Herkese merhaba, bu hafta atalarımızı ziyarete gidiyoruz. Bitmek bilmeyen bir tartışmaya da son veriyoruz. Keyifli okumalar.

İnsanın Biyolojik Tanımı

Öncelikle insanı sınıflandırma basamaklarına göre sınıflandıralım ve evrimsel süreçteki yerini görelim:

Alem(Regnum):Animalia(Hayvanlar)

Şube(Filum):Chordata(Omurgalılar)

Sınıf(Clasis):Mammalia(Memeliler)

Takım(Ordo):Primates(Primatlar)

Aile(Familya):Hominidae

Cins(Genius):Homo

Tür(Species): (Şu an ki tür için) Sapiens

species

İnsanın Evrimsel Süreci

İnsan bir hominid(insansı) türüdür. Bu insanlarla ilgili en geniş ve kapsamlı kavramdır. Bunun gibi homo kelimesinden türetilen bir çok kavram vardır. Genelden özele bu kavramları şöyle sıralayabiliriz:

Homonoidea(İnsansı Maymunlar)

Hominidae(Büyük Kuyruksuz Maymunlar)

Homininae

Hominini

Hominina

Homo

evrimsel süreç

 

Şimdi size biraz homo kavramından bahsetmek istiyorum.

Homo, modern insanı ve yakın atalarını içerir. Bundan yaklaşık 2,5 milyon yıl önce Afikada ortaya çıkmıştır. Homo habilis  ilk homo türü olarak kabul edilir. Şu an da yaşayan tek homo türü Homo Sapiens Sapienstir. Bilinen tüm homo türleri şu şekildedir:

1.Homo Habilis

2.Homo Rudolfensis

3.Homo Ergaster

4.Homo Erectus

5.Homo Heidelbergensis

6.Homo Neandertalensis

7.Homo Sapiens Sapiens

Buna ek olarak, Australopithecus ilk insan türü olarak bilinir. Güney Afrika’da bulunan fosiller nedeniyle”güney maymunu” anlamına gelen bu isim verilmiştir.

 

homo sapiensAkrabalarımız ve Ortak Ata

En uzak atamız ise bundan yaklaşık 70 milyon yıl önce yaşamış “ağaçsivrifaresi”dir.  Orman tabanını bırakarak ağaçlarda yaşamaya başlayan bu tür  evrimsel süreçte irileşmiş, parmakları nesneleri kavrayacak şekilde gelişmiş, gözleri 3 boyutlu görecek şekilde yanlardan öne doğru kaymış ve iskelet sistemi dikilme olacak  şekilde gelişmiştir.

Ortak atamız bundan yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşamış olan şempanze ve insanın ortak atası Orrorin Tugenensisdir. Bu canlı türün birbirinden ayrılması sonucu Şempanze ve İnsanlar evrimleşmiştir.

ortak ata

Şimdi biraz akrabalarımızdan bahsedelim. İnsanın bilinen en yakın akrabaları şempanzelerdir. Yani belgesellerde şempanze görürseniz “merhaba kuzen” demeyi ihmal etmeyin 🙂

İnsan Bir Maymun Mudur?

Cevabımız evet, kesinlikle insan bir kuyruksuz maymundur. Yukarıda bahsettiğimiz üzere şempanzelerle ortak atamız mevcut ayrıca şempanzelerle genetik yapımız %98,4 oranında tıpa tıp aynıdır. Bundan dolayı şempanzeler insanların biyolojik açıdan en yakın akrabasıdır.

Ayrıca bulunan fosillerden bir evrim şeması oluşturulduğunda insan ve maymunun(kuyruklu ve kuyruksuz) akrabalığı net bir şekilde görülür.

insan ve maymun

Sonuç

İnsanlar Maymundan Geliyorsa Neden Maymunlar İnsan Olmuyor?

Evet, gelelim o meşhur soruya. İlk olarak insanların maymundan gelmesi gibi bir şey söz konusu değil. Bu bilinen çok büyük bir yanlış. Evrim böyle işlemez. Evrim canlıların ortak bir atadan gelip zaman içinde farklı türlere dönüştüğünü söyler.Evrim insanlar için özel bir mekanizma değildir.Doğada olan hiçbir şey insanlar için özel değildir.Diğer canlılar için evrim neyse bizim için de o dur.Şöyle ki eğer Orrorin Tugenensis 6 milyon yıl önce- çeşitli etkenler sonucu- birbirinden ayrılmasaydı belki de insan türü olmayacaktı.

 

 

kafa tasları

Sonuç olarak insanlar kuyruksuz bir maymundur. Buna tepki gösterilecek bir şey yok. İnsanlar gibi kusursuz bir canlı nasıl maymun olurculara cevabınız bu bilimsel kanıtlardır. Ayrıca insanlar ne kusursuzdur ne de özeldir. Doğada ki canlılar ne ise, insan türü de odur.

Bu hafta insanın evrim yolculuğuna bir göz attık. Yeni konularla görüşmek dileğiyle…

Bilimle kalın.