hepimiz o motivasyon gücünü arıyoruz. Bunu size söyleyecek birisi yoksa o zaman kendinizi kendinize hatırlatın. Kim olduğunuzu ve kafanızda inanılmaz düşüncelerin dönüp durduğunu en iyi siz biliyorsunuz. O halde bunu asla unutmayın ve her düşüşte kalkacak gücün sizin içinizde olduğunu asla unutmayın.

kaynak:aklinizikesfedin.com/iki-guclu-kelime-